Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Świeżo zainstalowany system Windows nie pozwoli ci zrealizować każdego zadania, jakie sobie tylko wyobrazisz. Zanim rozpoczniesz pracę warto zwiększyć funkcjonalność systemu i wyposażyć go w dodatkowe aplikacje. Przygotowaliśmy dla ciebie zestaw programów, które koniecznie musisz mieć.


Wszechstronność systemu to jedna z ważniejszych cech. Nie jest jednak możliwe usatysfakcjonowanie każdego użytkownika. Przyjrzeliśmy się narzędziom oferowanym przez Windows i dobraliśmy zestaw programów niedostępnych w produkcie Microsoftu, bądź takich, które należy zastąpić.

Proponowana lista jest oczywiście jedynie naszym subiektywnym wyborem. Zdajemy sobie sprawę, że nie zaspokoi potrzeb wszystkich. Każdy ma przecież inne wymagania i używa komputera do innych zadań.

Multimedia

Windows ma spore braki w programach multimedialnych. Stosunkowo najlepiej spisuje się odtwarzacz Windows Media Player, ale i tak warto go zastąpić. Jeden z popularniejszych wśród polskich użytkowników ALLPlayer obsługuje filmy i muzykę, ma wbudowany własny zestaw kodeków i nie jest nakładką na Media Playera, co pozwala mu odtworzyć praktycznie każdy film. Wyświetla napisy, umożliwia ich odczytywanie, ma mnóstwo funkcji korekcyjnych i regulacyjnych. Równie dobrze działa niewielki BEST Player. Jeżeli korzystasz z innych programów możesz potrzebować dodatkowych kodeków. Na przykład K-Lite Codec Pack czy dekoder FFDShow.

Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Brakujące w systemie kodeki uzupełnisz instalując pakiet FFDShow

Windows nie ma również żadnego narzędzia do obróbki audio, a edytor wideo oferowany do pobrania, jako składnik pakietu Live Essentials nie spełnia wymagań wielu użytkowników. Muzycy nie zawiodą się na pewno na Audacity. Doskonale radzi sobie z nagrywaniem, edycją czy miksowaniem ścieżek dźwiękowych. Oferuje zestaw różnych efektów i pozwala na zapis w wielu formatach. Edytory wideo natomiast, to w głównej mierze programy komercyjne. Często można jednak skorzystać z ich wersji testowych, które nie są ograniczone funkcjonalnie. Popularność wśród użytkowników zdobyły na przykład Ulead Video Studio, Pinnacle VideoSpin czy Sony Vegas. Niedoceniana, a oferująca spore możliwości jest poprzednia wersja edytora systemowego - Windows Movie Maker 2. Do edycji grafiki wystarczy Paint.NET.

Narzędzia

Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Jeżeli często edytujesz rejestr systemowy zainstaluj specjalizujące się w tym oprogramowanie.

Programy narzędziowe to najmocniejsza strona systemu. Mimo to, za pomocą zewnętrznych aplikacji można wycisnąć z Windows znacznie więcej. Process Explorer czy AutoRuns dadzą ci szczegółowy obraz działających procesów, uruchamianych z systemem aplikacji, pokażą, jakie obciążenie procesora generują i ile zajmują pamięci. Są dokładniejsze i wygodniejsze niż funkcje systemu. Umożliwią zablokowanie procesu, wyłączenie programu, poinformują używanych bibliotekach i parametrach. Analizę rejestru systemowego i jego czyszczenie przeprowadzisz za pomocą doskonałego, ale nierozwijanego już RegCleanera bądź aplikacji tego samego autora - jv16 PowerTools. Usuniesz z niego nieużywane wpisy, zrobisz kopię zapasową. Systemowy edytor rejestru zastąpisz Registry Workshopem. Oferuje wielopoziomowe cofanie przeprowadzonych operacji, umożliwia porównywanie kluczy, ma system zakładek i narzędzia do defragmentacji.

Do przechwytywania ruchu i monitorowania sieci użyj Network Monitora. Oferuje wiele różnych filtrów, pracuje jednocześnie z kilkoma interfejsami i sieciami bezprzewodowymi, potrafi analizować ruch w tunelach VPN. Jako analizator pakietów przyda się również WireShark.

Windows 7 od wersji Professional pozwala skorzystać z tak zwanego trybu XP. To środowisko do uruchamiania maszyny wirtualnej z różnymi systemami operacyjnymi. Jeżeli nie masz dostępu do odpowiedniej wersji Windows, nie wystarczają ci możliwości narzędzia albo szukasz środowiska, które lepiej współpracuje z produktami innych producentów skorzystaj z VirtualBoksa. Działa na 32 i 64-bitowych Windows i Linuksach, pozwala uruchamiać Windows od wersji NT począwszy, DOSa, Linuksy i BSD.

Programy do pobrania:
BESTplayer 2.131 beta K Lite Mega Codec Pack 6.1.0
ZoneAlarm Free 9.2.057 ALLPlayer 4.4.6.9
Avira AntiVir Personal Edition 10.0.0.567 Avast 5 Free 5.0.594
Daemon Tools Lite 4.35.6 CDBurnerXP Pro 4.3.5
Cobian Backup 10.1.0.789 Spik 2.7.3
eMule 0.50a Paint.NET 3.5.5
VirtualBox 3.2.6 AutoRuns for Windows 10.01
Registry Workshop 4.2.4 Foxit PDF Reader 4.0.0.0619

Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10