Windows kontra Linux - jaki system do domu?

Miłośnicy Linuksa chwalą się, że system ten już od dawna wprost doskonale nadaje się do stosowania w domu. Z drugiej strony użytkownicy Windows niczym się nie chwalą, bo zwykle nie muszą. Jako że przynajmniej raz w roku na łamach PC Worlda robimy porównanie wzbudzających największe zainteresowanie systemów operacyjnych, postanowiliśmy do niego wrócić i tym razem. Wybraliśmy pięć OS-ów i zmusiliśmy je do najbardziej typowych zadań, w tym do edycji dokumentów, odtwarzania płyt DVD czy uruchamiania gier. W naszym zestawieniu znalazły się: Windows XP SP3, Windows Vista SP1, Mandriva 2008 Spring, Ubuntu 8.04 oraz Mac OS X 10.5 Leopard. Oto efekty porównania.

Windows kontra Linux - jaki system do domu?
Najbardziej ekscytujące porównania wiążą się zwykle z liczbami: ten samochód ma 180 koni, tamten - 215, ta karta graficzna osiąga 1200 punktów w 3DMarku, a tamta - 1600. Niestety, próba porównania rozmaitych systemów operacyjnych na podstawie benchmarków skończy się fiaskiem. Testujące wydajność komputera pakiety oprogramowania będą albo niskopoziomowe (a zatem nie dowiemy się na ich podstawie o wpływie systemu operacyjnego), albo też będą obłożone taką liczbą założeń, że zdadzą się psu na budę.

Postanowiliśmy zatem wrócić do naszej starej i dobrej metody badawczej, w której systemy operacyjne zmuszamy do typowych zadań w domu. Zakładamy w niej, że użytkownik komputera jest na bakier z technologią i mimo najszczerszych chęci nie jest w stanie przejąć się faktem, że ten system bazuje na BSD, tamten obsługuje fantastyczny system plików ext4, a ów został celowo dociążony mechanizmem DRM - bo inaczej nie mógłby obsługiwać formatów HD.

Badane przez nas oprogramowanie musiało:

-- pozwolić na surfowanie w Internecie bez martwienia się o bezpieczeństwo

-- umożliwiać komunikację za pomocą Gadu-Gadu i Skype

-- dopuszczać oglądanie filmów na YouTube

-- odtworzyć poprawnie płytę DVD

-- umożliwić odtworzenie plików MP3

-- poprawnie zainstalować kilka urządzeń Wi-Fi i USB

-- pozwolić na zgranie zdjęć z aparatu fotograficznego oraz na ich prostą edycję (zmiana rozmiaru, przycięcie, usunięcie efektu czerwonych oczu)

-- umożliwić nagranie danych na płytę CD/DVD

-- dopuścić zainstalowanie gry z płyty zakupionej w sklepie oraz programu dla dzieci znalezionego w gazecie

-- komunikować się z użytkownikiem w zrozumiałym dla niego języku i pomagać mu w co trudniejszych wyborach.

1. Bezpieczeństwo w Internecie

Kilka lat temu hasło "bezpieczeństwo w Internecie" zestawione tuż obok słowa "Windows" wzbudzało tylko uśmiech politowania. Od tego czasu jednak całkiem sporo się zmieniło. Programy antywirusowe dołączane są do gazet, użytkowników Visty (w porównaniu do XP) chroni dodatkowo Windows Defender, mechanizm kontroli użytkownika (UAC) i zamknięcie Internet Explorera we własnym środowisku uruchomieniowym, w którym nie ma szans na zmodyfikowanie właściwości systemu operacyjnego. Najbardziej narażeni są ci, którzy z niezrozumiałych powodów ciągle jeszcze pozostają przy Internet Explorerze 6 - chyba najmniej bezpiecznej współcześnie wykorzystywanej przeglądarce internetowej!

Windows kontra Linux - jaki system do domu?

Przeglądarka powinna ostrzegać użytkownika przed potencjalnie niebezpiecznymi witrynami i niewłaściwymi certyfikatami

W dystrybucjach Linuksa sprawa wygląda podobnie jak w Viście: domyślna przeglądarka to najczęściej Mozilla Firefox, w której błędy - nawet jeśli są wykrywane - środowisko deweloperskie poprawia w niebywałym tempie.

Paradoksalnie, w tym porównaniu najgorzej wypada Mac OS X. Nie tylko zaliczył wpadkę z wyłączonym firewallem w Leopardzie, ale również zmusza użytkownika (przez domyślną instalację) do korzystania z Safari. Tymczasem jest jedna z kilku przeglądarek, do której PayPal mocno zniechęca swych klientów. W porównaniu do bezpieczeństwa oferowanego przez Firefoksa, Operę czy Internet Explorera 7 wygląda ona fatalnie. Zabrakło w niej bowiem podstawowego narzędzia, jakim jest filtr antyphishingowy.

Windows kontra Linux - jaki system do domu?

Ranking popularności przeglądarek w tygodniu 29 IV 2008 - 5 V 2008 (źródło: gemiusTraffic, Ranking.pl)

Rozwiązanie? Niezależnie od systemu powinieneś zachować zdrowy rozsądek i korzystać z bezpiecznych przeglądarek internetowych. Należą do nich Mozilla Firefox 2.x, 3.x, Opera 9.2x lub nowsza i Internet Explorer 7 lub 8. Dzięki nim będziesz mógł się czuć w miarę spokojnie w dowolnym systemie operacyjnym, nawet w starszej dystrybucji Linuksa i Windows 2000.

Werdykt: brak lidera, brak wyraźnego przegranego, spore zastrzeżenia do Windows XP (IE6!) i pewne zastrzeżenia do Mac OS X (Safari).