Windows XP to ostatni system pracujący na większości PC

Windows XP to prawdopodobnie ostatni Windows, o którym można było powiedzieć, że przez lata sterował pracą większości komputerów na świecie.

Udział Windows XP w rynku systemów operacyjnych spadł do poziomu poniżej 50% - wynika z doniesień firmy analitycznej Net Applications. Tak niski wynik XP uzyskał po raz pierwszy odkąd rozpoczęła tego typu badania.

Oczywiście słabsze notowania XP korespondują z lepszymi wynikami następcy Visty - Windows 7 - który według przewidywań analityków będzie się mógł pochwalić tytułem najpopularniejszego systemu operacyjnego w połowie przyszłego roku.

Microsoft z pewnością zadowolony jest, że popularność XP maleje. Oczywiście nie dzieje się to tak szybko jakby chciał, lecz sam doprowadził do takiej sytuacji, gdyż następcę XP wprowadził na rynek dopiero po pięciu latach w 2006 roku. Ponadto Vista (bo o niej tutaj mowa) była wielkim rozczarowaniem, co spowodowało, że osoby "zmuszone" do zakupienia jej wraz z nowym komputerem szybko (legalnie lub nie) wracały do XP.

Czytaj więcej: Windows XP w odwrocie. Microsoft zaciera z zadowolenia ręce