Windows głosem

Microsoft wystartował z pierwszym programem kontrolowanym głosem, który został specjalnie zaprojektowany dla Windows Mobile 2003 - dla Pocket PC i Pocket PC Phone Edition. Nowe narzędzie o nazwie Voice Command przekształca zwykłego palmtopa w asystenta z prawdziwego zdarzenia. Obecnie program rozpoznaje jedynie język angielski, jednak obsługa różnych dialektów rokuje duże nadzieje na podobne rozwiązania w innych krajach, niż anglosaskie.

Dzięki technologii zarządzania urządzeniem przy pomocy głosu nie trzeba korzystać z rysika ani z klawiatury, aby np. wpisywać spotkania w kalendarzu, kontakty czy po prostu otworzyć Windows Media Player.

Technologia Microsoftu nie wymaga wcześniejszego nagrywania poleceń. Oto główne funkcje oferowane przez Voice Command:

- wybieranie numerów telefonów - wystarczy powiedzieć "call David Jones", aby wybrać osobę z listy kontaktów lub "zadzwoń 022 1234567";

- zarządzanie telefonem - po prostu zapytaj swoją skrzynkę głosową, których rozmów nie odebrałeś, a urządzenie poda numer telefonu i godzinę połączenia;

- kalendarz - zarządzanie spotkaniami: o której godzinie, gdzie, z kim, etc.

- Windows Media Player - odtwarzanie ulubionej muzyki przy pomocy kilku komend: można wybierać artystę, album lub rodzaj muzyki. Dodatkowo możemy tworzyć własne listy i odtwarzać je według własnego upodobania.

- programy w Menu Start i inne narzędzia systemowe również mogą być wybierane przy użyciu głosu.

Voice Command używa autorskiej technologii rozpoznawania mowy, którą Microsoft doskonali od kilku lat. W odróżnieniu od innych programów tego typu, VC nie potrzebuje wcześniejszego nagrywania przez użytkownika wydawanych komend. Aplikacja pozwala na naturalne "rozmawianie" z urządzeniami i uzyskuje przy tym taki sam efekt.

Wersja angielska początkowo skierowana do klientów w Stanach Zjednoczonych, obecnie została nieco rozbudowana - narzędzie rozpoznaje już akcenty, znacznie różniące się od siebie - na przykład walijski czy szkocki.

"Voice Commander to znaczny postęp w dziedzinie oprogramowania do rozpoznawania mowy, które całkowicie zmieni podejście ludzi do korzystania z urządzeń mobilnych" - powiedział Pieter Knook, jeden z szefów tego projektu.

Program będzie sprzedawany jako osobna aplikacja dla Windows Mobile Pocket PC. Sugerowana cena to ok. 20 funtów.

Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta.


Zobacz również