Windows na Linuksie

1 lipca ma się odbyć premiera komputera z preinstalowanym systemem Windows oraz nową dystrybucją systemu Linux - ION OS, która pozwala uruchamiać programy windowsowe.

Windows na Linuksie

ION OS - system operacyjny firmy Element Computer

ION OS to dystrybucja firmy Element Computer Inc. oparta na dystrybucji Xandros, która będzie dostarczana wyłącznie z komputerami firmy Element (nie będzie dostępna jako oddzielna dystrybucja). Do komputerów będzie dodawana również licencjonowana kopia Windows 98 SE, a dzięki oprogramowaniu WinLauncher, które jest oparty o program Win4Lin firmy Netraverse możliwe będzie uruchamianie programów windowsowych w systemie Linux. Ze względu na to, że dystrybucja udostępniania jest wyłącznie wraz z komputerem, ION OS ma być skonfigurowany dla konkretnego modelu, i np. zawierać tylko sterowniki do urządzeń, które dany komputer posiada.

WinLauncher umożliwi korzystanie z programów z systemów Windows 95, 98 oraz ME, w tym m.in. Macromedia Flash MX, Adobe, Quark Express, czy Microsoft Office. Do grudnia br. zostanie dodane wsparcie dla systemów Windows 2000 oraz XP. Firma Element przewiduje, że ich rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w biurach, których pracownicy często narzekają na brak w systemie Linux programów specjalistycznych. Tym bardziej, że system zaproponowany przez firmę pozwala na współdzielenie plików na jednym pulpicie, korzystanie z tych samych drukarek, folderów (np. Moje Dokumenty), a nawet operacje typu kopiuj-wklej, wykonywane pomiędzy aplikacjami z różnych systemów.

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze
  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Więcej informacji: http://www.elementcomputer.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: