Windows kikz azz

Czy zaopatrzyłeś się już w najnowszą wersję systemu Microsoftu - Windows 98? Jeśli nie, to chyba warto podjąć tę dramatyczną decyzję. System ten oferuje bowiem wiele rozszerzeń umożliwiających miłe surfowanie - oczywiście pod warunkiem, że jesteś zwolennikiem przeglądarki Internet Explorer.


Czy zaopatrzyłeś się już w najnowszą wersję systemu Microsoftu - Windows 98? Jeśli nie, to chyba warto podjąć tę dramatyczną decyzję. System ten oferuje bowiem wiele rozszerzeń umożliwiających miłe surfowanie - oczywiście pod warunkiem, że jesteś zwolennikiem przeglądarki Internet Explorer.

Microsoft, który jeszcze przed kilkoma miesiącami promował nowy system operacyjny jako dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i korporacyjnych, tuż przed premierą oświadczył, że jest on jednak ściśle przeznaczony dla tej pierwszej grupy odbiorców. Niemniej Windows 98 nie spowoduje już takiej rewolucji jak wprowadzony trzy lata temu na rynek system Windows 95. Nie zmienia on w tak diametralny sposób interfejsu użytkownika i architektury systemu jak jego poprzednik. Windows 98 stanowi raczej zebrany zestaw wszystkich poprawek do systemu Windows 95, w pełni zintegrowany z przeglądarką Internet Explorer 4.0, pakietem DirectX 5.0, wzbogacony o zestaw nowych sterowników oraz drobne rozszerzenia funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że nie warto instalować nowego systemu - wręcz przeciwnie - zawiera on wiele cech, które ułatwiają użytkowanie komputera w domu i pozwalają efektywniej korzystać z Internetu.

INTEGRACJA TO JEST TO

Do końca br. Microsoft planuje udostępnić pierwszy zestaw usprawnień dla Windows 98. Nie będzie to jednak znany już użytkownikom innych produktów Service Pack poprawiający błędy dostępnej wersji ale pakiet rozszerzający funkcjonalność systemu. Znajdą się w nim przede wszystkim dodatkowe rozszerzenia multimedialne, w tym pakiet DirectX w wersji 6.0. Umożliwi on szybsze budowanie grafiki trójwymiarowej, a także usprawni odtwarzanie płyt DVD na komputerach osobistych (lepsza jakość obrazu przy mniejszym obciążeniu procesora).

Największa zaleta systemu Windows 98 może równocześnie stanowić jego największą wadę - w zależności od tego, czy użytkownik jest zwolennikiem przeglądarki Internet Explorer 4.0, czy też nie. Przeglądarka ta jest bowiem nierozerwalnie zintegrowana z nowym systemem i nie ma możliwości zainstalowania Windows 98, nie instalując jednocześnie przeglądarki. Oczywiście, możemy zadecydować, że nie chcemy instalować IE, ale wiele komponentów aplikacji i tak znajdzie się na naszym dysku twardym. W ten sposób Microsoft udowadnia, że przeglądarka rzeczywiście jest integralną częścią systemu operacyjnego. Koncern miałby poważne kłopoty, gdyby amerykański Departament Sprawiedliwości postanowił, iż Internet Explorer powinien być sprzedawany oddzielenie od systemu operacyjnego i oferowany jako produkt opcjonalny.

Oprócz przeglądarki, Microsoft dołączył do systemu wiele innych komponentów internetowych. Integralną częścią Windows 98 są już Outlook Express - program do obsługi poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych, oprogramowanie konferencyjne NetMeeting, prosty edytor stron WWW - FrontPad, a także aplikacja NetShow, umożliwiająca odbieranie za pośrednictwem Internetu wysokiej jakości transmisji multimedialnych, a także Personal Web Server, dzięki któremu z własnego komputera osobistego możemy stworzyć serwer WWW.

Internet Explorer 4.0 stanowi integralny składnik Windows 98, toteż konfiguracja taka pracuje znacznie stabilniej niż Windows 95 z doinstalowanym później IE 4.0. Najnowsza przeglądarka Microsoftu dokonuje bowiem podczas instalacji bardzo istotnych modyfikacji plików systemowych na niskim poziomie, co naruszało stabilność systemu i stanowiło najczęstszą przyczynę jego późniejszej, awaryjnej pracy. Przekleństwem wielu użytkowników była instalacja Active Desktop oraz próba późniejszej jego deinstalacji - system operacyjny praktycznie nigdy nie potrafił poprawnie powrócić do sytuacji wyjściowej.

