Windows - aktywacja tylko przez telefon?

Pod koniec lutego Microsoft zamierza zmienić w USA zasady aktywowania systemu Windows - osoby, które kupiły komputery z preinstalowanym systemem, będą go mogły aktywować (np. po reinstalacji) jedynie telefoniczne. Koncern rezygnuje z aktywacji online w nadziei, że pomoże to w walce z piractwem.

Plotki o możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania krążyły już od kilku dni - dziennikarzom serwisu http://CNet.com udało się je wreszcie potwierdzić. Przedstawiciel Microsoftu przyznał, że od początku marca użytkownicy komputerów, nabytych w USA z preinstalowanym systemem Windows XP, będą zmuszeni do aktywowania go telefonicznie (zlikwidowana zostanie opcja aktywacji internetowej). Na początku nowe zasady obowiązywały będą jedynie w przypadku komputerów nabytych u 20 największych amerykańskich dystrybutorów.

Microsoft nie poinformował na razie, czy nowe zasady zostaną rozszerzone na inne regiony.

Warto przypomnieć, że jest to kolejne już działanie Microsoftu, mające na celu utrudnienie życia użytkownikom nielegalnych kopii Windows - kilka tygodni temu koncern zapowiedział, że od połowy 2005 r. pobieranie uaktualnień z serwisu Microsoft Download Center możliwe będzie jedynie po zweryfikowaniu legalności systemu użytkownika (pisaliśmy o tym w tekście "Microsoft: kij z marchewką na piratów").


Zobacz również