Windows ma już poniżej 90% rynku. Mac OS odnotowuje wzrost na 8,87%

Najnowsze badanie Net Applications wykazało, że po raz pierwszy w historii liczba użytkowników internetu działających na systemie Windows spadła poniżej 90%. Jednocześnie niewielki wzrost odnotowała liczba korzystających z systemu Mac OS.

Według badania Net Applications liczba użytkowników Windows korzystających z sieci spadała w tym miesiącu o do 89,69%, po raz pierwszy w historii ankiety znajdując się poniżej 90% progu. Jednocześnie wzrost o kilka punktów procentowych zaliczył system Mac OS, który osiągnął rekordowy dla siebie wynik popularności na poziomie 8,87% wśród wszystkich uczestników badania. Na trzecim miejscu znalazł się system Linux oraz jego wynik 0,83%.

W dalszej kolejności znajdują się kolejno: iPhone (0,037%), Playstation (0,04%) oraz trio SunOs, Nintendo Wii i FreeBSD (po 0,1%).

Poniżej diagram prezentujący wyniki badania dla systemów operacyjnych:

Windows ma już poniżej 90% rynku. Mac OS odnotowuje wzrost na 8,87%

Źródło: Net Applications

Ten sam ranking wskazuje, że Microsoft Internet Explorer utracił kolejne procenty udziału w rynku przeglądarek, Firefox przekroczył granice 20 procent.

Wyniki badań Net Applications publikowane są co miesiąc. Za źródło służą dane z około 160 mln wizyt na różnych stronach internetowych (dostarczane przez partnerów firmy badawczej). Warto podkreślić, że chociaż wyniki Net Applications określane są jako "udział w rynku" to de facto nie odwzorowują tego udziału sensu stricto.