Windows - powrót do przyszłości


Do utworzenia instalacyjnej płyty CD-ROM ze środowiskiem Windows PE niezbędny jest Windows XP Professional z aktualizacją ServicePack 1, a także instalacyjny krążek Windows XP Professional z wbudowaną aktualizacją Service Pack 1. Metodę utworzenia takiej płyty opisaliśmy w artykule "Łata na łacie" w PCWK 4/2003 (porada 7, punkt "Wstawianie plików Service Pack" na str. 96).

Gdy przygotujesz powyższe składniki, włóż instalacyjny krążek Windows XP Professional do napędu i uruchom PE Builder (w wersji 1 był to plik PEBLDR.EXE). Program poprosi o poprawienie ścieżek do napędu CD-ROM i do foldera Windows. Ponadto zapyta o folder z plikami na płytę, który może zawierać dodatkowe narzędzia. Na koniec trzeba podać folder docelowy na zapisanie obrazu ISO. Gotowy obraz możesz skopiować na płytę CD-R(W) za pomocą prawie każdego programu nagrywającego.

Nowe aplikacje

Windows Longhorn to pierwszy system operacyjny wyposażony fabrycznie w obsługę technologii .NET. Programy i biblioteki wymagane do użytkowania oprogramowania udostępnia środowisko .NET Runtime. Programiści tworzą stosowne aplikacje np. w środowisku programistycznym Microsoft Visual Studio.NET. Aplikacje oparte na technologii .NET mają zapewniać lepsze zarządzanie pamięcią i bardziej skuteczną ochronę przed przepełnieniami bufora. Według oczekiwań Microsoftu nowa koncepcja oprogramowania ma zapewnić większą stabilność działania i odporność na luki w systemie zabezpieczeń. Ponadto .NET ma poradzić sobie z kolejnym źródłem kłopotów. Niedbale zaprojektowane programy instalacyjne zakłócają niekiedy działanie stosowanego dotychczas oprogramowania, a nawet całego systemu. Zamieniają bez pytania współdzielone składniki (biblioteki DLL), zastępując je starszymi wersjami, i usuwają podczas odinstalowywania programu. Często kasują klucze Rejestru, które pełnią kluczową funkcję w systemie.

W systemach stosujących .NET biblioteki DLL będą przechowywane w tym samym katalogu, co plik EXE, i będą przed manipulacjami programów trzecich. Dodatkowe pliki konfiguracyjne mają spowodować, że aplikacje zainstalowane w systemie będą znajdowały właściwe składniki w przypadku konieczności współdzielenia bibliotek. Odmienne wersje tej samej biblioteki będą wówczas zapisane w oddzielnych katalogach. Wynika z tego, że oprogramowanie oparte na .NET zajmie znacznie więcej miejsca niż dotychczasowe aplikacje.

Co możesz mieć już teraz? Pliki EXE tworzone za pomocą Visual Studio.NET nie działają w systemach, w których brakuje pakietu .NET Runtime. Użytkownicy Windows 98, Me, NT4, 2000 i XP nie muszą czekać na Longhorna. Wystarczy, że zaktualizują swój dotychczasowy system, doinstalowując wymagany pakiet (nie działa tylko w Windows 95). Najprościej robi się to za pomocą funkcji Windows Update. Jeśli wolisz dokonać aktualizacji ręcznie, przywołaj witrynęhttp://www.microsoft.com/downloads . Wybierz opcję .NET w polu listy Product/Technology i potwierdź przyciskiem Go. Następnie kliknij łącze .NET Framework Version 1.1 Redistributable Package i łącze Download w prawej części okna. Jeśli oprócz uruchamiania aplikacji .NET chciałbyś zapoznać się bliżej z tą technologią i samodzielnie tworzyć stosowne oprogramowanie, musisz pobrać (z tej samej witryny) bezpłatny pakiet .NET Framework SDK Version 1.1 (rozmiar plików: ok. 100 MB). Obok kompilatorów i licznych narzędzi zawiera wiele przykładowych programów, a także obszerną, angielskojęzyczną dokumentację języków .NET.

Z ostatniej chwili:

z dniem 27.07.2003 firma Apple Computer Inc. zabroniła jednak rozpowszechniania programu Y'z Dock. Program mimo to dostępny jest w innych witrynach internetowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: