Windows XP rządzi wśród graczy

GPU-Z to popularna aplikacja służąca do badania kart graficznych. Dzięki zebranym przez nią raportom powstała spora baza danych na podstawie której serwis techPowerUp.com stworzył zestawienie pokazujące między innymi, że aż 75% graczy oraz zaawansowanych użytkowników korzysta obecnie z systemu Windows XP.

Zestawienie (może się ono zmieniać gdyż jest na bieżąco aktualizowane) oparto na danych, które spłynęły z ponad 166 tysięcy komputerów użytkowanych przede wszystkim przez graczy oraz zaawansowanych użytkowników. Co ciekawe, aż 75 % z nich korzysta z systemu Windows XP, który daleko w tyle pozostawił Vistę (23 %). Pozostałe systemy znalazły się w zaledwie 3 procentach zbadanych "pecetów" - po jednym procencie dla Windowsa 2003, Windowsa 2000 i Windows XP 64-bit (w sumie otrzymujemy 101 procent co wynika najprawdopodobniej z zastosowanego systemu zaokrąglania).

zestawienia GPU-Z - 2.05.2008, godz. 8.00 (źródło: techPowerUp.com)

zestawienia GPU-Z - 2.05.2008, godz. 8.00 (źródło: techPowerUp.com)

Warto też dodać, że obecnie - według danych GPU-Z - 62 % osób korzysta z kart graficznych zbudowanych w oparciu o procesory Nvidii, natomiast 34 % wybrało GPU AMD/ATI.

Pełne zestawienie (dodatkowo prezentujące między innymi rodzaj pamięci, ilość pamięci czy też dane na temat wykorzystywanej magistrali) można znaleźć pod tym adresem.


Zobacz również