Windows: usługi i aplikacje, które zostaną zlikwidowane w 2021 roku

Microsoft rozwija niektóre usługi i aplikacje, a inne likwiduje. W 2021 roku pożegnamy kilka rozwiązań, które towarzyszyły nam od lat.

Co dla Microsoftu decyduje o tym, czy daną aplikację warto rozwijać, a inna staje się passe? Oczywiście popularność oraz ilość użytkowników korzystających z danego rozwiązania. Ponadto zmieniają się także standardy technologiczne, co sprawia, że niektóre rzeczy należy po prostu porzucić, choćby ze względów bezpieczeństwa. To właśnie dlatego serwery Exchange Online przestaną korzystać z protokołów TLS 1.0 oraz TLS 1.1, przechodząc na obsługę TLS 2.1 i wyższych. Druga zmiana dotyczy aplikacji Skype for Business Online Connector. Tutaj żadnych aktualizacji nie będzie - rozwiązanie to zostanie zlikwidowane 15 lutego. Microsoft rozwija komunikator Teams, który nadaje się zarówno do zdalnych lekcji, jak i spotkań biznesowych, nie chce więc samemu sobie robić konkurencji.

Inna usługa producenta, Visio Web Access zakończy żywot pod koniec września. Zastąpi ją Visio Online. Jeśli ma się diagramy wykonane w VWA, warto zadbać o ich przeniesienie, ponieważ od września będzie je można jedynie przeglądać bez możliwości edytowania. Zniknie natomiast całkowicie aplikacja Office Lens - już teraz została wycofana z Microsoft Store. Kto ma ją zainstalowaną - wciąż może używać, jednak nie wspiera już funkcji związanych z siecią. Alternatywa? Skanowanie poprzez OneDrive. Nie jest to to samo, jednak ma się rozwinąć.

Zobacz również:

  • Najlepsze systemy CRM [RANKING 2022]
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [31.03.2023]
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.03.2023]
Windows: usługi i aplikacje, które zostaną zlikwidowane w 2021 roku

Stare Microsoft Edge, czyli przeglądarka Microsoftu działająca pod kontrolą autorskiego silnika, przestanie być wspierana od kwietnia 2021 roku. Producent zaleca przejście na nowszą wersję, korzystającą z silnika Chromium i warto go posłuchać - nowe Edge działa bardzo wydajnie i płynnie, ma także mnóstwo interesujących i praktycznych funkcji. Jeśli ktoś tego nie zrobi - cóż, aktualizacja przeglądarki zostanie przeprowadzona przez sam system Windows. A jeśli ktoś używa jeszcze przeglądarki Internet Explorer 11, będzie sukcesywnie tracić dostęp do funkcji i usług związanych z Microsoft 365, a więc również warto z nich zrezygnować.

A ja na koniec dodam, że Microsoft likwiduje także Minecraft Earth - o czym piszę tutaj.

Źródło: Windows Latest