Windows - powrót do przyszłości
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Hermann Apfelböck,
- 01.09.2003
Y'z Dock 0.8.1 Użytkownicy komputerów Apple MacIntosh żyją w przekonaniu, że pulpit Aqua środowiska Mac-OS X bezsprzecznie stawia w cieniu interfejs Windows. Jeśli podzielasz to zdanie, powinieneś rzucić okiem na narzędzie Y'z Dock (dostępne pod adresemhttp://yz.designtechnika.com/software/yzdock/index_en.html , rozmiar pliku: ok. 1 MB, środowiska: Windows XP). Wymaga ustawienia co najmniej 16-bitowej głębi kolorów (przywołaj aplet Ekran z Panelu sterowania, wskaż kartę Ustawienia, po czym wybierz opcję High Color (16 bitów) lub True Color (32 bity) w polu listy Kolory). Na wąskim pionowym pasku Y'z Dock oferuje efekty porównywalne do tych z pulpitu Aqua. Ponadto imituje tzw. dock - element środowiska Mac-OS podobny do paska szybkiego uruchamiania, w którym gromadzi się często używane skróty. Pod adresemhttp://marvilla.freeplace.net znajdziesz wybór zewnętrznych modułów do programu Y'z Dock. Wprawdzie znajduje się nadal w fazie beta, lecz działa nad wyraz stabilnie. Nie jest wyposażony w program instalacyjny. Wystarczy rozpakować archiwum do dowolnego katalogu na dysku, a następnie kliknąć dwukrotnie plik YZDOCK.EXE.
Command Prompt Explorer Bar 1.1 Jeśli korzystasz z wiersza poleceń równie często, jak z Eksploratora, zapoznaj się z narzędziem, które łączy w sobie oba wspomniane elementy. To rozszerzenie Eksploratora zostało napisane przez pewnego programistę C# jako przykład kodu dla członków grupy programistycznejhttp://www.codeproject.com . Gdy zechcesz je pobrać ze stronyhttp://www.codeproject.com/csharp/commandbar.asp (rozmiar pliku: 103 KB), nie unikniesz bezpłatnej rejestracji i staniesz się członkiem powyższej wspólnoty. Command Prompt Explorer Bar sprawi ci radość, nawet jeśli nigdy nie zajmowałeś się programowaniem. Po wyjątkowo prostej instalacji wyposaży Eksplorator (tylko w środowisku Windows 2000 i XP) we wbudowany wiersz poleceń. Narzędzie nie występuje w postaci oddzielnego paska, lecz jako pasek w obrębie okna Eksploratora. Włącza się ją i wyłącza, klikając menu Widok | Pasek eksploratora | Command Prompt. Bieżąca ścieżka obowiązująca w wierszu poleceń odpowiada aktualnemu folderowi, który widnieje w oknie Eksploratora. Command Prompt Explorer Bar zapewnia na dodatek obsługę makr.
Kontrola użytkowników
W przyszłości administratorzy będą mogli za pośrednictwem Panelu sterowania zabraniać użytkownikom korzystania z komputera o niewłaściwej porze. Longhorn ma mechanizm dopuszczający logowanie się poszczególnych użytkowników tylko w określonych przedziałach czasu. Ustawianie zakazów odbywa się na podstawie tygodniowego terminarza. Dzięki temu czynności konfiguracyjne mogą być przeprowadzone w wygodny i przejrzysty sposób. Ponadto Longhorn przewiduje opatrywanie gier i treści internetowych informacją o dopuszczalnej grupie wiekowej. Dzięki temu będziesz mógł uchronić swoje pociechy przed witrynami, które są przeznaczone dla dorosłych.
1. Ograniczenia czasowe
Co możesz mieć już teraz? Bieżące edycje Windows 2000 i XP umożliwiają definiowanie wytycznych porównywalnych do Longhorna. Jedyną wadą dotychczasowego rozwiązania jest brak wygodnego w obsłudze narzędzia - apletu w Panelu sterowania. Z tego względu musisz stosować do tego celu wiersz poleceń. Jedynym warunkiem koniecznym do wykonania tej czynności jest posiadanie uprawnień administratora w danym systemie. Aby dopuścić użytkowanie komputera w określonym czasie przez użytkownika, użyj polecenia net user. Oto przykład:
net user anna
/times:Pn-Pt
16.00-20.00