Windows z nową twarzą

Mimo wielkich starań nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego systemu. Nie martw się - w poniższym materiale opisujemy narzędzia, które pomogą Ci przeprowadzić żądane zabiegi kosmetyczne.


Mimo wielkich starań nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego systemu. Nie martw się - w poniższym materiale opisujemy narzędzia, które pomogą Ci przeprowadzić żądane zabiegi kosmetyczne.

Windows oferuje sporo możliwości kosmetycznych przeróbek interfejsu. Jednak wymagający użytkownicy mimo wszystko odczuwają niedosyt, nie mogąc wymienić standardowej powłoki systemu. Specjalistyczne narzędzia, o których mowa w poniższym artykule, pozwolą Ci znacznie bardziej ingerować w wygląd środowiska Windows. W pierwszej części materiału przedstawiamy programy dające dostęp do ustawień wyglądu skrzętnie ukrytych przed wszędobylskimi majsterkowiczami. Osoby bardziej radykalne mogą się zdecydować nawet na wyrzucenie Eksploratora. W ten sposób uzyskają nową powłokę bez instalowania innego systemu operacyjnego. Mniej odważni mogą rozszerzyć dotychczasową powłokę, doinstalowując nowy interfejs jako alternatywę. Po pierwsze, w każdej chwili skorzystają ze standardowej powłoki, gdy takie wykonanie określonych zadań wyda im się mniej czasochłonne lub wygodniejsze. Po drugie, nie zamkną sobie drogi odwrotu na wypadek, gdyby zmienili zdanie.

GeOShell 4.9.2

Środowiska Windows 95/98/Me, NT 4, 2000 i XP

Cena program bezpłatny

Źródłohttp://geoshellx.com (915 KB)

Wszystkie funkcje na minimalnej powierzchni - na paskach GeOBars można umieścić menu uruchamiania aplikacji, odpowiednik paska zadań, regulator głośności, zasobnik systemowy i inne elementy.

Wszystkie funkcje na minimalnej powierzchni - na paskach GeOBars można umieścić menu uruchamiania aplikacji, odpowiednik paska zadań, regulator głośności, zasobnik systemowy i inne elementy.

GeOShell składa się zasadniczo z dwóch podstawowych elementów: menu podręcznych i pasków narzędzi, zwanych tu GeOBars. Użytkownik może tworzyć dowolnie wiele takich pasków i przypisywać im różne funkcje. Przywołania funkcji są realizowane za pośrednictwem wtyczek w postaci dodatkowych bibliotek DLL. GeOShell oferuje pod tym względem dość bogaty wybór. Menu Start, pasek zadań, pulpit, pasek szybkiego uruchamiania i zasobnik systemowy - wszystkie te elementy można zgromadzić na paskach GeOBars. W ten sposób GeOShell zastępuje wszystkie funkcje Eksploratora. Tymczasem programiści z całego świata przyczyniają się do rozwoju powłoki, tworząc coraz to nowe wtyczki. Z założenia GeOShell nie pochłania wielu zasobów systemowych. Działa szybko i wydajnie, dopóki nie zostanie przeładowana zbyt wieloma paskami i wtyczkami. W przeciwnym razie może się wydawać nieco ociężała. Z tego względu zaleca się stosować co najwyżej trzy paski GeOBars. W każdej kategorii nie należy używać więcej niż jednej wtyczki. Nie powinno się na przykład umieszczać na pulpicie dwóch wskaźników stanu generowanych przez odmienne wtyczki. Użyj dwa razy tego samego wskaźnika, lecz w odmiennej konfiguracji. Dodatkowe wtyczki znajdziesz pod adresemhttp://geoshellx.com/plugins.asp?zone=r48. Szczególną uwagę warto zwrócić na moduł GeODesktop (wersja 1.0, środowiska: Windows 95/98/Me, NT 4, 2000 i XP, freeware, rozmiar pliku: 176 KB), który służy do emulowania tradycyjnego pulpitu Windows. Okaże się praktyczny dla tych, którzy chcą od czasu do czasu powrócić do standardowego interfejsu. W obecnym stanie zaawansowania powłokę GeOShell można polecić przede wszystkim tym, którzy mają duże zacięcie do grzebania w wewnętrznych strukturach systemu. Wprawdzie paski GeOBars i dodatkowe wtyczki instaluje się i usuwa jednym kliknięciem myszy, lecz wszystkie ustawienia wtyczek trzeba nanosić bezpośrednio w Rejestrze.

Jest dostępny program konfiguracyjny GeoSet (pod adresem:http://carbon.shellscape.org/geoshell.asp, środowiska: Windows 95/98/Me, NT 4, 2000 i XP, freeware, rozmiar pliku: 105 KB), ale znajduje się w bardzo wczesnym stanie zaawansowania. Graficzny interfejs, który oferuje, jest tylko trochę przejrzystszy od Edytora Rejestru. Zmiana konfiguracji polega na modyfikowaniu wpisów Rejestru z poziomu tego programu. Niestety, brakuje pliku pomocy. Dostępna jest jedynie pomoc w trybie online pod adresemhttp://geoshellx.com/userguide.asp.

