Windows marzeń

Za pomocą proponowanych przez nas programów wyeliminujesz wiele irytujących działań Windows, szybko wykonasz rutynowe czynności i ułatwisz sobie pracę na komputerze. Za większość tych udoskonaleń nie zapłacisz ani grosza.


Za pomocą proponowanych przez nas programów wyeliminujesz wiele irytujących działań Windows, szybko wykonasz rutynowe czynności i ułatwisz sobie pracę na komputerze. Za większość tych udoskonaleń nie zapłacisz ani grosza.

Jest wiele rzeczy, niekiedy drobiazgów, które denerwują użytkowników Windows. Komunikaty o błędach z nieprzydatnymi podpowiedziami, jak rozwiązać problem, powodują tylko frustrację. Częste okna dialogowe z prośbą o potwierdzenie oczywistych czynności grają na nerwach. Takie sytuacje to chleb powszedni. Dlatego postanowiliśmy wybrać 20 najlepszych narzędzi, które pozwolą naprawić niedoskonałości systemu. Dzięki nim ukoisz skołatane nerwy i w końcu sprawnie uporasz się z tym, co masz do zrobienia. Większość z prezentowanych programów jest bezpłatna. Pozostałe to aplikacje typu shareware, tzn. że możesz z nich korzystać bezpłatnie przez pewien czas, np. 30 dni.

Active Desktop Calendar 7.25

Windows marzeń

Za pomocą proponowanych przez nas programów wyeliminujesz wiele irytujących działań Windows, szybko wykonasz rutynowe czynności i ułatwisz sobie pracę na komputerze. Za większość tych udoskonaleń nie zapłacisz ani grosza.

Po uruchomieniu programu tło pulpitu przestaje być zwykłym plikiem graficznym, a staje się interaktywnym kalendarzem (po jego wyłączeniu pulpit odzyska pierwotny wygląd). Możesz klikać daty, żeby dodać lub edytować notatki, lub klikać pozycje z listy zadań do wykonania, umieszczone po prawej stronie. Możesz dostosować kalendarz do swoich potrzeb - zmienić jego wygląd, użyte czcionki i kolory, wyświetlać zawartość w formie tekstowej, dodać własny plik dźwiękowy. Program umieszcza w zasobniku systemowym ikonę, która daje dostęp do różnych funkcji: tworzenia notatek i ustawiania alarmów (jednorazowych lub cyklicznych). Active Desktop Calendar ma jeszcze kilka ciekawych właściwości. Potrafi współpracować z Outlookiem oraz Google Calendar. W razie potrzeby automatycznie zrobi kopie zapasowe wprowadzonych danych lub eksportuje je do formatów CSV (plik tekstowy) czy iCal. Program obsługuje profile - każdy użytkownik komputera może wprowadzać własne notatki i zadania, które nie będą kolidowały z informacjami innych osób.

Informacje http://www.xemico.com

Cena 20 dol.System Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista

Actual Title Buttons 4.5

Usprawnia zarządzanie oknami przez dodanie nowych przycisków na paskach ich tytułów. Standardowo w prawym górnym rogu okna programy mają trzy przyciski, które służą do zamykania, ukrywania oraz maksymalizowania okna. Czasem jednak przydałyby się jeszcze inne opcje, np. ukrywanie aplikacji w zasobniku systemowym lub wyświetlanie jej zawsze na wierzchu. Takie i inne możliwości oferuje Actual Title Buttons. Pozwala dodać przycisk, który sprawi, że okno aplikacji stanie się przezroczyste. Kolejny, Roll up/Unroll, służy do zwijania lub rozwijania okna programu. Zwinięcie polega na ukryciu głównego obszaru okna i wyświetlaniu jedynie paska tytułu. Jeśli chcesz mieć okno określonej wielkości, użyj przycisku Resize, który ustawia jego wielkość według wcześniej podanych parametrów lub pozwala wybrać jeden z kilku standardowych rozmiarów, np. 800x600 pikseli.

Informacje http://www.actualtools.com

Cena 20 dol.System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Vista

AutoTask 2000 3.73

Czasem, gdy trzeba wykonać jakąś prostą operację, a nie ma cię przy komputerze albo obawiasz się, że zapomnisz o niej, przydałby się niezawodny automat. Wprawdzie Windows ma funkcję planowania zadań, która uruchamia programy o określonej godzinie i inicjuje różne czynności, ale oferuje dość ograniczone możliwości. Dużo większą funkcjonalność ma AutoTask 2000 3.73, w którym wprowadzasz listy zadań oraz informacje o czasie lub cykliczności ich automatycznego wykonania. Możesz zlecić wykonanie zadania o podanej godzinie lub z określoną częstotliwością. AutoTask 2000 potrafi też obserwować wybrany plik, aplikację lub proces systemowy, a gdy nastąpi określona zmiana, wykonać wyznaczone zadanie. Program pozwala też na tworzenie bardzo prostych makr do zamykania lub restartowania systemu, uruchomienia lub zamknięcia programu i nawiązania połączenia z Internetem.

Informacje http://www.cypressnet.com

Cena 60 dol.

System Windows XP

CCleaner 2.0.1

Windows jest jak wytrawny archiwista - skrupulatnie notuje, co użytkownik robi przy komputerze. Zapamiętuje otwierane dokumenty i odwiedzane strony WWW, zapisuje mnóstwo plików tymczasowych. Na szczęście jest CCleaner, który usuwa wszelkie dane gromadzone przez przeglądarkę WWW (pliki cookies, historię, pamięć podręczną itd.), opróżnia Kosz i kasuje pliki tymczasowe zapisywane przez najróżniejsze aplikacje (Windows Media Player, programy P2P, Microsoft Office, Nero, Adobe Acrobat, wiele innych). Wbudowany skaner rejestru usuwa stare lub błędne wpisy. Dlatego CCleaner nie tylko zapewnia anonimowość, ale także poprawia działanie Windows.

Informacje http://www.ccleaner.com

Cena bezpłatny

System Windows XP

DesktopX 3.2

Windows marzeń

Chcesz nadać swojemu Windows niepowtarzalny wygląd, zainstaluj DekstopX 3.2.

Umożliwia całkowite przeprojektowanie wyglądu Windows, pozwala na umieszczanie na pulpicie zupełnie nowych, efektownych elementów (np. animowanych ikon czy rozwijanych menu) i zastąpienie nimi ikon paska zadań czy nawet całego pulpitu. Obiekty DesktopX mogą zmieniać wygląd lub odtwarzać dźwięki, reagując w ten sposób na czynności użytkownika, np. kliknięcie czy uruchomienie określonej aplikacji. Właściwość tę można wykorzystać również do powiadamiania o różnych zdarzeniach, np. nowych wiadomościach w skrzynce pocztowej.Wygląd pulpitu z wykorzystaniem gotowych tematów zmienia się równie łatwo, jak tło. Producent udostępnił w Internecie dużą bazę gotowych tematów oraz obiektów. Znajdziesz je na stroniehttp://www.wincustomize.com. Przy odrobinie cierpliwości każdy użytkownik może tworzyć obiekty DesktopX, korzystając z plików graficznych w formatach BMP, ICO oraz PNG. Jednak wymaga to pewnego doświadczenia w pracy z systemami Windows.

Informacje http://www.stardock.com

Cena 15 dol.System Windows 98/Me/2000/XP

EditPad Lite 6.3.1

Notatnik wbudowany w Windows to prosty edytor tekstowy, ale wiele osób używa tego typu programów, najczęściej do pisania kodu HTML czy programowania. Ponieważ Notatnik nie zawiera wielu przydatnych funkcji, warto zastąpić go bardziej rozbudowaną aplikacją, np. EditPad Lite. Program oferuje numerowanie wierszy, konwersję tekstu między różnymi stronami kodowymi, pozwala na otwieranie wielu plików, ma rozszerzoną funkcję wyszukiwania i zastępowania oraz mechanizm cofania i przywracania zmian. Jedyny poważny mankament to brak opcji zaznaczania składni kolorem.

