Windows - powrót do przyszłości


Po włączeniu indeksowania możesz powrócić do gałęzi Usługa indeksowania. W kolumnie Stan (po prawej stronie) pojawi się napis Skanowanie, Skanowanie (NTFS), Uruchomiony. Poczekaj, aż zastąpi go napis Uruchomiony sygnalizujący zakończenie indeksowania. Teraz możesz rozpocząć poszukiwania. Rozwiń w tym celu gałąź z nazwą wykazu (w naszym przykładzie Moje archiwum) w obrębie gałęzi Usługa indeksowania. Gdy klikniesz Kwerenda wyrazu, na ekranie pojawi się formularz, w którym można wpisać żądane łańcuchy tekstowe. Zainicjuj poszukiwanie kliknięciem przycisku Wyszukaj.

Windows - powrót do przyszłości

Blisko oryginału - bezpłatne narzędzie Codename: Dashboard imituje pasek Sidebar wprowadzony w Longhornie (patrz punkt 2).

Jak wspomnieliśmy, usługa indeksowania obejmuje tylko określone typy plików (patrz wyżej). Można rozszerzyć ją o kolejne, wyposażając w stosowne filtry. Na przykład pod adresemhttp://www.adobe.com/support/downloads/8122.htm jest dostępny bezpłatny filtr do plików PDF (rozmiar pliku: 1,1 MB).

4. Bez usługi indeksowania

Jeśli mimo szczegółowej instrukcji (patrz wyżej) nie radzisz sobie z usługą indeksowania, możesz dokonywać poszukiwań za pomocą freeware'owego narzędzia Wilbur (dostępne pod adresemhttp://wilbur.redtree.com, rozmiar pliku: ok. 1,8 MB). Oferując indeks wyszukiwania, program ten pomaga odnaleźć łańcuchy tekstowe w plikach TXT, HTML, DOC i innych. Wilbur działa nie tyko w środowiskach Windows 2000 i XP (jak usługa indeksowania), lecz również w Windows 95/98/Me i NT 4.

Lekcja wzornictwa

Windows - powrót do przyszłości

Wygodna konfiguracja - skrypt BLUEBAR.HTA sam dokonuje modyfikacji Rejestru, które są konieczne do utworzenia nowego paska (patrz punkt 1).

Kolejne wersje systemu Windows różnią się od siebie nie tylko zakresem funkcji, lecz również stylizacją interfejsu. Najnowszą szatę graficzną, która nosi kryptonim Plex i została zaprojektowana z myślą o Longhornie, można podziwiać już w prototypowej wersji alpha. Menu, paski tytułowe okien, a także okna dialogowe są utrzymane w biało-niebieskiej tonacji, karty zaś wyróżniają się ciepłą zielenią.

Co możesz mieć już teraz? Wprowadzenie nowej oprawy graficznej nie wymagało stosowania nowych rozwiązań technicznych. Dysponując nowym wystrojem pulpitu, wystarczy zmodyfikować plik UXTHEME.DLL, aby nakazać systemowi korzystanie z niego, zamiast ze standardowego wyglądu. Plex to nowa kompozycja, czyli coś w rodzaju popularnych skórek. Jedyny problem polega na tym, że Windows XP próbuje zniweczyć kreatywne zapędy domorosłego grafika. Wspomniana biblioteka DLL akceptuje tylko te kompozycje, które zawierają sygnaturę Microsoftu. Pozostałe nawet nie są wyszczególnione na liście wyboru. Chcąc ujrzeć swój pulpit w nowym mundurku, musisz kupić pakiet Plus! (zawiera nowe kompozycje) lub czekać na kolejną edycję Windows.

Windows - powrót do przyszłości

Rozmowy kontrolowane - Longhorn pozwoli rodzicom nadzorować czas spędzany przez ich pupilów przy komputerze (patrz punkt 1).

Jeśli nie możesz się pogodzić z tym, że system nie akceptuje twojej kompozycji, możesz ominąć blokadę. Odpowiednie łaty znajdziesz w Internecie. Na przykład pod adresemhttp://www.lightstar1.com/install.htm są dostępne pliki PATCHXP.ZIP (do Windows XP bez aktualizacji Service Pack 1) i PATCHXP-SP1.ZIP (do Windows XP z zainstalowaną aktualizacją Service Pack 1), a także szczegółowe instrukcje. W gruncie rzeczy wystarczy rozpakować archiwum ZIP do dowolnego katalogu na dysku, a potem uruchomić zawarty w nim program. Przed wykonaniem tych czynności należy odinstalować ewentualne programy, które zmieniają wygląd pulpitu, i wyjąć instalacyjny krążek Windows XP z napędu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: