Windows z Pałacem Kultury i Nauki?

Naszą petycję, w której zwracamy się do kierownictwa polskiego oddziału Microsoft z prośba o wprowadzenie na polski rynek taniej wersji systemu Windows, podpisało już ponad 5 tys. internautów. Tymczasem Microsoft przedstawił już projekty okładek wszystkich dotychczasowych edycji Windows w wersji "light" - postanowiliśmy więc zastanowić się, co mogłoby znaleźć się na okładce polskiej wersji systemu, jeśli taka edycja doszłaby do skutku.

"Okrojona" wersja Windows XP stworzona została z myślą o początkujących, niezbyt wymagających użytkownikach - system pozbawiony został obsługi sieci domowych oraz możliwości udostępniania drukarek, możliwości tworzenia wielu kont użytkownika czy jednoczesnego uruchamiania więcej niż trzech aplikacji. Początkowo mówiło się również, że maksymalna rozdzielczość ekranu została ograniczona do 800 x 600 pikseli - jednak, jak się okazało, w brazylijskiej edycja rozdzielczość ustalono na 1024 x 768 pikseli. To ważna informacja - jak do tej pory większość zarzutów, kierowana przez internautów pod adresem Windows XP Starter Edition dotyczyła właśnie niskiej rozdzielczości. Czyżby koncern ugiął się pod krytyką?

Komentuje Tomasz Słoniewski, analityk firmy IDC

Wydaje mi się, że na polskim rynku jest miejsce na taki system jak Windows XP Starter Edition. Myślę, że liczba użytkowników, którzy chętnie korzystaliby z taniej wersji Windows zamiast z pirackiego systemu, jest dość duża - aczkolwiek bez dokładnych analiz rynku trudno by było podać tu jakieś konkretne liczby. Zaletą Windows XP SE jest fakt, iż zdecydowana większość potencjalnych użytkowników doskonale zna to środowisko - a pamiętać trzeba, że mało kto chce uczyć się od nowa korzystania z nowego systemu - np. z Linuksa. Dodatkowy atut Windows to ogromna ilość najróżniejszego oprogramowania na tę platformę - dla zwykłych użytkowników to bardzo ważnych argument.

Gdzie już jest?

Jak na razie system ten dostępny jest w bardzo ograniczonym zakresie i tylko w niektórych spośród wybranych krajów (np. w Tajlandii) i to głównie w wersji OEM, nie wiadomo więc, ile dokładnie kosztuje wersja pudełkowa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Tajlandii cena jednej kopii wynosi ok. 35 USD (czyli ok. 100 zł). Taki system jest więc czterokrotnie tańszy od Windows XP Home w wersji OEM (i prawie ośmiokrotnie tańszy niż Windows XP Home BOX).

Lokalne okładki

Okładki dostępnych już wersji Windows XP Starter Edition

Okładki dostępnych już wersji Windows XP Starter Edition

Warto przypomnieć, że zlokalizowanie systemu w przypadku zaprezentowanych już wersji (oficjalnie wiadomo, że Windows XP SE dostępny będzie w Rosji, Indiach, Tajlandii, Malezji, Indonezji oraz Brazylii) nie ograniczało się jedynie do przetłumaczeniu interfejsu i komunikatów. Każda edycja została wzbogacona o zawierające lokalne motywy tapety, wygaszacie ekranu itp. Również na pudełku systemu przewidziano lokalne motywy - w wersji rosyjskiej jest to Kreml, malezyjskiej - panorama Kuala Lumpur, na okładce wersji indyjskiej widzimy mauzoleum Taj Maral, zaś tajskiej - kompleks świątynny Wat Phra Kaeo.

Czy tak powinna wyglądać okładka polskiej wersji Windows XP SE?

Czy tak powinna wyglądać okładka polskiej wersji Windows XP SE?

To skłoniło nas do zastanowienia się, co właściwie powinno znaleźć się na okładce polskiej edycji - oczywiście, pod warunkiem, że uda nam się przekonać Microsoft. W dyskusji redakcyjnej pojawiły się m.in. stołeczny Pałac Kultury i Nauki, Syrenka warszawska, krakowski Wawel, panorama Tatr (np. z Giewontem) ale również... bocian na gnieździe, wierzby płaczące i lajkonik. Najbardziej jednak jesteśmy ciekawi Waszej opinii na ten temat - zachęcamy więc do wzięcia udziału w naszej miniankiecie, w której pytamy "Jaki lokalny motyw mógłby pojawić się na okładce polskiej edycji Windows XP Starter Edition?". Jeśli uważacie, ze lista propozycji powinna być dłuższa, dopiszcie swoje typy w komentarzach.

Podpisz petycję!

W naszą akcję, której celem jest wprowadzenie na polski rynek Windows XP Starter Edition zaangażowały się również inne firmy i serwisy - m.in. Dziennik Internautów, http://FrazPC.pl , http://eDysk.pl , http://Nukleon.pl , http://ZoneP2P.pl oraz Wirtualna Polska. Jeśli chcecie wspomóc naszą akcję, możecie umieścić na swojej stronie reklamujący ją banner - można go znaleźć tutaj.

Dostępną na stronie http://www.tanieokna.net petycję podpisało już ponad 5 tys. internautów. Aby wyrazić głos poparcia w tej sprawie, wystarczy odwiedzić stronę http://TanieOkna.net i złożyć podpis pod petycję. Podpisz się, Twój głos może zdecydować!


Zobacz również