Windows XP w odwrocie. Microsoft zaciera z zadowolenia ręce

Udział Windows XP w rynku systemów operacyjnych spadł do poziomu poniżej 50% - wynika z doniesień firmy analitycznej Net Applications. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wciąż najbardziej popularny OS na świecie, który, warto dodać, Microsoft z chęcią "utopiłby w łyżce wody". Prawdopodobnie jest to też ostatni Windows, który mógł się pochwalić, że przez lata pracował na większości PC na świecie.


Windows XP - "pierwszy raz" notuje wynik poniżej 50%

Tak niski wynik Windows XP uzyskał po raz pierwszy odkąd firma analityczna Net Applications rozpoczęła badanie rynku systemów operacyjnych. Według jej danych za lipiec, do dziesięcioletniego systemu Microsoftu należało bowiem 49,8 % rynku, czyli o 1,3 punktu procentowego mniej, niż miało to miejsce miesiąc wcześniej. Oczywiście XP w dalszym ciągu pozostaje najbardziej popularnym systemem operacyjnym na świecie, jednakże po raz pierwszy od lat jego udział w rynku jest niższy niż udział pozostałych systemów łącznie.

Warto tutaj dodać, że już w styczniu irlandzka firma analityczna StatCounter informowała, że udział Windows XP w rynku spadł poniżej 50% (jej zdaniem w lipcu wyniósł 43,9%). Metodologia badań stosowana przez Net Applications dokładniej jednak odzwierciedla faktyczne wykorzystanie systemów operacyjnych w tak ogromnych krajach jak Chiny.

Microsoft z chęcią pozbyłby się XP z rynku

Stwierdzenie, że "Microsoft utopiłby Windows XP w łyżce wody" było przesadzone, jednakże z pewnością można założyć, iż musi on być zadowolony z coraz słabszych wyników popularności XP (chociaż nie przebiega to tak szybko jakby chciał). Nie bez przyczyny bowiem przypominał użytkownikom staruszka, że będzie on wspierany jeszcze tylko przez niespełna trzy lata stwierdzając, że "nadszedł czas, aby iść dalej", co oczywiście można przetłumaczyć następująco:

"Dokonaj uaktualnienia do Windows 7 najszybciej jak to tylko możliwe".

Dlaczego do Windows 7 a nie do Visty? Większość osób wręcz zmuszonych do korzystania z nieudanego następcy XP z pewnością zna odpowiedź...

Agresywna promocja Windows 7 połączona z informowaniem o zbliżającym się zakończeniu wsparcia dla XP przynosi oczekiwane rezultaty. W ostatnich dwóch miesiącach jego udział w rynku zmalał aż o 2,6 punktu procentowego i był to największy 60-dniowy spadek od okresu pomiędzy grudniem 2010 r. a styczniem 2011 r., kiedy to przecież mieliśmy do czynienia z szałem zakupów świątecznych przekładających się na zwiększoną sprzedaż komputerów z "siódemką".

Warto też przypomnieć, że wg firmy analitycznej StatCounter w kwietniu Windows 7 w końcu prześcignął swojego dziesięcioletniego już poprzednika w udziale na rynku amerykańskim.

Również na blogu zespołu odpowiedzialnego za Internet Explorer przy okazji namawiania do rezygnacji z IE6 "dostało" się XP:

"Podczas gdy koniec życia przeglądarki IE6 i systemu Windows XP szybko się zbliża, oczekujemy, że spadek udziału IE6 w rynku będzie kontynuowany" - napisał Roger Capriotti, dyrektor marketingu przeglądarki Microsoftu.

Warto zaznaczyć, że użycie przez niego słów "szybko się zbliża" w przypadku XP było przecież mało uzasadnione. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Microsoft zamierza go bowiem wspierać do kwietnia 2014 roku.

Kolejnym przejawem "nagonki" Microsoftu na Windows XP jest podjęcie przez niego decyzji o udostępnieniu najnowszej przeglądarki Internet Explorer 9 jedynie dla użytkowników systemów Windows Vista i Windows 7.

Słabsze notowania XP to lepsze notowania dla Windows 7

Oczywiście słabsze notowania XP korespondują z lepszymi wynikami następcy Visty - Windows 7. Zgodnie bowiem z danymi Net Applications, ostatni system Microsoftu mógł się pochwalić w lipcu blisko 28-procentowym udziałem w rynku, czyli o 0,7 punktu procentowego większym niż w czerwcu. Co więcej, w poprzednim roku jego wzrost sięgnął 13,4 punktu procentowego, czyli był większy niż strata Windows XP, która wyniosła 12 punktów procentowych. Według przewidywań analityków siódemka będzie się mogła pochwalić tytułem najpopularniejszego systemu operacyjnego w połowie przyszłego roku.

Windows 7 może jednak krótko cieszyć się ciągłym wzrostem popularności. W 2012 roku na rynku pojawi się bowiem jego następca, czyli Windows 8 (wedle różnych spekulacji powinno to nastąpić gdzieś pomiędzy wiosną a początkiem jesieni), który z pewnością skusi wielu konsumentów nowymi możliwościami.

Zdaniem analityków sukces nadchodzącego systemu może jednak ograniczyć się do rynku konsumenckiego, nie zaś biznesowego. Michael Silver z firmy Gartner przewiduje, że firmy, podobnie jak w przypadku Visty, nie będą bowiem chciały przechodzić na nowy OS pozostając przy "siódemce".

Oczywiście prognozy analityków zostaną w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zweryfikowane przez rynek. Jednego jednakże możemy być prawie pewni. Z powodu wprowadzenia przez Microsoft trzyletniego cyklu wydawniczego, Windows XP będzie prawdopodobnie ostatnim systemem, który mógł się pochwalić, że przez wiele lat zarządzał pracą większości komputerów PC na świecie.

Jedną z wymienianych przyczyn tak ogromnej dominacji tego systemu jest fakt, że jego następca pojawił się dopiero w 2006 roku, czyli pięć lat po premierze XP. Oczywiście należy tutaj również pamiętać, że wedle rzeszy wiernych użytkowników XP, system Vista nie był jego godnym następcą.

A jak popularność systemów operacyjnych przedstawia się w Polsce?

Pisząc o światowym rynku systemów operacyjnych należy również przedstawić dane w tym zakresie pochodzące z naszego rodzimego rynku.

Jak wiadomo, również w Polsce od dawna niepodzielnie rządzi Windows XP. Nie inaczej jest też w tej chwili. Widać jednakże tendencję spadkową jego popularności idącą w parze z wzrostem popularności Windows 7. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w serwisie Ranking.pl, podział naszego rynku systemów operacyjnych przedstawia się następująco (pod uwagę wzięty został okres 18.07 - 24.07.2011 r.):

Windows XP - 54,87% (68,22% - notowanie 12.07 - 18.07.2010 r.)

Windows 7 - 28,09% (12,02% - notowanie 12.07 - 18.07.2010 r.)

Windows Vista - 14,27% (17,35% - notowanie 12.07 - 18.07.2010 r.)

_______________

*Metodologia badań* Net Applications bada popularność systemów operacyjnych i przeglądarek Sieci korzystając z baz danych ponad 40 tysięcy partnerskich stron internetowych. Przekłada się do na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: