Windows: interfejsu z zakładkami nie będzie...

...ale Microsoft nie zarzuca do końca tego pomysłu.

Microsoft nosił się z planami dodania do interfejsu Windows 10 możliwości przeglądania okienek z zakładkach, a testowa wersja tej funkcji została uruchomiona w 2017 roku. Jednak najnowsze wieści podają, że pomysł nie doczeka ostatecznej realizacji. Rich Turner, senior product manager odpowiedzialny za Konsolę Windows, poinformował na Twitterze, że nie będzie można jej już więcej włączyć za pomocą linii komend, ale dodanie zakładek jest jednym z celów, który wciąż czeka na realizację. "Ćwierknięcie" Turnera nastąpiło w odpowiedzi na zapytania użytkowników, którzy chcieli dowiedzieć się, dlaczego Windows Sets nie ma w aktualizacji Maj 2019 (znanej jako 1903) oraz czy funkcja pojawi się w edycji 1909.

Microsoft uruchomił opcję w 2017 i było to rozwiązanie dokładnie takie samo, jakie znamy z przeglądarek: można było przeglądać foldery w jednym oknie, ale wielu zakładkach, zamiast osobnego otwierania okienka dla każdego. Sets ograniczono do podstawowych aplikacji Windows, jak Menedżer Plików, Poczta czy Kalendarz. Dzięki temu uzyskiwało się większy porządek i przejrzystość, czyli to, co znamy z Chrome czy Firefoxa.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [26.07.2021]
  • Windows 11 - Microsoft odświeża aplikacje systemowe
  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]
Windows: interfejsu z zakładkami nie będzie...

Microsoft testował zakładki już w Windows XP, jednak nie była to opcja dostępna dla wszystkich i nigdy nie wyszła poza etap beta-testów. Jeśli chodzi o obecne produkty firmy, zakładki można znaleźć oczywiście w Edge oraz aplikacjach Office. Sets mogą używać jeszcze członkowie programu Windows Insider, jednak Microsoft zawsze zastrzega, że to funkcja jeszcze we wczesnej wersji. Czy istnieją zatem szanse na to, aby w końcu została wprowadzona do systemu Windows 10, co znacznie ułatwiłoby wszystkim życie? No cóż, na razie się na to nie zanosi, a szkoda.