Windows w każdym telefonie!

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że spodziewają się, iż do końca roku 2007 na całym świecie sprzedanych zostanie ok. 100 mln handheldów i telefonów, wyposażonych w system operacyjny Windows Mobile.

Zdaniem Douglasa Dedo, marketing managera działu Windows Mobile, zdecydowaną większość tych urządzeń stanowić będą nie komputery podręczne, lecz rozbudowane telefony komórkowe, wyposażone w system operacyjny giganta z Redmond (tzw. smartphone'y). Takie urządzenie ma już w swojej ofercie m.in. Motorola - mowa tu o modelu MPx200 (pisaliśmy o nim na początku września: http://www.pcworld.pl/news/59032.html ).

Zdaniem analityków, wcale nie jest pewne, czy oczekiwania Microsoftu się spełnią - dotychczasowa sprzedaż smartphone'ów raczej na to nie wskazuje. Z danych firmy Gartner wynika jednak, że w ciągu ostatniego roku na całym świecie sprzedano ponad 431 mln"przenośnych terminali" (czyli telefonów komórkowych i handhedlów, mogących bezprzewodowe komunikować się z siecią) - z tego zaledwie 3 mln stanowiły urządzenia spełniające definicję smartphone'u. Jednocześnie Gartner prognozuje, że w 2007 sprzedaż takich urządzeń może sięgnąć 86 mln sztuk.


Zobacz również