Informacje http://www.editpadpro.com

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP/Vista

FolderBox 1.20

Windows marzeń

EditPad Lite to świetny zamiennik windowsowego Notatnika. Ma wiele przydatnych funkcji, a jednocześnie szybko się uruchamia.

Program jest rozszerzeniem Eksploratora Windows. W dolnej części okna wyświetla dodatkowy panel, w którym widać zawartość twardego dysku. Jest to wygodne rozwiązanie, przypominające menedżery plików, takie jak Total Commander. FolderBox umożliwia kopiowanie i kasowanie plików, zakładanie nowych katalogów itd. Obsługuje technikę przeciągania. Niestety program nie ma funkcji wyszukiwania, jest tylko jej namiastka w postaci polecenia Browse for folder (Przeglądanie w poszukiwaniu folderu). Oferuje za to kilka innych opcji. W FolderBox 1.20 możesz skonfigurować do pięciu kart, które pozwalają w każdej chwili szybko przejść do najczęściej odwiedzanych miejsc na twardym dysku. Po zainstalowaniu programu CryptoMite tego samego producenta możliwe staje się szyfrowanie plików z poziomu FolderBox 1.20. Podstawowa, bezpłatna wersja programu jest przeznaczona do użytku domowego.

Informacje http://www.baxbex.com

Cena bezpłatnySystem Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

HyperSnap 6.21

Wprawdzie Windows umożliwia tworzenie zrzutów ekranowych - wystarczy nacisnąć [Prt Scr] - ale to zdecydowanie za mało, jeśli robisz je często. Przyjrzyj się bliżej aplikacji HyperSnap, która potrafi przechwycić cały ekran, okno lub wskazany obszar, a także obraz ze wszystkich kart, np. w przeglądarce WWW. Co więcej, zrobi zrzut całej strony internetowej, która nie mieści się na ekranie. Radzi sobie z przechwytywaniem obrazu z odtwarzanych filmów. Ciekawą funkcją jest rozpoznawanie tekstu w zrzutach i zapisywanie go w pliku RTF. Ma też zestaw podstawowych narzędzi do edycji grafiki.

Informacje http://www.hypersnap.pl

Cena 75 zł

System Windows 98/Me/2000/XP

Macro ToolsWorks 6.31

Windows marzeń

W Macro ToolsWorks 6.31 łatwo przygotujesz makra, które wykonają za ciebie powtarzające się czynności.

Jeśli chcesz zautomatyzować czynności bardziej złożone, niż kliknięcie jednego przycisku, Macro ToolsWorks oferuje odpowiednie funkcje. Przygotowane w programie makra będą wykonywać za ciebie różne zadania. Wystarczy tylko kliknąć odpowiedni klawisz i gotowe. Aplikację docenisz, gdy przyjdzie ci wykonać tę samą czynność dziesiątki czy setki razy. Program zarejestruje naciśnięcia klawiszy oraz ruchy myszą i kliknięcia, a następnie zapisze je jako makra. Możesz je udoskonalać, wykorzystując niewielki zbiór poleceń programistycznych, jak zmienne, operacje na tekście, pola wyboru itp. Są łatwe do opanowania nawet przez laika. Dzięki temu utworzysz makra pobierające pliki z Internetu czy wyszukujące określony tekst w dokumencie i kopiujące go do innej aplikacji. Programu można używać bezpłatnie przez 30 dni i w tym czasie przygotować potrzebne makra. Potem wystarczy bezpłatny Free Macro Player tego samego producenta, żeby je uruchamiać.

Informacje http://www.pitrinec.com

Cena 40 dol.

