Windows w każdym salonie?

Microsoft i HP zaprezentują dziś na konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) całą serię koncepcyjnych urządzeń multimedialnych, pracujących pod kontrolą systemu Windows XP. Reprezentują one nową strategię koncernu - Windows Home Concept.

Windows w każdym salonie?

Greg Sullivan prezentuje Home Center PC

Sercem Windows Home Concept ma być komputer, pracujący, rzecz jasna, pod kontrolą nowej wersji systemu Windows XP Media Center. Urządzenie wyglądem przypomina magnetowid, zaś do sterowania nim nie są potrzebne mysz i klawiatura - wystarczy pilot (aczkolwiek dość skomplikowany - wyposażono go w kolorowy wyświetlacz, czytnik linii papilarnych, mikrofon oraz głośnik). Co ważne, komputer ten ma błyskawicznie się uruchamiać i pracować zupełnie bezgłośnie.

Microsoft wróży Windows Home Concept świetlaną przyszłość - przedstawiciele firmy zapewniają, że system będzie prosty w użyciu i przyjazny dla użytkownika. Dzięki zastosowaniu czytnika linii papilarnych, komputer natychmiast po włączeniu będzie ładował profil osoby, która go uruchomiła - urządzenie przełączy się na wybrany przez użytkownika kanał lub uruchomi ulubioną grę. Możliwe będzie również symultaniczne korzystanie z różnych funkcji komputera - np. wybranie programu do nagrywania w czasie grania w ulubioną grę.

Zobacz również:

  • Resident Evil 4 Remake - wymagania sprzętowe na PC
Windows w każdym salonie?

Pilot sterujący Windows Home Concept

Po podłączeniu do linii telefonicznej, Home Center PC będzie wyświetlał na ekranie telewizora informacje o tym kto dzwoni, jeśli zaś użytkownik sam będzie chciał nawiązać połączenie, to na ekranie wyświetlony zostanie spis telefonów, zaś pilot posłuży za słuchawkę. Oczywiście, na czas rozmowy program telewizyjny zostanie "zapauzowany". Multimedialny komputer wyposażony będzie m.in. w nagrywarkę DVD, twardy dysk o dużej pojemności oraz umieszczony na froncie urządzenia duży wyświetlacz. "To urządzenie zastąpi magnetowid, odwarzacz DVD, CD, nagrywarkę DVD. To po prostu komputer PC zamieniony w 'maszynę multimedialną'" - tłumaczy Ameer Karim z HP (koncern jest jednym z kilku producentów, którzy wprowadzą na rynek taki komputer.

Co więcej, Home Center PC będzie również pełnić funkcję bezprzewodowego punktu dostępowego dla innych komputerów. Elementem Windows Home Concept ma być również drugi komputer - Home Tablet PC - z którego będzie można swobodnie korzystać w całym domu. Możliwe będzie również łatwe synchronizowanie obu domowych "pecetów".

Windows w każdym salonie?

Bill Gates prezentuje produkty z serii Windows Home Concept

Przedstawiciele Microsoft zastrzegają jednak, że urządzenia składające się na Windows Home Concept raczej nie trafią do sprzedaży w najbliższych tygodniach - "To nie będzie oficjalna prezentacja produktów - chcemy raczej pokazać pewien koncept. Wydaje mi się, że pierwsze jego elementy mogą pojawić się na rynku w ciągu 12-18 miesięcy, jednak premierę ostatecznej, pełnej wersji Windows Home Concept planujemy na 2006 r." - tłumaczy Greg Sullivan z Microsoftu.