Windows XP sześć razy bardziej podatny na ataki niż Windows 7

System Windows XP jest nieporównywalnie bardziej podatny na ataki niż Windows 7. Z czasem może być tylko gorzej.

Windows XP będzie wspierany przez Microsoft jedynie do 8 kwietnia. Oznacza to więc, że po tej dacie jego użytkownicy nie będą mogli liczyć na poprawki bezpieczeństwa (do 14 lipca 2015 roku mogą jedynie liczyć na sygnatury złośliwego oprogramowania), czyli będą bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju ataki pochodzące z Sieci. Jakie jest jednak to zagrożenie? Biorąc pod uwagę najnowszy raport zajmującej się bezpieczeństwem sieci firmy AVAST bardzo duże.

Czytamy w nim bowiem, że obecnie atak na Windows XP jest aż sześć razy bardziej prawdopodobny niż atak na Windows 7. Po zaprzestaniu dostarczania poprawek bezpieczeństwa (a później również wspomnianych sygnatur) może być tylko gorzej. Dodatkowo specjaliści z firmy AVAST zauważają, że 21,5% użytkowników Windows XP wciąż korzysta z przeglądarki Internet Explorer:

"Oprócz zagrożenia bezpieczeństwa ze strony samego Windows XP większe zagrożenie stanowi program Internet Explorer. Jego najnowsza wersja dostępna w systemie XP nosi numer 8. Jest przestarzała i brakuje w niej wielu ulepszeń zabezpieczeń dostępnych w nowszych wersjach. Dobrą alternatywą jest tutaj przeglądarka Google Chrome w pełni kompatybilna z Windows XP i automatycznie się aktualizująca"

Raport zwraca również uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny element. Otóż tak wielka rzesza znacznie bardziej podatnych na ataki komputerów stanowi poważne zagrożenie dla całego internetowego ekosystemu. Wszelkiej maści cyberprzestępcy mogą bowiem potraktować setki milionów komputerów z Windows XP jako "bramę do zarażania innych systemów".

Poniżej infografika przygotowana przez firmę AVAST, która dostarcza jeszcze kilka dodatkowych interesujących danych:

Windows XP sześć razy bardziej podatny na ataki niż Windows 7