System Windows 98/Me/NT4/2000/XP

Maxthon 2.0.4

Ponieważ coraz więcej czasu przy komputerze spędzamy na surfowaniu w Internecie, wybór odpowiedniej przeglądarki jest bardzo ważny. Zamiast męczyć się z Internet Explorerem, możesz zainstalować doskonałą nakładkę Maxthon. Jej użytkownicy korzystali z kart, zanim pojawiły się w Firefoksie, o Internet Explorerze nie wspominając. Inna przydatna opcja pozwala edytować strony WWW w celu usunięcia elementów, których nie chcesz mieć na wydruku. Dodatkowo aplikacja obsługuje większość rozszerzeń i wtyczek napisanych do przeglądarki Microsoftu. Mimo swoich zalet program jest mało popularny, być może dlatego, że powstał w Chinach.

Informacje http://www.maxthonpl.net

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP/Vista

Network Magic 4.5

Windows marzeń

Network Magic 4.5 odsłoni przed tobą sekrety sieci lokalnej i pomoże rozwiązać problemy z połączeniem internetowym.

Jedną z wielu niedoróbek w systemie Windows są narzędzia do rozwiązywania problemów z połączeniem internetowym czy konfiguracją różnych usług sieciowych. Poszczególne ustawienia są porozrzucane w różnych, często trudno dostępnych zakamarkach systemu, a większość porad wyświetlanych przez Windows kończy się stwierdzeniem "skontaktuj się z administratorem", co stawia domowych użytkowników w trudnej sytuacji. Również wiele dostępnych programów, które mają upraszczać korzystanie z sieci, nie spełnia swojego zadania. Inaczej jest z Network Magic. Gdy sieć przestaje działać lub pojawią się jakieś błędy, program próbuje różnych metod reanimacji połączenia. Nie zawsze udaje mu się znaleźć rozwiązanie, ale nawet wtedy wyświetla praktyczne wskazówki, pomagające rozwiązać najczęstsze problemy. Są to konkretne porady, np. który kabel należy odłączyć i na jak długo, zanim podłączy się go ponownie. W wersji podstawowej program jest bezpłatny. Wersja komercyjna zawiera dodatkowo takie funkcje, jak naprawianie połączenia internetowego, zdalny dostęp czy łatwe udostępnianie plików.

Informacjehttp://www.networkmagic.com

Cena bezpłatny

System Windows XP/Vista

PC Wizard 2008

Windows marzeń

PC Wizard 2008 powie ci wszystko o komponentach sprzętowych twojego komputera, a także przetestuje ich wydajność.

Jeśli niestraszne są ci ekstremalne wyzwania, spróbuj za pomocą narzędzi dostępnych w Windows sprawdzić parametry pracy pamięci RAM czy model płyty głównej w twoim komputerze. Nie ma sensu się męczyć, te i wiele innych informacji o sprzęcie szybko uzyskasz za pomocą programu PC Wizard 2008. Aplikacja składa się z kilkudziesięciu modułów, zebranych na pięciu kartach: Hardware (informacje o komputerze), Configuration (ustawienia Windows), System files (podgląd konfiguracyjnych plików systemowych), Resources (informacje o przerwaniach IRQ, urządzeniach wejścia/wyjścia), Benchmark (testowanie wydajności). Możesz porównać uzyskane wyniki z przykładowymi konfiguracjami sprzętowymi.

Informacje http://www.cpuid.com

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP/Vista

PTFB Pro 3.4

Windows często wyświetla okna z prośbą o potwierdzenie wykonania oczywistych czynności. Przykładowo, gdy coś ściągasz na dysk, najpierw pojawia się pytanie, czy na pewno chcesz uruchomić pobrany plik (przecież właśnie po to go pobierasz), a następnie wyskakuje ostrzeżenie, że powinieneś uruchamiać tylko programy producentów, którym ufasz. Po pewnym czasie widok takich okien zaczyna budzić irytację. Jeśli chcesz oszczędzić sobie nerwów i klikania, z pomocą przychodzi PTFB Pro. To narzędzie potrafi za użytkownika klikać lub zaznaczać pola wyboru w standardowych okienkach dialogowych Windows i innych popularnych aplikacji. Pozwala także na tworzenie prostych makr.