W Windows 98 nie pojawia się już ten problem. Zarówno IE 4.0, jak i Active Desktop są dostępne już od chwili instalacji systemu i co więcej - nie powodują żadnych niespodziewanych spowolnień jego pracy. Przeglądarka i wszystkie inne funkcje pracują bardzo szybko wzajemnie ze sobą nie kolidując.

Oczywiście, oprócz Internet Explorera użytkownik może zainstalować dowolną przeglądarkę internetową. Niestety, jak informuje wiele źródeł - konkurencyjne do produktu Microsoftu przeglądarki będą, pod kontrolą systemu Windows 98, pracować znacznie wolniej. Podobna sytuacja zdarzała się już wielokrotnie, gdy koncern Billa Gatesa nie udostępniał informacji o wbudowanych w system operacyjny funkcjach (np. systemy zarządzania bazami danych MS FoxPro czy MS Access działały efektywniej od konkurencyjnych aplikacji dBase).

Oczywiście, użytkownik może też wyłączyć niekiedy denerwujące funkcje internetowe (np. podgląd folderów jako stron WWW) czy też cały aktywny pulpit. Niestety, nie wszystkie takie wyłączniki dostępne są bezpośrednio w systemie. Znacznym ułatwieniem dla użytkowników pragnących modyfikować system będzie instalacja specjalnego narzędzia - TweakUI znanego już użytkownikom Windows 95. Programiści Microsoftu pracujący dla rozrywki "po godzinach" przygotowali nową wersję TweakUI przeznaczoną dla Windows 98 (UWAGA: nie należy stosować wersji dla Windows 95 w przypadku posiadania Windows 98). Aplikacja ta znajduje się na instalacyjnym dysku CD-ROM nowej wersji Windows w podkatalogu TOOLS\RESKIT\POWERTOY. Znaleźć ją także można w książce Windows 98 Resource Kit, wydanej przez wydawnictwo Microsoft Press, dokładnie opisującej architekturę nowego systemu.

Dzięki TweakUI, użytkownik może wyłączyć wiele spośród funkcji Internet Explorera, a także zrezygnować np. z czasochłonnych animacji otwierających się menu oraz ustawić kilka "paranoicznych" opcji, np. każdorazowe kasowanie historii dokumentów, pamięci podręcznej przeglądarki itp. po wylogowaniu.

KONTROWERSYJNY POMYSŁ

Microsoft wyposażył Windows 98 w nowy mechanizm aktualizacji oprogramowania za pośrednictwem Internetu. Funkcja nazwana Windows Update działa w taki sam sposób, jak Active Setup znany użytkownikom takich aplikacji, jak Internet Explorer 4.0 i Outlook 98. Rozwiązanie takie jest wygodne, ale tylko przy założeniu, że dysponuje się szybkim łączem internetowym do serwera Microsoftu i nigdy nie będzie przeprowadzana reinstalacja systemu operacyjnego.

Pierwsze z tych założeń w polskich warunkach jest całkowicie nierealne. Ściąganie uaktualnień przez Internet trwa znacznie dłużej niż przewiduje to w prognozach producent systemu na własnej stronie WWW. W przypadku zerwania transmisji - pliki trzeba pobierać ponownie. A kolejne zestawy poprawek do systemu operacyjnego będą coraz większe. Przykładowo - ostatni Service Pack dla Windows NT 4.0 miał rozmiar kilkunastu megabajtów (i to skompresowany). Co więcej, Microsoft Polska nie planuje na razie uruchomienia serwera z aktualizacjami "bliżej" polskich użytkowników, np. w sieci TP SA.

Inny problem polega na tym, że użytkownik nie ma prostej możliwości zapisania plików z poprawkami w taki sposób, by mógł z nich potem ponownie skorzystać. Jeśli więc zmuszony będzie reinstalować Windows 98 (a któż z nas nie będzie - szczególnie jeśli instaluje wiele aplikacji), to męczące ściąganie poprawek będzie musiał przeżyć... jeszcze raz.

