Windows na laptopach za 100 USD

Microsoft zamierza udostępnić swój system operacyjny Windows w komputerach wyprodukowanych w ramach programu One Laptop Per Child - zapowiedział Nicholas Negroponte, szef projektu OLPC.

Na konferencji NetEvents odbywającej się w Hong Kongu, Negroponte stwierdził, że już wcześniej były w tej sprawie prowadzone dyskusje z Billem Gatesem - szef projektu poinformował np. że slot na karty SD został zainstalowany w komputerach specjalnie na życzenie giganta z Redmond. Potwierdził także, że kilka maszyn OLPC znajduje się obecnie w Microsofcie, gdzie próbuje się na nich zainstalować i uruchomić system Windows. Slot na karty SD umożliwi użytkownikom komputerów rozszerzenie dostępnej pamięci. Da to szansę na uruchomienie systemu Windows na maszynach, które standardowo wyposażone są w jedynie 512 MB pamięci flash, a "okienka" wymagają około 1,5 GB dla wersji Home i Starter Edition.

Testowanie przez Microsoft maszyn OLPC i ich współpracy z systemem Windows, przy wcześniejszym głosie krytyki ze strony Billa Gatesa, może oznaczać poważną zmianę założeń projektu - do tej pory zakładano, że

maszyna będzie wyposażona w oprogramowanie open-source i będzie działała pod kontrolą specjalnie przystosowanej wersji systemu firmy Red Hat - Fedora Linux.

O projekcie tanich laptopów pisaliśmy już wcześniej w artykułach "Laptop za 100 USD - prototyp w listopadzie, zdjęcie już dziś", "Laptopy za 100 USD już w przyszłym roku", czy "Dzieciaki z laptopami za 100 USD". Jak się okazuje, cena urządzenia ustalona na sto dolarów była lekko niedoszacowana i pierwsze egzemplarze będą kosztować około 140 USD. Kwota ta powinna się jednak obniżyć w miarę uruchamiania produkcji seryjnej i obniżania się cen komponentów.


Zobacz również