Windows bez dyskietki

Jak zainstalować Windows XP z dodatkowymi sterownikami, jeśli zepsuła ci się stacja dyskietek? Posłuż się programem nLite, który pozwala na umieszczenie sterowników do nietypowego sprzętu na płycie instalacyjnej.

Jak zainstalować Windows XP z dodatkowymi sterownikami, jeśli zepsuła ci się stacja dyskietek? Posłuż się programem nLite, który pozwala na umieszczenie sterowników do nietypowego sprzętu na płycie instalacyjnej.

Narzędzie opracowano, chcąc usunąć zbędne składniki Windows. Większość osób nigdy nie korzysta z takich programów, jak WordPad, Messenger czy Pakowarka obiektów, a zajmują one miejsce na dysku. Co prawda, obecnie twarde dyski o pojemności przekraczającej 100 GB bez trudu mieszczą zajmujący 0,5 GB system operacyjny, jednak użytkownicy mniejszych dysków, np. instalowanych w komputerach przenośnych, szanują miejsce na nich.

nLite ma dodatkową, niedocenianą funkcję - możliwość włączenia w skład płyty CD sterowników do urządzeń, których Windows sam nie obsługuje. Dzięki temu można zainstalować system operacyjny bez posługiwania się stacją dyskietek, np. na macierzy dyskowej. Integracja sterowników przydaje się również w starszych komputerach, w których kontroler Serial ATA wymaga odpowiednich sterowników.

Warto zawczasu przygotować sobie płytę CD dopasowaną do zestawu komputerowego, ponieważ instalacja systemu zazwyczaj okazuje się konieczna w najbardziej niedogodnym momencie. Stacje dyskietek są coraz rzadziej używane i zazwyczaj wtedy, kiedy trzeba z nich skorzystać, akurat są popsute. Co prawda, w Windows Vista problem ten wyeliminowano - w czasie instalacji można dołączyć sterowniki umieszczone w dowolnym folderze na dysku, płycie CD bądź pamięci flash. Jednak mimo spodziewanej pod koniec roku premiery następnej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft wiele osób pozostanie przy Windows XP - z powodu słabego sprzętu lub z upodobania. Dlatego warsztat ten będzie jeszcze długo przydatny w praktyce.

W Internecie można znaleźć opisy (http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?mode=hybrid&t=508 ), samodzielnego modyfikowania płyty instalacyjnej Windows XP tak, żeby sterowniki niezbędne do obsługi sprzętu były instalowane automatycznie. Jest to rozwiązanie bardzo niewygodne, ma jednak również zaletę: nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Jednak nLite upraszcza integrację sterowników na tyle, że ręczne modyfikowanie zawartości dużych plików jest nieopłacalne.

nLite obsługuje systemy operacyjne rodziny Windows 2000, XP oraz Windows Server 2003, zarówno w 32-, jak i 64-bitowej odmianie. Mimo to w wypadku korzystania z chipsetów NVIDIA nForce 4 i wbudowanego kontrolera Serial ATA integracja sterowników nie jest bezproblemowa i wymaga dodatkowych kroków.

1

1

1. Program należy pobrać ze stronyhttp://www.nliteos.com . Instalacja wersji 1.0 RC7 nie wymaga żadnych umiejętności, wystarczy kilkakrotnie nacisnąć przycisk Next. Po krótkiej chwili pojawi się okno powitalne, w którym można zmienić język na polski. Od tej pory wszystkie komunikaty są zrozumiałe, co ułatwia posługiwanie się programem. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów należy skontaktować się z autorem programu.

2

2

2. Utwórz na dysku folder tymczasowy, np. e:\winxp.inst, do którego zostaną skopiowane wszystkie pliki potrzebne do utworzenia własnej płyty instalacyjnej. Po włożeniu płyty z oryginalnym systemem Windows należy nacisnąć przycisk Przeglądaj i określić, skąd mają być kopiowane pliki. Następnie należy wskazać wcześniej utworzony folder, by nLite wiedział, gdzie ma skopiować pliki. Poniżej pojawią się informacje dotyczące dokładnej wersji plików na płycie oryginalnej.

3

3

3. Po określeniu folderu tymczasowego nLite skopiuje pliki, co trwa kilka minut w zależności od szybkości czytnika optycznego. Gdy pasek postępu wypełni całe pole, naciśnij Dalej. W tym momencie możesz wczytać poprzednią sesję, np. przygotowaną przez producenta, ale radzimy samodzielne przygotowanie zestawu plików do skopiowania na CD. Gdybyś chciał ukryć program przed niepowołanymi osobami, skorzystaj z ikony w lewym dolnym rogu okna.

4

4

4. Dalsze działanie zależy od tego, z jakiej płyty CD korzystasz i jakie masz wymagania. Chcąc utworzyć pełną wersję systemu Windows, zawierającą dodatkowe sterowniki do sprzętu, trzeba zaznaczyć na liście zadań kilka pozycji, tak jak na powyższej ilustracji. Korzystając z oryginalnej płyty Windows XP, warto zaznaczyć opcję Integrowanie Service Pack-ów, jednak my korzystamy z wersji, w której Service Pack 2 już jest.

5

5

5. Poprawki do systemu operacyjnego pobierane przez Windows Update są automatycznie instalowane. Można jednak pobrać je w plikach EXE i przenosić do innych komputerów. Można też dołączyć je do płyty instalacyjnej Windows XP, dzięki czemu będą w systemie od razu po jego zainstalowaniu. Dlatego warto dodać wszystkie krytyczne poprawki do wykorzystywanej wersji systemu operacyjnego.