Należy jednak oddać honor Microsoftowi - ściągnięte uaktualnienia nie wymagają od użytkownika podjęcia żadnych dodatkowych działań, poza ponownym uruchomieniem komputera. Od razu po pobraniu z Sieci są one instalowane automatycznie, użytkownik nie jest zatem zmuszany do samodzielnego ich instalowania (tak jak to obecnie w przypadku Windows 95 i Windows NT 4.0). Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś potrafi samodzielnie skonfigurować modem, to tym bardziej potrafi uruchomić plik SETUP.EXE lub UPDATE.EXE. A co Microsoft zrobi z użytkownikami, którzy nie są podłączeni do Internetu? Czy nadal będzie dystrybuować poprawki na płytach CD-ROM (własnych lub dołączanych do pism)?

LEPSZY ZDALNY DOSTĘP

Windows 98 przynosi kilka nowości z dużego korporacyjnego świata. Nieznacznym zmianom (ale istotnym) uległa usługa Dial-Up Networking. Obecnie wygląda ona identycznie, jak w Windows NT 4.0 - oferuje możliwość pisania skryptów, które automatycznie będą logować użytkownika w przypadku systemów nie obsługujących jeszcze mechanizmów identyfikacji wbudowanych w Windows. Pozwala też tworzyć połączenia typu "multilink" - jeśli użytkownik ma kilka modemów, to może im wszystkim jednocześnie rozkazać zadzwonić do dostawcy usług internetowych i stworzyć za ich pośrednictwem jeden zagregowany kanał transmisyjny o przepustowości równej sumie przepustowości wszystkich modemów.

Jest to szczególnie przydatne w przypadku gdy użytkownik stosuje modemy ISDN. Standardowo komunikacja za ich pośrednictwem odbywa się bowiem poprzez jeden kanał o przepustowości 64 Kb/s. Modemy tego typu dysponują jednak dwoma takimi kanałami - nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wykorzystać je w całości osiągając transmisję na poziomie 128 Kb/s.

Dużą zaletą Windows 98 jest także fakt, że system ten zawiera sterowniki do praktycznie wszystkich dostępnych obecnie na rynku modemów - także najnowszych 56 Kb/s.

WEB TV

Jedną z najbardziej nowatorskich cech nowego systemu Microsoftu jest obsługa Web TV. Jest to także jeden z najobszerniejszych komponentów systemu - po jego zainstalowaniu wolne miejsce na dysku zmniejsza się o ponad 40 MB. Niemniej idea Web TV wydaje się być interesująca i ma szansę spopularyzować dostępne już od jakiegoś czasu na rynku karty tunerów telewizyjnych, które pozwalają oglądać telewizję... na ekranie monitora.

Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez Windows 98, karta ta musi być wyposażona w obsługę technologii Intercast. Dopiero wtedy będzie można odbierać nie tylko sygnał telewizyjny, ale także nadawany przez niektóre stacje w przerwach między kolejnymi klatkami specjalny sygnał z transmisją danych (w analogiczny sposób rozpowszechniany jest popularny TeleText). Sygnał ten może przenosić dodatkowe informacje o oglądanym programie, np. w przypadku filmów spis aktorów, a w przypadku programu kucharskiego - przepis na danie, który wyświetlany będzie obok okienka, gdzie widoczny jest dany kanał telewizyjny.

Użytkownicy, nie mający kart tunerów telewizyjnych, funkcję Web TV mogą wykorzystać wyłącznie do ściągania programu telewizyjnego w postaci plików HTML oraz jego efektownego prezentowania na ekranie. Na razie można jednak tylko pomarzyć o ściąganym w ten sposób programie polskich stacji telewizyjnych. Microsoft Polska informuje, że prowadzi już rozmowy z ewentualnymi dostawcami tego typu usług, ale nie podaje kiedy należy oczekiwać ich rezultatów.

Połączenie jednostronnej transmisji telewizyjnej z dwukierunkową komunikacją przez Internet przynosi zupełnie nowe możliwości. Stacje telewizyjne - zamiast oferować telewidzom możliwość dzwonienia na linie 800 i 700, by oddać głos na określone opcje - mogą do tego celu wykorzystywać Internet.

