Windows czy Linux. Który system zabrać na wakacje?


Zaawansowane zarządzanie energią w Windows 7

Konfiguracja opcji zasilania w Linuksie

Efekty compiza

W trosce o akumulator

Pisząc o "systemie na wakacje" nie można nie wspomnieć o zarządzaniu energią w laptopach. Pod względem dostępu do opcji Windows 7 wypada naprawdę nieźle: skonfigurować można w zasadzie każde urządzenie. Plusem Linuksa jest kilka trybów działania procesora, w tym "ondemand" umożliwiający wydajne skalowanie częstotliwości zależnie od potrzebnej mocy obliczeniowej.

Windows nie dostarcza możliwości wyboru jednej z kilku "polityk skalowania", ale pozwala wyznaczyć granice maksymalnego użycia procesora przy zasilaniu sieciowym i bateryjnym. "Siódemka" wyróżnia się wśród systemów Microsoftu niskim zużyciem zasobów co korzystnie wpływa na czas pracy na baterii. Pod tym względem firma z Redmond "goni" twórców otwartego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Android Auto z widżetem multimediów! Poznajcie Media Picks

Bezpieczeństwo

Mniejsza popularność otwartych systemów przekłada się na ich przewagę w dziedzinie bezpieczeństwa. To do laptopa wyposażonego w Linuksa można w większości przypadków bez obaw podłączyć pendrive'a ze zdjęciami od poznanej w czasie urlopowego wyjazdu osoby (tym bardziej, że to właśnie podłączanie przenośnych pamięci USB do komputerów z Windows znów stało się ostatnio ryzykowne).

Jest co pokazać?

Skoro wakacje to nowe znajomości a niekiedy i romanse, warto wspomnieć o atutach "wizerunkowych" alternatywnego systemu. Już sam fakt używania oprogramowania innego niż stosowany przez większość budzi pewne zainteresowanie. A przecież Linux charakteryzuje się dużą liczbą efektownych dodatków graficznych. W środowisku informatycznym niekiedy pojawia się opinia, iż menedżer okien compiz może posłużyć do robienia wrażenia na płci przeciwnej.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Także wakacje. Otwarte systemy operacyjne potrafią pomóc w "bezbolesnym" powrocie do pracy - kilka pulpitów, żółte karteczki czy historia schowka to narzędzia, dzięki którym łatwiej poradzić sobie z natłokiem zadań. O tym jednak postaramy się opowiedzieć przy innej okazji.

Werdykt

Nadszedł czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie: Windows czy Linux. Który system zabrać na wakacje? Wiele przemawia za tym by chociaż sprawdzić darmowy system. Każdemu możemy polecić odpoczynek od oprogramowania używanego na co dzień- zarówno zwolennik OpenSource, który przełączy się na Windows by przypomnieć sobie długie godziny spędzane niegdyś przy grach, jak i użytkownik systemu z Redmond chcący w wolnej chwili dowiedzieć się co budzi takie emocje "geeków", może odkryć komputer na nowo.