LiteStep 2.0.1

Środowiska Windows 95/98/Me, NT 4, 2000, XP

Cena program bezpłatny

Źródłohttp://litestep.net (1,14 MB)

LiteStep to prosta, lecz wydajna powłoka. Składa się z paska zadań, na którym można umieścić np. zegar czy dane statystyczne systemu. Menu pulpitu konfiguruje się za pomocą pliku tekstowego.

LiteStep to prosta, lecz wydajna powłoka. Składa się z paska zadań, na którym można umieścić np. zegar czy dane statystyczne systemu. Menu pulpitu konfiguruje się za pomocą pliku tekstowego.

LiteStep sprawdza się nawet w komputerach o niewielkiej wydajności procesora. Oferuje prostą i szybką powłokę dla użytkowników, którzy mogą się pogodzić z brakiem niektórych funkcji pulpitu Windows. Zasadniczo składa się z paska zadań i menu podręcznego, które przywołuje się prawym przyciskiem myszy. Interfejs przypomina z wyglądu powłokę After Step, znaną ze środowiska Unix. Aplikacje i ostatnio przywoływane dokumenty otwiera się z poziomu menu podręcznego. Nader praktyczne okazują się wirtualne pulpity. Zanim bieżący obszar roboczy utonie w stercie okien, pootwieraj kilka nowych pulpitów, umieszczając na każdym z nich część aplikacji. Określone klawisze skrótu pozwolą Ci przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi pulpitami. Instalując dodatkowe moduły, możesz rozszerzyć możliwości LiteStepa. Pod adresem www.shellfront.org/modules.list.php znajdziesz wiele stosownych modułów, np. do nawiązywania połączeń internetowych, sterowania odtwarzaczem Winamp czy sprawdzania skrzynki pocztowej POP3. LiteStep nie udostępnia (podobnie jak Blackbox - patrz niżej) programu konfiguracyjnego. Wszelkie ustawienia są zebrane w pliku tekstowym STEP.RC. LiteStep, a także dodatkowe moduły odczytują stąd podczas uruchamiania nieodzowne parametry konfiguracyjne. Każdy moduł jest opatrzony plikiem tekstowym, który objaśnia dostępne parametry i ustawienia. Z tego względu powłoka doskonale nadaje się dla użytkowników lubiących majsterkować w swoim systemie, ale wymaga wnikliwej lektury dokumentacji sporządzonej w języku angielskim (dostępna pod adresemhttp://lsfaq.shellfront.org).

Blackbox for Windows 0.0.61

Środowiska Windows 95/98/Me, NT 4, 2000, XP

Cena program bezpłatny

Źródłohttp://desktopian.org/bb (390 KB)

Powłoka Blackbox składa się w gruncie rzeczy z paska zadań i menu, które służy do uruchamiania aplikacji. Wygląd pulpitu można zmieniać, stosując nawet kompozycje Linuksa.

Powłoka Blackbox składa się w gruncie rzeczy z paska zadań i menu, które służy do uruchamiania aplikacji. Wygląd pulpitu można zmieniać, stosując nawet kompozycje Linuksa.

Blackbox stanowi (podobnie jak opisywany powyżej LiteStep) powłokę zastępującą standardowy interfejs Windows. Geneza powłoki i jej podstawowe założenia sięgają środowisk uniksowych. Stylistyką przypomina Blackbox-Window-Manager, znany z systemu Linux. Blackbox ma minimalistyczne założenia i jest przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników o niewielkich wymaganiach i skromnych zasobach sprzętowych. Powłoka tworzy na pulpicie niewielki pasek zadań. Za jego pośrednictwem można się przemieszczać między kilkoma wirtualnymi pulpitami. Dostęp do podstawowych funkcji systemu daje menu podręczne pulpitu. Korzystając z niego, możesz uruchamiać aplikacje, przywołać menedżera plików, zmieniać kompozycje pulpitu i zamykać system. Blackbox nie oferuje oddzielnego programu konfiguracyjnego. Chcąc dokonać zmian w ustawieniach, użytkownik musi przeprowadzić edycję plików tekstowych i na przykład uzupełnić je o nowe elementy menu podręcznego. Możliwości powłoki rozszerza się za pośrednictwem wtyczek. Blackbox znajduje się w dość wczesnym stadium rozwoju, więc wybór modułów nie jest aż tak obszerny, jak w przypadku powłoki LiteStep (patrz wyżej). Za to masz do dyspozycji wiele kompozycji pulpitu. Blackbox for Windows może bowiem korzystać (bez jakichkolwiek przeróbek) z kompozycji swojego odpowiednika, działającego już od dłuższego czasu w środowiskach Linux/Unix. Pod adresemhttp://themes.freshmeat.net znajdziesz setki nowych kompozycji, udostępnionych do bezpłatnego pobierania.