Informacje http://www.tlhouse.co.uk

Cena 30 dol.

System Windows 2000/XP

Rainbow Folders 2.0.1

Windows marzeń

Rainbow Folders służy do kolorowania ikon folderu. Dzięki temu łatwiej trafisz do najczęściej odwiedzanych miejsc na dysku.

Jeśli często zaglądasz do jednego folderu, ale zawsze masz problem, żeby go znaleźć wśród kilkunastu innych, warto go jakoś wyróżnić. Taką możliwość daje Rainbow Folders, którego zadaniem jest kolorowanie ikon wybranych katalogów. Bez wątpienia ułatwi to poruszanie się w gąszczu folderów i dotarcie do różnych miejsc na twardym dysku. Zmieniony kolor jest widoczny nie tylko w Eksploratorze, ale w całym systemie, a więc także w każdym drzewie katalogów czy w oknie dialogowym otwierania/zapisu w dowolnym programie. Oprócz zmiany barwy można dodać ostrzeżenie przed skasowaniem pokolorowanego folderu, a także wprowadzić komentarz, który będzie się pojawiać po zatrzymaniu kursora nad jego ikoną.

Informacje http://programyaionela.republika.pl

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP

Sharp Keys 2.1.1

Jeśli masz klawiaturę z jakimś "złośliwie" umieszczonym klawiszem (np. [Insert] w wielu notebookach) lub zdarza ci się regularnie niechcący wcisnąć [Caps Lock], z pewnością docenisz ten program. Zamiast uciekać się do rozwiązań ostatecznych (wyrwanie klawisza), lepiej wypróbować Sharp Keys. Program sprawia, że wybrane klawisze mogą spełniać funkcję innych. Jest to możliwe dzięki wprowadzaniu odpowiednich zmian w rejestrze Windows. Przykładowo, [Caps Lock] można zastąpić funkcją Delete, co ułatwi kasowanie plików, a jednocześnie uchroni cię przed przypadkowym włączeniem wielkich liter. Program działa także z klawiaturami multimedialnymi. Wymaga środowiska .NET Framework 2.0.

Informacjehttp://www.randyrants.com

Cena bezpłatny

System Windows Me/2000/XP/Vista

StrokeIt 9.5

Umożliwia przypisanie poleceń czy określonych czynności do ruchów wykonywanych myszą. Zawiera już sporą liczbę zdefiniowanych gestów (około 80), umożliwiających wykonywanie najczęstszych czynności, takich jak zapisywanie, otwieranie czy drukowanie dokumentów. Ma też opcje przeznaczone do konkretnych aplikacji, np. do odtwarzania muzyki czy wybierania narzędzi w Photoshopie. Większość gestów jest łatwa do zapamiętania. Należy zakreślić myszą okrąg, żeby otworzyć plik (O jak open). Z kolei odwzorowanie litery N powoduje utworzenie nowego dokumentu, a litery P - spowoduje wydrukowanie (P jak print). Podczas wykonywania ruchu trzeba trzymać wciśnięty prawy przycisk myszy. Możesz dodawać też własne gesty.

Informacje http://tcbmi.com/strokeit

Cena bezpłatny

System Windows XP

Virtual Desktop Manager

Windows marzeń

Bezpłatny edytor dźwięku Wavosaur posłuży do przyciszenia systemowych plików WAV.

