Windows = bezpieczeństwo?

Microsoft poinformował, iż w ramach akcji "Trustworthy Computing", ogłoszonej przez Billa Gatesa, w lutym nie będą prowadzone żadne prace nad rozwojem nowych wersji systemu Windows. W tym czasie 7000 programistów koncernu zostanie wysłanych na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Microsoft poinformował, iż w ramach akcji "Trustworthy Computing" ogłoszonej przez Billa Gatesa, w lutym nie będą prowadzone żadne prace nad rozwojem nowych wersji systemu Windows. W tym czasie 7000 programistów koncernu zostanie wysłanych na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Jest to jeden z elementów strategii, która ma przywrócić zaufanie użytkowników do produktów Microsoftu. Wszystkie wersje systemu Windows zostaną również poddane gruntownym testom, mającym na celu usunięcie błędów w systemach zabezpieczeń, poinformował Bill Gates w wiadomości e-mail, przesłanej do wszystkich pracowników firmy.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.03.2023]

"Komputer godny zaufania to komputer przyjazny, niezawodny i pewny jak elektryczność, woda i telefon" napisał Gates. "Jeśli w przyszłości mamy wybierać pomiędzy wprowadzaniem nowych funkcji, a rozwiązywaniem problemów bezpieczeństwa, musimy wybrać bezpieczeństwo". Oznacza to, że Microsoft będzie musiał umiejętnie połączyć rozwój systemu Windows i poszerzanie jego możliwości ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa.

Najwyższy czas

Działania te są przede wszystkim skutkiem pojawiających się coraz częściej informacji o poważnych błędach w produktach Microsoftu, które umożliwiały hakerom m.in. przejęcie kontroli nad komputerem ofiary, przeprowadzanie ataków Denial of Service, czy wykradzenie numerów kart kredytowych. Doszło nawet do absurdalnej sytuacji – oficjalna łatka do Internet Explorera, naprawiała jeden błąd, ale powodowała inny. W grudniu okazało się nawet, że Windows XP, określany jako najbezpieczniejszy system Windows, zawiera poważną usterkę.

Akcja "Trustworthy Computing" jest też mocno związana ze strategią .NET, która ma umożliwić użytkownikom dostęp do aplikacji Microsoftu za pośrednictwem Internetu.