Windows nie działa poprawnie? Oto 7 programów, które go oczyszczą

Regularne czyszczenie systemu Windows jest najlepszym sposobem na utrzymanie go w optymalnej kondycji. A na jakie programy warto postawić, aby było ono skuteczne? Oto siedem płatnych propozycji.

Fot.: Scott Graham/Unsplash

Optymalizacja systemu Windows nie jest czynnością, która zajmowałaby dużo czasu. Choć oczywiście wszystko zależy od stopnia jego "zaśmiecenia". A co go zaśmieca? Takich cyfrowych odpadków jest wiele - ciasteczka stron internetowych, przestarzałe klucze rejestru, pozostałości po odinstalowanych aplikacjach, zapisy gier, w które nie grasz już od lat, pliki instalacyjne, duplikaty zdjęć, plików itp. Nie tylko zajmują miejsce na nośniku, ale również mogą startować wraz z systemem, opóźniając ten proces, a także mieć negatywny wpływ na działanie aplikacji.

Jak pozbyć się tego problemu? Po prostu wyrzucić wszystko, co niepotrzebne do cyfrowego kosza. Jednak samodzielne wyszukiwanie takich "śmieci" byłoby niezwykle czasochłonne, ponadto większość użytkowników miałaby problem z dotarciem do kluczy rejestru - nie mówiąc już o zidentyfikowaniu niepotrzebnych. Dlatego powstały narzędzie do optymalizacji Windows. Ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnej wiedzy od użytkownika. Po prostu klika się w dwie-trzy opcje i gotowe. Program robi wszystko za nas.

Warto zarazem dodać, że wiele z propozycji przeprowadza także zmiany w ustawieniach, co pozwala na osiągnięcie pełnej wydajności systemu Windows. Jeśli nie zdarzyło Ci się nigdy czyścić systemu, możesz zdziwić się, jak płynnie będzie działać po tej krótkiej operacji! Aby utrzymać Windows w dobrym stanie, warto wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na oczyszczanie. Niektóre programy można ustawić tak, aby robiły to samoczynnie w wybranych dniach - dzięki czemu nie musisz nawet o tym myśleć!

Programy do czyszczenia systemu Windows

Fot.: John Schnobrich/Unsplash


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: