Windows w Linuksie

Firma Lindows.com tworzy system operacyjny, który ma pozwolić na uruchamianie aplikacji napisanych zarówno dla Windows, jak i Linuksa. Pierwsza wersja testowa systemu, nazwanego LindowsOS, ma ujrzeć światło dzienne jeszcze przed końcem tego roku. LindowsOS będzie oparty na jądrze Linuksa, a jego kod źródłowy będzie (podobnie jak w przypadku Linuksa) ogólnie dostępny dla programistów, chcących dokonać modyfikacji w systemie. $"Brzmi zachęcająco, ale aplikacje dla Windows lepiej uruchamiać pod kontrolą Windows"$, komentują analitycy.

Firma Lindows.com, założona przez byłego szefa serwisu internetowego MP3.com, Michaela Robertsona, prowadzi prace nad systemem operacyjnym, którego główną zaletą ma być możliwość uruchamiania aplikacji przeznaczonych zarówno dla Windows, jak i dla Linuksa. Pierwsza wersja beta tego systemu, nazwanego LindowsOS, ma trafić do testerów jeszcze przed końcem tego roku.

LindowsOS pomoże Linuksowi?

Właściciele Lindows.com twierdzą, że ich system ma wszelkie predyspozycje ku temu, aby odnieść sukces rynkowy. Według wielu specjalistów, główną przyczyną stosunkowo wolnej adaptacji Linuksa wśród użytkowników domowych jest zbyt mała liczba stworzonych dla tego systemu aplikacji i niemożność korzystania z ogromnej liczby programów napisanych dla Windows.

Do tej pory użytkownicy Linuksa, chcący uruchomić aplikacje z Windows pod kontrolą "pingwina", musieli korzystać z programu WINE, emulującego system Microsoftu. Uruchamiane w ten sposób aplikacje często działały jednak bardzo powoli lub niestabilnie. LindowsOS ma być wolny od tego problemu. Według władz Lindows.com, programy napisane dla Windows będą działać pod kontrolą LindowsOS tak samo wydajnie, jak w środowisku Windows.

LindowsOS będzie oparty na jądrze Linuksa, i ma być systemem typu open-source. Oznacza to, że jego kod źródłowy będzie (podobnie jak w przypadku Linuksa) ogólnie dostępny dla programistów, chcących dokonać modyfikacji w systemie.

Po co to komu?

Pomimo tych wszystkich zalet nowego systemu, niektórzy analitycy mają wątpliwości co do celowości jego powstania. Dan Kusnetzky, wicedyrektor działu oprogramowania w International Data Corporation (IDC) mówi: "Wierzę, że połączenie Windows i Linuksa jest technicznie wykonalne. Nie uważam natomiast, aby zbyt duża liczba użytkowników komputerów zechciała skorzystać z tego systemu. Większość na pewno będzie wolała wybrać łatwiejsze rozwiązanie i uruchamiać aplikacje napisane dla Windows pod kontrolą Windows."

Poza kwestią przekonania do swojego systemu odpowiedniej liczby użytkowników, Lindows.com będzie także musiał borykać się z problemami natury prawnej. Aby w LindowsOS możliwe było bezproblemowe uruchamianie aplikacji windowsowych, konieczne będzie bowiem dokładne poznanie przez Lindows.com specyfikacji interfejsu użytkownika wykorzystywanego przez Microsoft. Gigant z Redmond nigdy nie ujawnił zaś tej specyfikacji w całości. Bez tego aplikacje mogą nie działać właściwie. "Co prawda pewne rozwiązania w tej dziedzinie oferują twórcy emulatora WINE, ale są one dalekie od doskonałości", twierdzi przedstawiciel IDC.

"Fakt, że twórcy LindowsOS nie są w stanie zagwarantować 100-procentowej poprawności działania pod kontrolą swojego systemu aplikacji stworzonych dla Windows wymaga na nich konieczność zaoferowania użytkownikom LindowsOS ciągłej pomocy technicznej, obejmującej praktycznie wszystkie aplikacje stworzone dla systemów Microsoftu. Juz samo to stwierdzenie brzmi nieprawdopodobnie, nie wspominając o ewentualnych próbach wprowadzenia go w życie", argumentuje Kusnetsky.

Finalna wersja LindowsOS ma kosztować poniżej 100 USD. Podobnie, jak w przypadku Linuksa mozliwe będzie legalne zainstalowanie systemu na dowolnej liczbie komputerów. Według jego twórców LindowsOS, minimalna konfiguracja sprzętowa pozwalająca na komfortową pracę z systemem to komputer wyposażony w dowolny procesor Intel lub AMD, 64 MB pamięci RAM oraz 1 GB wolnego miejsca na twardym dysku. Początkowo pojawi się na rynku tylko angielska wersja systemu, jednak jego twórcy obiecują szybkie rozszerzanie oferty o kolejne wersje językowe LindowsOS.

Więcej informacji:

http://www.lindows.com