Windows XP spowalnia procesory

Microsoft przyznał, że system operacyjny Windows XP Pro/Home z zainstalowanym Service Packiem 1 zamiast przyspieszać, zwalnia wydajność systemu bazującego na procesorach Intel Pentium 4 z funkcją pracy wielowątkowej (HT).

Praca wielowątkowa to ogromna zaleta procesorów Intela. Pomimo trudności w zmierzeniu wydajności układów z uaktywnioną funkcja HT (Hyper-Threading), każdy kto pracował na takim systemie wie, że prędkość działania kilku jednocześnie uruchomionych aplikacji zdecydowanie wzrasta. Czasami jednak okazywało się, że z włączonym HT procesory P4, w określonych sytuacjach sprawowały się odrobinę gorzej niż po przestawieniu ich w tryb „standardowy”. Teraz znamy już przynajmniej jedną przyczynę takiego zachowania. Jest nią wadliwa obsługa HT w systemach Win XP. Problemy występują jednak po zainstalowaniu uaktualnienia Service Pack 1. Spadek wydajności następuje w momencie wywołania funkcji UnmapViewOfFile. Microsoft przygotował łatkę zapobiegającą występowaniu tego problemu. Firma radzi aby łatkę instalowały tylko te osoby, które napotkały na spadek wydajności w ww. przypadku. Innym zaleca się wstrzymanie do czasu udostępnienia kolejnego Service Packa, który ma eliminować problemy z obsługa HT.

Więcej informacji na temat problemu znajdziecie na stronach Microsoftu:http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;815227 .