Windows na żywo czyli Microsoft Live Software

Bill Gates, najbogatszy człowiek na świecie, osobiście ogłosił nowa strategię Microsoftu. Tak, jak się spodziewano, będzie ona polegać na coraz większym nacisku na zwiększanie współpracy z klientami poprzez wprowadzanie szerokiego wachlarza usług, dostępnych poprzez przeglądarki internetowe, pracujące na różnych urządzeniach. Plan, nazwany "Live Software", zawierać będzie pakiety zarówno dla Windows jak i Office, dwóch sztandarowych produktów firmy.

Windows Live zainaugurowane zostało przez portal internetowy, oferujący już istniejące usługi sieciowe, nowe usługi, będące dopiero w fazie rozwoju oraz te, dotychczas udostępniane w portalu MSN. Zawiera więc usługę pocztową, możliwość subskrybowania kanałów RSS czy aplikację Windows Live Messenger, podobną do znanej już MSN Messenger. Dodatkowo, Microsoft zaoferował technologie wyszukiwawcze oraz te, służące do wymiany plików w sieci P2P. Oczywiście, firma zapowiada, że już wkrótce pokaże nowe, rozbudowane usługi sieciowe. W 2006 roku pojawi się także Office Live, zawierające oprogramowanie przydatne w biznesie, takie jak CRM (Customer Relationship Management) czy współdzielenie dokumentów.

Według wielu analityków, powyższe ruchy mają na celu zaostrzenie konkurencji z Google i próbę odebrania mu reklamodawców. Gates twierdzi, że oprócz udostępniania usług na zasadzie subskrybcji możliwe będzie korzystanie z darmowych, acz nie wolnych od reklam, wersji. Inni przedstawiciele giganta z Redmond dodają, że to, co dotychczas stworzył Google to dopiero wierzchołek tego, jak duże przychody osiągnąć można ze sprzedaży reklam w sieci.

Testowa beta wersja Windows Live jest już dostępna. Microsoft podaje, że w pierwszym kwartale 2006 roku zaprezentuje również betę Office Live.