Windows najczęściej hakowany

Brytyjska firma Mi2g opublikowała raport, z którego wynika, że najczęściej "hakowanymi" systemami operacyjnymi są produkty z rodziny Windows. Niechlubnemu pierwszeństwu systemów Microsoftu nie zaszkodziła nawet seria włamań na linuksowe serwery z początku br.

Autorzy raportu podkreślają jednak, iż pierwsze miejsce na liście nie oznacza, że system ten jest zabezpieczony najgorzej ze wszystkich dostępnych - raport informuje po prostu, że na komputery wykorzystujące Windows w ubiegłym roku włamywano się najczęściej. Co ciekawe, niewiele dalej uplasował się Linux - zdaniem przedstawicieli Mi2g przyczyną takiego stanu jest marcowo-kwietniowa seria włamań na serwery linuksowe.

"Z naszego opracowania jasno wynika, że nie można mówić, iż jakiś system jest bardziej lub mniej bezpieczny. Kwestia bezpieczeństwa komputerowego to złożony problem - również ważne, jak właściwy system są również: umiejętności administratora systemu oraz wszelkie aplikacje zainstalowane na danym komputerze", wyjaśnia DK Matai, szef Mi2g.