Windows - co zrobić, gdy przestaje reagować na polecenia

Niezależnie od tego, jak często komputer zawiesza się, a na ekranie pojawiają się komunikaty na niebieskim tle, nie wolno bagatelizować tych objawów. W przeciwnym razie problemy ze sprzętem i sterownikami przypuszczalnie nasilą się.


Prawie każdy pad systemu okazuje się dotkliwy dla użytkownika. Zmusza do chwilowego przerwania wykonywanych zajęć, pogarszając produktywność, a w najgorszym wypadku powoduje utratę danych, gdy są otwarte niezapisane dokumenty. Wprawdzie Windows wyświetla komunikat z informacją o prawdopodobnych przyczynach, lecz ich treść nie daje zbyt wiele zaskoczonemu użytkownikowi. Chcąc ustalić przyczynę problemu, warto poszukać pomocy w internecie. Decydujący wpływ na uzyskane wyniki mają podane przez użytkownika informacje ustalone za pomocą wewnętrznych narzędzi systemu Windows i oprogramowania diagnostycznego.

1. Blokowanie automatycznego restartowania systemu

Windows nie lubi afiszować się zawieszeniami. Dlatego w konfiguracji domyślnej świeżo zainstalowanego systemu projektanci ustawili natychmiastowy restart Windows tuż po jego zawieszeniu. W ten sposób zachowują się wszystkie edycje Windows od wersji XP po najnowszą Windows 8. Począwszy od Visty można zmienić to ustawienie w Panelu sterowania. Przywołaj w tym celu aplet System. Kliknij polecenie Zaawansowane ustawienia systemu w lewej części okna. Przeskocz na kartę Zaawansowane, po czym kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Uruchamianie i odzyskiwanie na dole okna. Następnie usuń zaznaczenie pola wyboru Automatycznie uruchom ponownie w rubryce Awaria systemu. Oprócz tego możesz śmiało wyłączyć tworzenie zrzutów pamięci, wybierając opcję (brak) w polu listy Zapisywanie informacji o debugowaniu. Wprawdzie Microsoft udostępnia narzędzia służące do analizowania zrzutów pamięci, lecz w praktyce rzadko udaje się zdobywać za ich pomocą wskazówki przydatne w ustaleniu przyczyny. Za to zaleca się zaznaczyć pole wyboru Zapisz zdarzenie do dziennika systemu. Gdy po zawieszeniu się system uruchomi się ponownie, w menu startowym, które przywołuje się klawiszem [F8], pojawi się nowe polecenie Wyłącz automatyczne ponowne uruchamianie komputera po błędzie systemu.

Typowy komunikat na niebieskim tle – wyróżniliśmy informacje, które warto zanotować, aby poszukać w internecie informacji o przyczynach awarii.

Typowy komunikat na niebieskim tle – wyróżniliśmy informacje, które warto zanotować, aby poszukać w internecie informacji o przyczynach awarii.

2. Anatomia błędów krytycznych BlueScreen

Projektanci środowiska Windows dokładają wszelkich starań, aby działało możliwie stabilnie. Ich wysiłki nie poszły na marne. W Windows 7 liczba błędów krytycznych z komunikatem na niebieskim ekranie (BlueScreen) spadła do minimum. Niemniej jednak, choć rzadkie, takie awarie systemu nadał się zdarzają. Przyczyny są związane prawie bez wyjątku ze sterownikami i podzespołami sprzętowymi. Do ustalenia przyczyny wystarcza w większości wypadków sama treść komunikatu alarmowego. Poniżej zamieszczamy cztery najczęściej występujące komunikaty.

INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE - ten komunikat sygnalizuje problem z dostępem do nośnika danych. W przytoczonym przykładzie chodzi o partycję systemową. Przyczyną może okazać się niekompatybilny BIOS, sterownik kontrolera lub mechaniczne uszkodzenie twardego dysku.

UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP - gdy pojawia się ten komunikat, najprawdopodobniej występują problemy z podzespołami sprzętowymi. W grę wchodzą takie przyczyny jak nowo zainstalowane urządzenia, kłopoty związane z nadmiernym nagrzewaniem się sprzętu (a więc niewystarczającym schładzaniem), uszkodzenie pamięci RAM lub niestabilność napięcia zasilającego.

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA - niebieskie tło z tym komunikatem oznacza kłopoty z zarządzaniem pamięcią operacyjną. Zazwyczaj bywają one spowodowane uszkodzonymi, przetaktowanymi, niezgodnymi względem siebie lub przegrzanymi modułami pamięci RAM.

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - ten komunikat jest wyświetlany przeważnie jako następstwo niekompatybilnych sterowników, a także przegrzany lub przetaktowany procesor.

Pod wpisem Technical information znajdują się dodatkowe informacje dotyczące awarii, które pomogą ci szukać jej przyczyny w internecie. Wpis ten zawiera wiersz zaczynający się od łańcucha znaków *** STOP. Tuż za nim widnieje liczba szesnastkowa składająca się z ośmiu znaków. Jeśli za zawieszenie Windows odpowiada któryś ze sterowników zainstalowanych w systemie, w niektórych wypadkach komunikat wyświetla na samym dole konkretną wskazówkę. Jeśli jest podana nazwa pliku (przeważnie jest to plik z rozszerzeniem SYS), przypuszczalnie to on spowodował awarię systemu. Wspomniana nazwa pliku to (obok szesnastkowego kodu błędu) kolejne hasło, które warto wpisać w wyszukiwarce internetowej w celu ustalenia przyczyny problemów.