Windows - powrót do przyszłości


Nie każdy plik HTML nadaje się do wstawienia na pasek. Przede wszystkim powinien zajmować niewiele miejsca. W przeciwnym razie zobaczysz tylko drobny fragment dokumentu i będziesz zmuszony stale przewijać treść. Przeglądanie takiego dokumentu okazuje się nader uciążliwe. W naszym pakiecie PCWK Bluebar (na płycie dołączonej do numeru) udostępniamy kilka gotowych plików HTML, które doskonale komponują się z paskami narzędzi. Za ich pomocą możesz utworzyć nowy pasek z takimi elementami, jak zegar z datą, miesięczny kalendarz, pole tekstowe wyszukiwarki Google, a także miniserwis informacyjny (patrz ilustracje na str. 121 i 125). Ostatni z wymienionych elementów pobiera po nawiązaniu połączenia internetowego wiadomości z dowolnych witryn, które obsługują format RDF (Resource Description Framework). Nasz dokument HTML zawiera kilka predefiniowanych witryn, lecz możesz wzbogacać go o inne serwisy informacyjne.

W Windows 2000 i XP możesz uzupełnić nasz pasek PCWK Bluebar o trzy nieudokumentowane elementy. W pierwszym znajdzie się drzewiasta struktura folderów, jak w lewym panelu Eksploratora. Pozwoli ci szybko przeskakiwać do żądanych katalogów i wyświetlać ich zawartość w oddzielnym oknie. Pozostałe dwa moduły to Ulubione i Historia, stosowane w Internet Explorerze. Świadomie zrezygnowaliśmy z tworzenia replik pozostałych elementów paska Sidebar z Longhorna. Uznaliśmy, że podgląd obrazków w postaci slajdów i ogromny zegar stanowią przerost formy nad treścią. Pasek nie powinien być ozdobnikiem pulpitu, lecz możliwie wygodnym narzędziem w codziennej pracy.

Każdy składnik nowego paska wymaga modyfikowania Rejestru. Aby zaoszczędzić ci trudu, zaprojektowaliśmy skrypt BLUEBAR.HTA, który przejmie to pracochłonne zajęcie. Dynamiczne treści w formacie HTML wymagają Internet Explorera w wersji 5.5 (lub nowszej). Skopiuj wszystkie pliki z pakietu PCWK Bluebar do dowolnego katalogu na twardym dysku. To jedyna czynność, jakiej trzeba dokonać w celu zainstalowania narzędzia. Potem przywołaj plik BLUEBAR.HTA dwukrotnym kliknięciem. Na ekranie pojawi się małe okno z listą dostępnych pasków narzędzi. Zaznaczając pola wyboru obok nazw pasków, wskaż te, które mają znaleźć się na pulpicie. Następnie kliknij przycisk Zastosuj, aby potwierdzić swój wybór. Skrypt BLUEBAR.HTA automatycznie wpisze konieczne klucze i wartości do Rejestru, jednak zmiany nie będą widoczne natychmiast. Najpierw musisz zaktualizować pulpit - kliknij w tym celu wolny kawałek pulpitu i naciśnij klawisz [F5]. Po upływie kilku sekund w menu podręcznym paska zadań pojawią się nowe polecenia odnoszące się do poszczególnych modułów paska Bluebar.

Kliknij prawym przyciskiem myszy wolne miejsce na pasku zadań i wybierz polecenie Paski narzędzi. Gdy rozwinie się okno z nazwami pasków, zaznacz ten, który ma zostać wyświetlony na pulpicie. Kliknij tytuł paska, po czym przeciągnij go (z naciśniętym przyciskiem myszy) do dowolnej krawędzi pulpitu. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca, wyłącz wyświetlanie tytułu. Kliknij tytuł paska prawym przyciskiem i wskaż polecenie Pokaż tytuł. Gdy zechcesz tymczasowo wyłączyć pasek, wybierz go ponownie w menu podręcznym pasków (patrz wyżej). Aby usunąć pasek na stałe, przywołaj skrypt BLUEBAR.HTA, usuń zaznaczenie przed jego polem wyboru, po czym potwierdź przyciskiem Zastosuj. Więcej szczegółów dotyczących paska Bluebar znajdziesz w plikach pomocy.

2. Pasy alternatywne

Jeśli nie przypadło ci do gustu rozwiązanie, które zaprezentowaliśmy powyżej, sięgnij po bezpłatne paski, w które obfituje Internet. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych rozwiązań.

Codename: Dashboard 1.0 (freeware, dostępny pod adresemhttp://www.snpsoftware.com , rozmiar pliku: 3 MB) zakłada pasek pionowy wzorowany na Sidebarze z Longhorna. Działa we wszystkich środowiskach Windows począwszy od edycji 98 SE. Wygląd paska konfiguruje się za pomocą skórek. Codename: Dashboard wymaga zainstalowanego środowiska.NET-Framework z aktualizacją Service Pack 2 (patrz rozdział "Nowe aplikacje" w dalszej części artykułu). Stanowi ono host dla wymienialnych składników, które udostępniają właściwe treści i funkcje. Wprawdzie jest bezpłatne, jednak rozmiar pliku do pobrania sięga niespełna 24 MB. Narzędzie Codename: Dashboard ma określone wymagania wobec pamięci operacyjnej komputera. W Windows 98 SE jej pojemność pamięci musi wynosić co najmniej 64 MB, a w Windows XP 128 MB.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: