Windows XP - po raz ostatni trafia do tłoczni?

Po 6 latach i 11 miesiącach od chwili, gdy pierwsza wersja Windows XP uzyskała status RTM, system po raz kolejny trafił właśnie do tłoczni. Tym razem jest to edycja przeznaczona dla komputerów OLPC XO.

Warto przypomnieć, że zgodnie z pierwotnymi założeniami, komputerki XO miały pracować wyłącznie pod kontrolą Linuksa. Jednak po wielu zawirowaniach zdecydowano, że pojawi się na nich również system Microsoftu - była to zresztą jedna z przyczyn, dla której z prowadzenia OLPC zrezygnował Walter Bender (patrz: "OLPC - prezes odchodzi, bo nie lubi Windows?").

Wersja Windows XP przeznaczona dla XO ma bez problemu pracować nawet na ograniczonych zasobach sprzętowych maszyn OLPC. Wyposażono je bowiem w procesor AMD Geode taktowany zegarem 500 MHz, 128 MB pamięci DRAM oraz 500 MB pamięci flash zamiast dysku twardego.

Co ciekawe, wydanie XP zaprojektowane z myślą o XO kosztuje zaledwie... 3 dolary za kopię (patrz też: "Microsoft: chcecie Windows XP za 35 zł? Proszę bardzo, ale...")!

Dotychczas zainteresowanie komputerami OLPC jest mniejsze niż się spodziewano. Sprzedano zaledwie milion urządzeń - w dodatku właściciele XO narzekają na słabej jakości wykonanie, w tym często ulegającą awariom klawiaturę. Szefowie projektu liczą na to, że wersja z Windows XP przyciągnie większą liczbę klientów.