6

6

6. Dołączane sterowniki powinny być rozpakowane. Część z nich jest dostępna w postaci archiwów ZIP, a część, niestety, jako pliki EXE. Zawartość niektórych plików EXE można poznać po zmianie rozszerzenia nazwy na ZIP. Jeśli to się nie uda, należy uruchomić program i po jego rozpakowaniu odnaleźć folder tymczasowy zawierający pliki instalacyjne sterownika.

7

7

7. W nLite naciśnij Dodaj, a następnie wskaż folder, do którego rozpakowałeś sterowniki. Znajdź plik z rozszerzeniem INF. Program ułatwia to, bo wyświetla jedynie pliki o takim rozszerzeniu. Następnie wybierz tryb instalacji sterownika, przy czym w wypadku sterowników do kontrolerów Serial ATA/RAID pozostaw tryb Sterownik trybu tekstowego. Możesz dodać sterowniki do wszystkich wykorzystywanych urządzeń, jeśli są zgromadzone w jednym folderze.

8

8

8. Posiadacze komputerów z chipsetem nForce 4, którzy chcą korzystać z wbudowanego kontrolera Serial ATA, muszą dodatkowo rozpakować zawartość pliku ze sterownikami do chipsetu w osobnym folderze, z którego będą korzystać w czasie integracji sterowników. Możesz też skopiować pliki za pomocą Total Commandera, który - po zmianie rozszerzenia z EXE na ZIP - otworzy archiwum i zapewni ci dostęp do poszczególnych plików.

9

9

9. Jeśli wśród rozpakowanych plików nie ma folderu \ide\winxp\legacy, skorzystaj z wersji 6.70 do Windows XP lub 6.67 do Windows XP x64, które bez trudu znajdziesz w Internecie. Z tego folderu pobierz plik nvatabus.inf lub nvatax64.inf i skopiuj go do folderu \ide\winxp\sataraid. Musisz też z folderu \ide\winxp\sata_ide skopiować pliki nvata.cat i nvcoi.dll (do Windows XP) lub nvata.cat, nvide.nvu i nvcoi.dll do podfolderu \ide\winxp\sataraid.

10

10

10. Kolejny etap to zdefiniowanie pliku odpowiedzi używanego podczas tzw. instalacji nienadzorowanej. Pozwala to na szybsze zainstalowanie systemu, bez wprowadzania za każdym razem tych samych danych. Możesz zmienić ustawienia, które trudno zmodyfikować po zainstalowaniu Windows, np. określić własny folder programów. Jeśli z przygotowywanej płyty będziesz korzystał w kilku komputerach, po instalacji zmień nazwę każdej maszyny.

11

11

11. Jeśli w czwartym punkcie zaznaczyłeś Opcje, to możesz zmienić nazwę domyślnego konta Administratora oraz Gościa. Pozwoli to zwiększyć poziom bezpieczeństwa komputera. Możesz też określić, które usługi systemowe będą uruchamiane, a które nie. Jednakże wiele usług, które wydają się zbędne, wpływa na funkcjonowanie systemu. Gdybyś zapomniał, co zmieniłeś, a czego nie, użyj przycisku Zresetuj, który przywróci ustawienia domyślne.

12

12

12. Ostatni etap poprzedzony jest pytaniem o wprowadzenie zmian. Zmiana priorytetu ma pozwolić na szybsze ukończenie procesu, jednak różnica nie jest wielka. W czasie wykonywania tego zadania mogą się pojawić błędy, np. z dołączeniem poprawek do systemu operacyjnego. Po zamknięciu okna komunikatu o błędzie proces jest kontynuowany, jedynie te poprawki nie zostaną dołączone. To ostatni moment, gdy możesz zapisać informację o danej sesji w celu powtórnego jej użycia.

13

13

13. Przed zakończeniem działania nLite możesz sprawdzić, które zmiany zostają wprowadzone, i dołączyć dodatkowe pliki, np. instalujące oprogramowanie antywirusowe, które zostaną uruchomione po zainstalowaniu systemu. Zrób to jednak przed naciśnięciem przycisku Utwórz obraz, bo to powoduje zapisanie pliku w formacie ISO z gotowym do nagrania na płytę CD obrazem wersji instalacyjnej Windows XP z dodatkowymi sterownikami do sprzętu.

14

14

14. Po określeniu jednoznacznej nazwy tworzonego obrazu wskaż folder, w którym będzie zapisany. Po kilku minutach będziesz dysponować gotowym obrazem płyty CD, który możesz nagrać na czystą płytę, korzystając z programu do nagrywania CD, np. Nero Burning Rom. Wszystkie ewentualne problemy zgłaszaj autorowi programu, a nie Microsoftowi. Możesz też wspomóc go drobną sumą, którą przeznaczy na rozwój programu.

Sposób na awaryjne uruchomienie komputera z pamięci flash przedstawiliśmy numerze 3/2006 PC World Komputera. Pozwala on zaktualizować BIOS, wykonać kopię danych z całej partycji bądź dysku, a także sprawdzić poprawność zapisanych danych. Nie umożliwia jednak uruchomienia programu instalującego Windows XP, bo system musi być zainstalowany z płyty CD.

Autor nie zaleca integrowania z płytą instalacyjną Windows XP sterowników do kart dźwiękowych Creative Audigy/SBLive!, bo składają się z dwóch części, z których druga wymaga restartu. Ta operacja byłaby przeprowadzona za wcześnie, uniemożliwiając poprawne zainstalowanie Windows.