Windows XP szybko traci użytkowników

Który system operacyjny jest obecnie najczęściej używany? Zdania są podzielone. Według niektórych danych jest to Windows 7, a według innych Windows XP. Niezależnie od tego, wszystkie badania pokazują, że XP szybko traci swoje udziały, a rok 2012 może okazać się kluczowy dla ostatecznego zakończenia jego dziesięcioletniej dominacji na rynku.

Windows XP

Według danych Net Applications w grudniu 2011 roku z Windowsa XP korzystało 46,52 proc. użytkowników komputerów osobistych. Oznacza to, że w ciągu minionego miesiąca stracił on 2,4 punkty procentowe, a od początku września prawie 6 punktów procentowych. Ujmując to inaczej, Windows XP stracił w tym okresie 11 proc. posiadanych przez siebie udziałów, ale ciągle zajmuje pierwsze miejsce.

Ludzie coraz częściej wymieniają XP na Windows 7 i to właśnie ten system może pochwalić się wzrostem udziałów w grudniu o 2,4 punkty procentowe. Obecnie osiągnął on 36,99 procent udziałów w rynku. W tym samym okresie, w którym XP stracił prawie 6 punktów, Windows 7 zyskał 6,4 punkty procentowe odbierając udziały nie tylko od XP, ale także od Visty. Według danych firmy StatCounter jest już nawet na pierwszym miejscu.

Zwykle w styczniu udziały Windows XP obniżają się jeszcze bardziej z uwagi na zakupy komputerów z nowym systemem Windows pod koniec roku. To odpowiadałoby Microsoftowi, który od dłuższego czasu nakłania użytkowników do rezygnacji ze starego systemu operacyjnego. W ciągu ostatniego roku XP stracił 12,4 punkty procentowe, ale ciągle utrzymuje wysoką popularność.

Windows XP był wielkim sukcesem firmy Microsoft, co potwierdza jego popularność ponad dziesięć lat po wydaniu na rynek. Teraz jednak stanowi on problem dla upowszechnienia się nowego systemu Windows 7 oraz zapowiadanego na rok 2012 Windowsa 8. Zobaczymy, czy bieżący rok przyniesie wyraźny spadek popularności XP. Nawet jeśli tak się stanie, to system będzie wspierany do kwietnia 2014 roku.