Windows nie nadąża

Komputery wyposażone w procesory 933 MHz i szybsze mogą tracić informacje podczas zamykania systemu operacyjnego Windows.

Amerykańskie laboratoria PC Worlda wykryły, iż niektóre komputery wyposażone w bardzo szybkie procesory mogą tracić informacje podczas zamykania systemu operacyjnego Windows. Dotyczy to wersji Windows Me i prawdopodobnie również 98. Utrata plików może wystąpić na komputerach z procesorem taktowanym zegarem 933 MHz lub szybszym. W związku z tym, że problem występuje zarówno w maszynach z procesorem Intela, jak i AMD, sprawa dotyczy wadliwego działania systemu operacyjnego.

Rzecznik koncernu z Redmond, Greg Sullivan, odrzucił te sugestie i stwierdził, iż zawiniły duże dyski twarde. Uważa on, iż nowoczesne ATA 100 są wyposażone w "za duży" bufor, który wymaga czasu na zapisanie danych na powierzchni talerzy. "Windows wyłącza się szybciej i to dyski nie nadążają". Poinformował również, że w Windows 2000 nie będzie występował ten problem, posiada on bowiem zupełnie inny sposób wyłączania systemu.

Choć Microsoft twierdzi, że przyczyną problemu nie jest błąd w systemie Windows, to firma opracowała już odpowiednie "łaty", które jednak nie są dostępne do pobrania przez Internet. Otrzymali je jedynie producenci komputerów i to z nimi muszą kontaktować się indywidualni użytkownicy, którzy napotkali wspomniany problem. Nowe komputery PC mają już być pozbawione tej wady. Na razie posiadaczom najnowszych komputerów pozostaje jedynie wyłączyć automatyczne zarządzanie energią, co spowoduje wydłużenie czasu zamykania systemu.

Więcej informacji: www.pcworld.com


Zobacz również