Internetowe nowości w Windows 98?

Komunikacja

Dial up server - połączenie do naszego komputera za pomocą modemu, czyli możliwość jego pracy jako serwer WWW

MS Chat 2.1

MS NetMeeting

Phone Dialer

Virtual Private Networking

Internet Tools

FrontPage Express

MS VRML 2.0 Viewer

MS Wallet

Personal Web Serwer - serwer WWW na naszym komputerze

Real Audio Player 4.0

Web Publishing Wizard - dodawanie zawartości do serwera Web z komputera domowego

Web-Based Enterprise Mgmt - narzędzie dla administratorów systemów i specjalistów od wsparcia technicznego, zapewniające zdalne wykrywanie problemów i zarządzanie systemem

Multimedia

Macromedia Shockwave Director

Macromedia Shockwave Flash

MS NetShow Player 2.0

Web TV for Windows

WaveTop Data Broadcasting dodaje funkcjonalność WaveTop do tunera TV. Obsługuje transmisje Intercast Web TV

Najważniejsze nowe cechy Windows 98:

Ulepszony Plug and Play - system wykrywa większą liczbę urządzeń Plug and Play niż Windows 95 i jednocześnie robi to w mniej "bolesny" sposób - jeśli nie radzi sobie z poprawnym wykryciem jakiegoś urządzenia to nie przerywa swojej pracy lecz po prostu pozwala użytkownikowi dodać je manualnie. Bez problemów radzi sobie z wielokrotnym wyjmowaniem i wkładaniem kart PCMCIA do komputerów przenośnych.

Obsługa nowych technologii takich jak USB, AGP, ACPI itp.

Obsługa kilku monitorów (o ile komputer wyposażony jest w kilka kart graficznych).

FAT32 - ten system plików znany jest już użytkownikom Windows 95 OSR 2.x. W tamtej wersji systemu użytkownik nie miał jednak możliwości dokonania konwersji z formatu FAT16 na FAT32 z jednoczesnym zachowaniem wszystkich plików na dysku. Operację taką można bezproblemowo przeprowadzić w Windows 98. Jakie korzyści to daje? FAT32 opisuje każdy plik z wykorzystaniem klastrów o rozmiarze 4 KB a nie tak jak ma to miejsce w przypadku FAT16 - 32 KB. Dzięki temu, jeśli na dysku przechowywanych jest wiele małych plików (a jest ich wiele - np. cookies, pamięć podręczna przeglądarki internetowej, pliki INI, itp.) można uzyskać dużą oszczędność miejsca. W praktyce w przypadku dysków o rozmiarze ok. 2 GB i więcej oznacza to oszczędność na poziomie 20-30% powierzchni dyskowej.

Optymalizacja pracy aplikacji - system podczas procesu defragmentacji dysku specjalnymi przywilejami obdarza pliki EXE przesuwając je na początek dysku. Pozwala to szybciej uruchamiać aplikacje. Poza tym przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zapamiętuje lokalizacje wszelkich plików niezbędnych do jej pracy co powoduje, że przy kolejnych uruchomieniach (bez wyłączania komputera) aplikacja startuje jeszcze szybciej niż za pierwszym razem.

System pomocnicy - Windows 98 standardowo wyposażony został w aplikację System Information znaną już użytkownikom pakietu Microsoft Office 97. Poza standardowymi informacjami o użytkowanym komputerze daje ona także dostęp do zaawansowanych funkcji takich jak Registry Checker sprawdzający poprawność wpisów w systemowej bazie Registry, File System Checker przywracający uszkodzone bądź usunięte przypadkowo pliki systemowe oraz System Configuration Utility pozwalający wyłączać dowolne sterowniki ładowane podczas uruchamiania systemu.

Quo Vadis Windows?

Microsoft wyraźnie zapowiada, że Windows 98 kończy rodzinę produktów znanych jako Windows 9x oraz Windows 3.x. Użytkownicy domowi będą więc musieli w dłuższej perspektywie czasowej przesiąść się na system Windows NT - będzie to bowiem jedyny dostępny system Microsoftu przeznaczony zarówno dla użytkowników korporacyjnych jak i indywidualnych.

Wprowadzenie najbliższej wersji tego systemu oznaczonej numerem 5.0 znacznie się opóźnia. Niedawno premiera ponownie została przesunięta na nieokreśloną jeszcze datę (przypuszcza się, że system dostępny będzie na rynku najwcześniej w połowie przyszłego roku). Ma on jednak zawierać wszelkie mechanizmy dostępne w Windows 98 (nie ma w tym nic dziwnego jeśli Windows NT 5.0 ma zastąpić Windows 98 na wszystkich komputerach) w tym pełną obsługę Plug and Play (obecnie Windows NT 4.0 nie oferuje takiej funkcjonalności), obsługę zaawansowanego zarządzania energią ACPI itp. Ponadto zaoferuje użytkownikom znacznie wydajniejsze, stabilniejsze i bezpieczne środowisko 32-bitowe, obsługę komputerów wieloprocesorowych, obsługę FAT32, sterowniki DirectX 6 oraz pełną integrację z przeglądarką Internet Explorer 5.0, która obecnie dostępna jest w wersji beta.

Windows NT 5.0 pomimo, że ukaże się na rynku nie wiele wcześniej niż procesor Merced nie będzie jeszcze systemem 64-bitowym. Takim ma być dopiero Windows NT 6.0. Kiedy ukaże się na rynku? Tego nie wie nawet Microsoft.

Microsoft w Windows 98 całkowicie zmienił sposób w jaki użytkownicy aktualizują poszczególne komponenty systemu operacyjnego. Jeśli tylko posiadają oni podłączenie do Internetu to po wybraniu opcji Windows Update system automatycznie sprawdzi własną konfiguracje i wskaże jakie komponenty powinny zostać zaktualizowane. Jeśli użytkownik zdecyduje się przeprowadzić taką operację to poprawki ściągnięte zostaną z serwera Microsoftu i zainstalowane na komputerze.

TweakUI znajduje się na każdym krążku z Windows 98 i aż dziw, że ta prosta aplikacja nie jest instalowana wraz z systemem. Umożliwia on dokładne przystosowanie systemu Windows do preferencji użytkownika oraz dowolne włączanie/wyłączanie nawet najbardziej zaawansowanych mechanizmów systemowych.

Active Desktop i wszędobylskie WWW to chyba najbardziej zauważalne cechy Windows 98. Czasami dodatkowe informacje wyświetlane z boku każdego okna są przydatne (np. na rysunku pokazują automatycznie ilość wolnego i zajętego miejsca na dyskach) ale przeważnie są zbędne i zajmują sporo cennego miejsca na ekranie.

Serwery WWW z informacją o Windows 98:

http://www.microsoft.com/windows98

Oficjalna strona Microsoft poświęcona Windows 98. Dużo marketingowego bełkotu a mało konkretów.

http://windowsupdate.microsoft.com

Tu znajdują się wszelkie dostępne uaktualnienia dla Windows 98.

http://windows98.to.jest.to

Polska strona poświęcona Windows 95 i 98. Niezbyt obszerna ale zawiera kilka ciekawych programów rozszerzających funkcjonalność systemów Microsoftu.

http://www.windows98.org

Strona imitująca swoim wyglądem pulpit Windows 98. Chociaż należy ją polecić ze względu na zawartość to trzeba przestrzec przed oglądaniem jej przy użyciu Internet Explorera 4.x - potrafi go zawiesić w najmniej spodziewanym momencie.

http://www.winfiles.com

Rewelacyjna strona znana bardziej jakohttp://www.windows95.com. Zawiera tysiące programów dla Windows 95 z wyraźnym zaznaczeniem, które z nich pracują pod Windows 98 i Windows NT 4.0.

WebTV

Jedna z najbardziej nowatorskich funkcji Windows 98, WebTV dostępna jest niestety w pełni wyłącznie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jedną z jej cech jest możliwość ściągania programów telewizyjnych poszczególnych stacji (bądź całych sieci kablowych) a następnie ich lokalne przeszukiwanie. Możliwe jest także wymuszenie automatycznego włączania komputera (o ile wyposażony jest on w mechanizmy APM) w porach wybranych wcześniej przez użytkownika programów.

Windows 98 wyposażone zostało w nowy, ulepszony system pomocy w całości oparty już na HTML-u.