Windows pod Mac OS X

Firma Parallels udostępniła nową wersję testową programu Parallels Desktop for Mac, pozwalającego na uruchamianie aplikacji dla systemów z rodziny Windows na komputerach z logiem jabłuszka. Program jest przeznaczony dla nowszych komputerów opartych na procesorach firmy Intel.

Parallels Desktop for Mac pozwala na uruchamianie windowsowych programów bez konieczności restartowania komputera. Według producenta posiada on wsparcie dla nadchodzącego OS X "Leopard" oraz Microsoft Windows Vista. Program jest bardzo szybki - dzięki pełnemu wykorzystaniu Intel Core Duo Virtualization Technology - co pozwala na działanie systemu Windows i jego aplikacji z pełną prędkością. Umożliwia także współdzielenie łącza internetowego, przez co maszyny wirtualne uzyskują bezpieczny dostęp do sieci, czy też korzystanie z urządzeń zewnętrznych, które nie są kompatybilne z systemem Mac OS X.

Windows pod Mac OS X

Windows Vista uruchomiony w systemie Mac OS X z wykorzystaniem Parallels Desktop for Mac

Lista zmian i dodanych funkcji w nowej wersji (Parallels Desktop for Mac Beta Build 3036) jest bardzo długa, ale wśród tych najistotniejszych należy na pewno wymienić znaczą poprawę wydajności przetwarzania grafiki (do 50% szybciej) oraz:

- automatyczne dopasowywanie rozdzielczości do głównego okna aplikacji;

- funkcja Drag and Drop pomiędzy systemem a maszyną wirtualną umożliwiająca łatwą wymianę plików;

- możliwość odczytu i zapisu na partycji założonej przez Apple Boot Camp (więcej na przykład w artykule "Nowy Boot Camp, czyli Windows XP na Maku");

- możliwość uruchomienia w programie systemu operacyjnego zainstalowanego na partycji Boot Camp (instrukcję można znaleźć na witrynie producenta);

- Parallels Transporter Beta, narzędzie do migracji maszyn wirtualnych z VMware i Virtual PC na Parallels;

Wersję testową Parallels Desktop for Mac Beta Build 3036 można pobrać ze strony producenta, gdzie można znaleźć także więcej informacji o produkcie.