Windows odporny na awarie

Wyobraź sobie, że twój komputer naprawia się samodzielnie. Nieźle, prawda? Zazwyczaj jest odwrotnie – Windows z czasem staje się coraz bardziej ociężały, aż w końcu nie obejdziesz się bez ponownego instalowania systemu. Tymczasem okazuje się, że może mieć właściwości uzdrawiające. Niekiedy ratunek może nadejść nawet z komórki.


Żaden właściciel kawiarenki internetowej nie może pozwolić sobie na kontrolowanie czy wręcz konserwowanie komputera po każdym kliencie. Potrzebne prostsze rozwiązanie i – jak się okazuje – rzeczywiście jest takowe dostępne. Mowa o tzw. trybie kiosku. Nazwę należy w tym wypadku brać dosłownie, bo pochodzi od angielskiego słowa kiosk w sensie infokiosku, publicznie dostępnego komputera, punktu informacyjnego lub terminalu. Urządzenia tego typu można spotkać właśnie w takich miejscach jak kawiarnie internetowe czy biblioteki.

Sam Microsoft oferował swojego czasu Windows SteadyState, program do obsługi wspomnianego trybu. Wprawdzie producent oficjalnie zaprzestał udostępniania tej aplikacji, jednak można ją nadal znaleźć w internecie. Narzędzie, o którym mowa, pozwala do tego stopnia ograniczać uprawnienia użytkownika, że wolno mu tylko np. uruchamiać niektóre aplikacje. Ustawienia systemu są zablokowane lub wręcz niewidoczne dla użytkownika. W dalszej części materiału zajmujemy się bardziej szczegółowo programem Windows SteadyState, objaśniając, jak uruchamiać go w Windows 7 i 8, choć formalnie działa tylko w Windows XP i Viście.

Zobacz również:

  • Wsparcie dla iPhone przez siedem lat? Tego chcą Niemcy!
  • iPhone 13 z nowym systemem przywracania iOS. Kabel stanie się zbędny.
Windows odporny na awarie

Różne opcje samodzielnego naprawiania

Wprowadzony przez Microsoft tryb kiosku wcale nie stanowi jedynego rozwiązania w zakresie samodzielnego konserwowania i naprawiania. Po pierwsze są dostępne komercyjne programy takie jak np. Site Kiosk, jednak nawet najprostsza wersja Basic w cenie 780 zł okazuje się zbyt droga do celów prywatnych.

Po drugie oprócz trybu kioskowego są jeszcze inne sposoby, za pomocą których można zmusić swój system, aby dbał o siebie i samodzielnie utrzymywał się w nienagannym stanie. Po krótkim przedstawieniu poszczególnych możliwości objaśniamy szczegółowo każdą z nich, bo wszystkie mają swoje wady i zalety. Nie ma zatem w pełni automatycznego sposobu konserwowania systemu.

Prostą alternatywę wspomnianego trybu kiosku stanowi mechanizm zarządzania kontami w systemie Windows. Jeżeli na przykład komputer jest używany przez kilku członków rodziny, utworzenie oddzielnego konta z ograniczonymi prawami dostępu dla każdej z tych osób zapewni prawie niezniszczalny system operacyjny.

Równie prostym rozwiązaniem okazuje się wewnętrzny mechanizm przywracania systemu. Przywołasz go, wpisując przywracanie systemu w polu wyszukiwania menu Start (w Viście i nowszych wersjach Windows). Po kliknięciu przycisku Dalej i ewentualnym zaznaczeniu pola wyboru Pokaż więcej punktów przywracania wybierz wpis sprzed dnia, w którym błąd systemowy zaczął dawać się we znaki. Teraz wystarczy kliknąć dwa przyciski Dalej i jeden przycisk Zakończ, a następnie zaczekać, aby odtworzyć żądany stan całego systemu. Przed wypróbowaniem nowej aplikacji warto utworzyć ręcznie punkt przywracania, aby w razie wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych lub innych problemów związanych z zainstalowaniem programu móc szybko i wygodnie odtworzyć pierwotny stan systemu. W tym celu naciśnij jednocześnie klawisze [Windows Pause], a następnie kliknij łącze Ochrona systemu po lewej stronie i przycisk Utwórz. Wpisz dowolną nazwę punktu przywracania, która dobrze go opisuje. Potwierdź przyciskiem Utwórz.

Znacznie bardziej radykalnym rozwiązaniem od przywracania wcześniejszego stanu systemu jest tworzenie dokładnej kopii całej partycji i zapisanie go w pliku obrazu. W Windows 7 możliwość taką zapewnia nawet odmiana Home Edition. Jednak przywracanie zasobów z takiej kopii zapasowej trwa kilka lub kilkanaście minut, więc opisana metoda nie nadaje się do codziennego użytku. Za to jej mocną stroną jest bardzo duża niezawodność kopiowania systemu. Inne rozwiązanie kryje się pod pojęciem wirtualizacji. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane, w praktyce okazuje się łatwe – w szczególności przy zastosowaniu narzędzia, które przedstawiamy obszernie w dalszej części materiału.

Wręcz doskonałym narzędziem naprawczym okazuje się nasz system awaryjny PC World, gdy jest uruchamiany z aparatu komórkowego. Prawie każdy ma zawsze swoją komórkę pod ręką, więc ma praktycznie stały dostęp do różnych narzędzi ratunkowych. Na koniec prezentujemy specjalnie zaprogramowany zestaw narzędzi Fix It, które pozwalają rozwiązywać problemy z działaniem systemu operacyjnego i aplikacji niewielkim nakładem pracy.

Windows odporny na awarie