Windows XP wkrótce bez wsparcia. Europol ostrzega i daje wskazówki, co należy zrobić

Organizacja European Cybercrime Centre opublikowała poradnik, w którym zaleca jak najszybszą przesiadkę z Windows XP do bezpieczniejszego, wspieranego technicznie systemu Windows, OS X, lub Linux.

Już za kilka dni (dokładnie 9 kwietnia) najpopularniejszy przez lata system Microsoftu, czyli Windows XP, przestanie być wspierany. Czy to istotna informacja dla jego użytkowników? Tak, ale nie tylko dla nich, o czym mogliśmy przeczytać w opublikowanym niedawno raporcie firmy AVAST. Poniżej jego najistotniejsze punkty:

- obecnie atak na Windows XP jest aż sześć razy bardziej prawdopodobny niż atak na Windows 7 (z czasem może być tylko gorzej)

- aż 21,5% użytkowników Windows XP wciąż korzysta z przeglądarki Internet Explorer, której najnowsza wersja nosi numer 8. To zaś może stanowić nawet większe zagrożenie niż ze strony niewspieranego Windows XP

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

- miliony komputerów z Windows XP stanowią poważne zagrożenie dla całego internetowego ekosystemu ponieważ wszelkiej maści cyberprzestępcy mogą chcieć je wykorzystać jako "bramę do zarażania innych systemów"

Kolejne ostrzeżenia

Dzisiaj w podobnym tonie wypowiedziała się utworzona przez Europol organizacja European Cybercrime Centre, która opublikowała dokument "Microsoft Windows XP: End of Support". Ostrzega w nim, że po 8 kwietnia system Windows XP stanie się znacznie bardziej podatny na ataki:

"Komputery pracujące pod Windows XP nie będą po 8 kwietnia wystarczająco zabezpieczone nawet gdy jest na nich zainstalowany program antywirusowy i firewall"Dokument ten to w zasadzie poradnik, który oprócz ostrzeżeń o zagrożeniu płynącym z braku wsparcia technicznego podaje również różne zalecenia począwszy od tego, żeby jak najszybciej przeprowadzić upgrade do nowszych "okienek", lub platform OS X/Linux. Do tego czasu użytkownicy "staruszka" powinni:

- zainstalować wszystkie aktualizacje dla Windows XP i Microsoft Office 2003

- korzystać z alternatywnej przeglądarki z aktualnymi poprawkami bezpieczeństwa

- usunąć niepotrzebne oprogramowanie

- zainstalować najbardziej aktualne wersje programu antywirusowego i firewalla

- jeżeli to możliwe, odłączyć komputer od Internetu. Jeżeli nie ukryć za sprzętową zaporą oraz unikać korzystania z darmowych sieci WiFi