Jeśli wciąż brakuje ci miejsca na pulpicie, zwłaszcza podczas pracy z wieloma aplikacjami, dobrym rozwiązaniem może się okazać Virtual Desktop Manager. Program tworzy cztery wirtualne pulpity, zawierające różne okna programów, zestawy ikon, skrótów klawiaturowych i tła. Po zainstalowaniu kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań, przejdź w menu kontekstowym do Paski narzędzi i zaznacz Desktop Manager. Przełączanie między wirtualnymi pulpitami jest możliwe na dwa sposoby: po kliknięciu ikony z numerem pulpitu na pasku zadań lub po kliknięciu ikony Preview i podglądu wybranego pulpitu. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek programu, żeby uzyskać dostęp do opcji konfiguracyjnych. Możesz m.in. ustawić różne skróty klawiaturowe do poszczególnych pulpitów.

Informacjehttp://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx

Cena bezpłatny

System Windows XP

Wavosaur 1.0

Jedną z wielu niedogodności Windows jest tylko jeden suwak regulujący głośność odtwarzania dźwięku. Jak nieprzyjemne ma to konsekwencje, możesz się przekonać, słuchając głośno muzyki z komputera. Jeśli zapomnisz później przyciszyć dźwięk, niespodziewany sygnał systemowy może poderwać cię z fotela. Również wiele aplikacji, np. Gadu-Gadu, ma w zwyczaju powiadamianie o różnych zdarzeniach za pomocą dźwięków. Problem możesz obejść, korzystając z edytora dźwiękowego Wavosaur, który pozwala łatwo obniżyć głośność plików WAV, a jeśli we wskazanym katalogu jest ich więcej - hurtowo zmodyfikować wszystkie. Maksymalnie zmniejsza głośność o 6 dB - to niedużo, ale każdy plik możesz przepuścić przez program kilka razy. Jest łatwy w obsłudze i działa szybko, dlatego poprawienie systemowych plików WAV (są w katalogu C:\Windows) nie sprawi ci trudności. Warto dodać, że to nie wszystkie możliwości Wavosaura. Potrafi przetwarzać także pliki MP3 i oferuje wiele narzędzi edycyjnych.

Informacjehttp://www.wavosaur.com

Cena bezpłatny

System Windows XP

Who lock me 1.04

Z pewnością znasz komunikat informujący, że plik jest zablokowany przez inną aplikację i Windows nie może go skasować czy przenieść do innego katalogu. Z nieznanych przyczyn system nie informuje, która aplikacja zablokowała plik, a nie zawsze jest to dla użytkownika oczywiste. Samemu niełatwo ustalić, co utrudnia dostęp do pliku. Tu z pomocą przychodzi niewielkie narzędzie - Who lock me. W celu instalacji, po rozpakowaniu archiwum ZIP, należy uruchomić plik install.bat. Teraz kliknij ikonę problemowego dokumentu prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Who lock me? Pojawi się informacja o aplikacji, która zablokowała dostęp do niego. Who lock me umożliwia też zamknięcie tego programu - służy do tego przycisk Kill process.

Informacjehttp://www.dr-hoiby.com/WhoLockMe

Cena bezpłatny

System Windows NT/2000/XP

Ycopy 1.0d

Ten niewielki program ma tylko jedną, ale za to przydatną w pewnej sytuacji funkcję. Podczas kopiowania plików systemowych regularnie zdarza się, że kopiowanie jest przerywane komunikatem, np. z pytaniem, czy na pewno chcesz przenieść plik. To samo dzieje się przy próbie kopiowania otwartych plików. Gdy jest to mała liczba dokumentów, takie funkcjonowanie nie jest problemem. Gorzej, gdy musisz skopiować duże ilości danych, a nie masz ochoty siedzieć przed komputerem. Jeśli zrobisz sobie przerwę na kawę, może się okazać, że Windows niewiele zdziałał, bo natrafił na problemowy plik. Wydaje się naturalne, że wyświetlenie komunikatu z pytaniem, co zrobić z danym plikiem, nie powinno przerywać kopiowania. Tak właśnie zachowuje się Ycopy: rejestruje, z którymi plikami były problemy, i na koniec pozostawia użytkownikowi rozstrzygnięcie, co z nimi zrobić.

Informacje http://www.ruahine.com

Cena bezpłatny

System Windows XP