Windows - porady dla każdego

Bez względu na to, czy przeszedłeś na Vistę, czy pozostajesz wierny Windows XP, nasze wskazówki sprawią, że Twoja praca będzie szybsza i bezpieczniejsza - w dodatku nieco bardziej stylowa. Zaraz po instalacji Windows jest dość przeciętnym systemem operacyjnym. Nie osiąga pełnego potencjału, dopóki odpowiednio go nie zmodyfikujesz i nie nagniesz do swojej woli. W naszych projektach pokażemy, jak przyspieszyć Windows XP, dostosować interfejs Aero Visty, zarządzać partycjami dyskowymi i szybko edytować zdjęcia. Zaczniemy od kilku sposobów na zwiększenie wydajności, a potem przejdziemy do zarządzania plikami, opcji sieci i przeglądarek oraz programu Windows Media Player. Praca nie będzie skończona, dopóki nie zatkasz licznych dziur w systemie, co zostanie opisane w projekcie "Bezpieczeństwo". Jeśli chcesz zmienić XP na Vistę, przeczytaj temat "Od XP do Visty", a potem wypróbuj modyfikacje Visty zamieszczone w sekcji "Zmień domyślne ustawienia Visty"

PROJEKT 1 - Wrzuć Windows na wyższy bieg

Zacznij od kopii zapasowej

Wszystkie modyfikacje komputera zaczynają się od sporządzenia kopii zapasowej. Aby ustawić punkt przywracania w Windows XP, kliknij Start/Programy (lub Wszystkie programy)/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Przywracanie systemu, zaznacz opcję Utwórz punkt przywracania, kliknij przycisk Dalej i wykonaj instrukcje kreatora. W Viście kliknij Start/Programy (lub Wszystkie programy)/Konserwacja/Centrum kopii zapasowych i przywracania, kliknij łącze Utwórz punkt przywracania lub zmień ustawienia, a wreszcie kliknij przycisk Przywracanie systemu i postępuj według wskazówek wyświetlonych na ekranie.

Funkcja Complete PC Backup Visty tworzy obraz aplikacji, ustawień i plików danych. Warto z niej korzystać, bo jeśli Twój sprzęt zawiedzie, będziesz mógł odtworzyć cały system operacyjny, nie tylko dokumenty (funkcja ta nie jest dostępna w wersjach Home Basic i Home Premium).

Aby utworzyć kopię zapasową, kliknij Start/Panel sterowania (albo Start/Ustawienia/Panel sterowania w klasycznym menu Start)/Wykonaj kopię zapasową komputera (w widoku klasycznym kliknij dwukrotnie ikonę Centrum kopii zapasowych i przywracania). Jeśli używasz komputera do pracy, powinieneś tworzyć kopię zapasową przynajmniej raz w miesiącu; nawet jeśli korzystasz z niego sporadycznie, absolutne minimum to raz na pół roku.

Pozbądź się programów startowych

Kiedy włączasz komputer, za każdym razem w tle uruchamiają się różne usługi i programy, często bez Twojej wiedzy. Większość z nich jest potrzebna (na przykład zapora sieciowa i oprogramowanie antywirusowe), ale niektóre - na przykład rzadko używane komunikatory internetowe - niepotrzebnie zużywają zasoby systemu i spowalniają komputer.

Najprostszym sposobem usunięcia automatycznie uruchamianych aplikacji, których nie używasz, jest program Narzędzie konfiguracji systemu. Kliknij Start/Uruchom, wpisz msconfig (w Viście wystarczy kliknąć Start i wpisać nazwę programu w polu Rozpocznij wyszukiwanie) i naciśnij klawisz Enter. Wybierz zakładkę Uruchamianie, aby zobaczyć listę programów uruchamianych podczas rozruchu Windows. Usuń zaznaczenie z pól obok tych programów, których nie używasz (rysunek 1). Następnie kliknij zakładkę Usługi, aby obejrzeć listę wszystkich usług działających w systemie. Witryna Process Library opisuje tysiące usług oraz programów Windows i informuje, które z nich są potrzebne.

Zwiększ wydajność Windows, zapobiegając automatycznemu uruchamianiu niepotrzebnych programów; kiedy będziesz ich potrzebował, będziesz mógł otworzyć je ręcznie.

Zwiększ wydajność Windows, zapobiegając automatycznemu uruchamianiu niepotrzebnych programów; kiedy będziesz ich potrzebował, będziesz mógł otworzyć je ręcznie.

Śledź wydajność

Liczniki w programie Wydajność dołączonym do Windows XP dostarczają cennych informacji o działaniu komputera, ale dość trudno jest rozszyfrować (więcej informacji o korzystaniu z programu Wydajność można znaleźć pod tutaj). Aby uruchomić program, kliknij Start/Uruchom, wpisz perfmon i naciśnij klawisz Enter. W lewym okienku wybierz pozycję Monitor systemu i kliknij znak plusa na pasku narzędzi, aby dodać więcej liczników wydajności.

Monitor niezawodności i wydajności dołączony do Visty jest znacznie ulepszoną wersją programu Wydajność. Aby go otworzyć, kliknij Start (albo Start/Uruchom w przypadku klasycznego menu), wpisz perfmon i naciśnij klawisz Enter. Najprzydatniejszą funkcją tego narzędzia jest Monitor wydajności, który przedstawia w postaci graficznej bieżące wykorzystanie procesora, dysku, sieci i pamięci, a także dane historyczne. Na przykład w sekcji procesora można zobaczyć wszystkie uruchomione usługi i aplikacje, liczbę używanych przez nie wątków oraz to, w jakim stopniu wykorzystują procesor.

Kliknij pozycję Monitor niezawodności w lewym okienku, aby obejrzeć historię stabilności komputera, w tym wyszczególnienie wszystkich awarii systemu oraz błędów sprzętowych i programowych. Narzędzie oblicza też ogólny indeks niezawodności, który zmienia się z dnia na dzień w zależności od tego, jak często dochodzi do awarii systemu lub aplikacji.