Windows XP w Japonii czuje się świetnie. Korzysta z niego jeszcze ponad 13 mln PC

Japońscy eksperci biją na alarm. Według ich szacunków po 8 kwietnia na wzmożone ataki będzie narażonych aż ponad 13 milionów komputerów PC pracujących pod kontrolą systemu Windows XP.

Wsparcie dla Windows XP potrwa jeszcze jedynie do 8 kwietnia. Pomimo tego i jakby na przekór Microsoftowi ten blisko 13-letni system nie chce "umrzeć" i wciąż jest obecny na blisko 29% komputerów (dane Net Applications). Co interesujące, jest on wciąż bardzo popularny nie tylko w biedniejszych krajach, ale także tych najbardziej rozwiniętych takich jak Japonia.

Według ABS CBN News obecnie w Kraju Kwitnącej Wiśni pod kontrolą Windows XP pracuje jeszcze ponad 13 milionów komputerów PC:

- 7,23 miliona w firmach (20%)

- 5,97 miliona w rękach indywidualnych użytkowników (14%)

Dowiadujemy się również, że w firmach (szczególnie tych małych i średnich) migracja do systemu Windows 8.1 przebiega bardzo wolno oraz że z 2 milionów komputerów wykorzystywanych przez prefektury i samorządy po zakończeniu wsparcia Windows XP wciąż będzie zainstalowany na ponad 266 tysiącach maszyn. Część z nich wykorzystywana jest do obróbki danych związanych z podatkami i obsługą mieszkańców...

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne
  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

Jak XP radzi sobie w Polsce?

Obecnie, wg danych prezentowanych przez Gemius w serwisie Ranking.pl, do Windows XP należy obecnie około 25% rynku.

Czy będziemy obserwowali szybki spadek popularności XP i wzrost popularności Windows 8/8.1?

Nie sądzę, abyśmy po 8 kwietnia zauważyli szybki spadek popularności Windows XP na rzecz "ósemki". Wiele osób decydując się na migrację wybierze bowiem Windows 7. Ponadto część prawdopodobnie postanowi przeczekać do pojawienia się Windows 9 (podobno ma to mieć miejsce w 2015 roku).