Windows w samochodzie

Microsoft podpisał umowę z pięcioma japońskimi producentami elektroniki samochodowej, w myśl której będą oni wykorzystywać platformę Windows CE w produkowanych przez siebie urządzeniach.

Microsoft podpisał umowę z pięcioma japońskimi producentami elektronicznych podzespołów samochodowych, na mocy której systemy komputerowe produkowane przez te firmy będą pracowały pod kontrolą systemu Windows CE. Umowę o współpracy podpisały firmy Aisin, Xanavi Informatics, Mitsui, znana firma Clarion oraz należące do Toyoty przedsiębiorstwo Denso. W system operacyjny Windows CE mają być wyposażane głównie samochodowe komputery pokładowe, oferujące dostęp do sieci i zintegrowane z odbiornikami GPS.

Microsoft podpisał już podobne umowy na wykorzystanie "miniaturowych" Windows z amerykańskimi producentami elektroniki samochodowej, m.in. z Delphi Automotive Systems. Ze słów Gonzalo Bustillosa, jednego z dyrektorów firmy Microsoft, wynika, że wykorzystywanie jednego systemu operacyjnego do kontroli elektronicznych urządzeń samochodowych, pochodzących od rożnych producentów, może mieć wpływ na powstanie standardów, które przyczynią się przede wszystkim do obniżenia kosztów produkcji owych systemów. G. Bustillos poinformował również, iż Microsoft jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku udostępni najnowszą samochodową wersję Windows CE 3.0.


Zobacz również