Windows czy Linux. Który system zabrać na wakacje?


Manager pakietów w Suse Linux

Wybór aparatu w digikam

Amarok

Włączanie odsłuchu z mikrofonu w Windows 7

Multimedia

Świeżo zrobione zdjęcia to typ multimediów, po który w trakcie wakacji sięgamy najchętniej. Urlop jest jednak także czasem, w którym nadrabiamy zaległości czytelnicze, filmowe i muzyczne.

W dziedzinie odtwarzania wideo trudno wyłonić faworyta - najciekawsze aplikacje takie jak miro czy vlc mają zarówno wersje przeznaczone dla systemu spod znaku pingwina jak i windowsowe.

Zobacz również:

  • Android Auto z widżetem multimediów! Poznajcie Media Picks

Przewagą Linuksa jest fakt, że rozwiązanie typu MediaCenter - MythTV - jest w nim darmowe. Jako plus otwartego oprogramowania można wskazać też fakt, iż niektóre odtwarzacze, takie jak Totem wyposażone są we "wtyczki" umożliwiające np. oglądanie filmów z YouTube bez użycia przeglądarki czy wygodny dostęp do kanałów sopcast.

Zaletą Windows są tworzone z myślą o tej platformie programy do odtwarzania DVD takie jak WinDVD czy PowerDVD.

Oprogramowanie wideo to dziedzina, w której można mówić o remisie ze wskazaniem na "okienka". "Pingwin" zwycięża z kolei w kategorii "muzyka". "Szwajcarski scyzoryk" dla melomana - Amarok jest na różne sposoby przenoszony na Windows, ale powstał z myślą o otwartych systemach. Odtwarzacz ten daje możliwość pobierania okładek dla zgranych na dysk płyt, przeglądania w trakcie odsłuchu tekstów utworów i wpisów w Wikipedii poświęconych ich autorom oraz wysyłania informacji o aktualnie słuchanych piosenkach do serwisu last.fm.

Linux i FreeBSD dysponują także odtwarzaczami dla zwolenników minimalizmu w stylu starego Winampa czy Foobara. Rolę tę spełnia przede wszystkim program xmms.

Zarówno Windows 7 jak i Linuksy sprawdzą się gdy spróbujemy wykorzystać laptop w roli głośników dla odtwarzacza mp3/mp4. W tej dziedzinie w systemach Microsoftu dokonał się postęp - podobne rozwiązanie w Windows Vista było przy niektórych kartach dźwiękowych niemożliwe.

Na Linuksie zdarzały się z kolei problemy z instalacją sterowników kart X-Fi.