Windows - powrót do przyszłości


Internet obfituje także w przeróżne kompozycje. Nader bogatą kolekcję znajdziesz na przykład pod adresemhttp://themexp.org . Za łączem Visual Styles kryje się około 800 kompozycji. Wiele spośród nich pasuje do pulpitu Longhorna. Aby zainstalować nowy wystrój pulpitu, rozpakuj pobrany plik do katalogu %windir%\RESOURCES\THEMES. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wolny skrawek pulpitu i wskaż polecenie Właściwości. Jeśli autor wyposażył swoją kompozycję w plik *.THEME, przywołaj kartę Kompozycje i wybierz nazwę nowego wystroju w polu listy Kompozycja. W przeciwnym razie przejdź do karty Wygląd i wskaż nową kompozycję w polu listy Okna i przyciski. Jak się przekonasz, wiele wystrojów z powodzeniem dorównuje Pleksowi, a niektóre są nawet bardziej atrakcyjne.

Pas na marginesie

Windows - powrót do przyszłości

Pomoc dla programistów: bezpłatnych pakiet .NET Framework zawiera kompilatory VB-.NET i C#-.NET, a także obszerną dokumentację po angielsku.

Pulpit Longhorna zdobi dość obszerny pionowy pasek. Ma wyświetlać najważniejsze informacje niczym deska rozdzielcza w samochodzie i przejmować zadania niektórych programów, aby odciążyć pozostały obszar pulpitu. Użytkownicy systemu Linux znają to rozwiązanie z interfejsu Gnome czy KDE, których paski można wyposażać w miniaturowe narzędzia i programy. Jednak oferta dotychczas wydanych wersji alpha Longhorna jest stosunkowo skromna. Kolumna mieści zegar, podgląd obrazków, listę ostatnio przywoływanych aplikacji i pole z ikonami czterech wirtualnych pulpitów.

W testowanej przez nas wersji okazała się mało uniwersalna. Nie chciała przyjąć pasków użytkownika, ani nie reagowała na operacje przeciągania. A więc projektanci nowego pulpitu mają jeszcze sporo pracy, zanim będzie mógł trafić na sklepowe półki. Niemniej jednak nowy pasek cieszył się tak ogromnym odzewem ze strony testujących, jakby był kluczowym rozwiązaniem wśród nowości Longhorna.

1. Pas dla wszystkich

Charakterystyczną cechą nowego paska jest jego nazwa (Sidebar) i modułowy układ. Pod względem funkcjonalności tylko niewiele różni się od pasków narzędzi z dotychczasowych edycji Windows. Za pomocą sztuczek można przeobrazić zwyczajny pasek w uniwersalną konsolę informacyjną. Jednak szerokie paski narzędzi sprawdzają się tylko przy większych rozdzielczościach ekranu (tzn. co najmniej 1024x768 pikseli) lub przy użyciu dwóch monitorów.

Paski narzędzi zostały wzbogacone o nowe możliwości już wraz z wprowadzeniem Internet Explorera 5. Paski eksploratora, bo właśnie tak zostały nazwane przez producenta (należą do nich m.in. Ulubione, Historia i Wyszukaj), potrafią wyświetlać dowolne treści w formacie HTML. Dzięki temu można je postrzegać jako miniaturowe okna Internet Explorera. Dysponując stosowną wiedzą i dokumentami HTML, możesz więc utworzyć we własnym zakresie paski dostosowane do swoich potrzeb. Nie będziesz potrzebował dodatkowego oprogramowania. Na koniec trzeba umieścić poszczególne moduły w menu podręcznym paska zadań, aby można było je włączać i wyłączać. Robi się to, wstawiając odpowiednie klucze do Rejestru.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: