Windows za kulisami - Ukryte funkcje systemu operacyjnego

Każda edycja systemu Windows kryje mnóstwo funkcji, o których nie ma mowy w podręcznikach użytkownika ani w systemie pomocy. Zalicz do tego zapomniane narzędzia, nieudokumentowane narzędzia i tajne zapisy w Rejestrze. Ten materiał przedstawia ich wiele i opisuje, jak z nich korzystać.


Każda edycja systemu Windows kryje mnóstwo funkcji, o których nie ma mowy w podręcznikach użytkownika ani w systemie pomocy. Zalicz do tego zapomniane narzędzia, nieudokumentowane narzędzia i tajne zapisy w Rejestrze. Ten materiał przedstawia ich wiele i opisuje, jak z nich korzystać.

Czy mówi ci coś nazwa Eudcedit albo np. tryb autorski konsoli? Pod maską systemu Windows drzemie znacznie więcej możliwości, niż obiecuje producent. Liczne funkcje, narzędzia i dodatkowe akcesoria nawet nie zostały wspomniane w dokumentacji, mimo że większość z nich i tak jest domyślnie instalowana wraz z systemem operacyjnym. Dobrodziejstwa Windows nie kończą się na menu Start i jego podpunktach. Ponadto przydatne narzędzia, ukryte w jednym z katalogów na instalacyjnym krążku Windows, nie doczekały się rozgłosu. Poniższy artykuł zawiera krótkie opisy najbardziej interesujących programów zakamuflowanych na płycie, a także przykłady ich stosowania.

Ale na tym nie koniec. Nawet programy, z których korzystasz na co dzień, mają swoje sekrety. Potrafią więcej, niż ci się wydaje. Niektóre funkcje mają być wykluczone w przyszłych wersjach, inne zaś producent uznał za zbyt niebezpieczne, aby mogli ich używać początkujący, niedoświadczeni użytkownicy. Z tego względu pomija je w dokumentacji, wręcz stara się ukryć lub co najmniej obwarować licznymi zapytaniami. Podpowiemy ci, jak korzystać z tych dodatków i jak zapewnić sobie możliwość ich prostszego przywoływania.

Ponadto jest jeszcze ogromna baza ustawień zgromadzonych w Rejestrze. Zawiera mnóstwo śrubek i śrubeczek, którymi musisz kręcić, jeśli chcesz zmienić domyślne zachowania systemu Windows. Ostatnią część materiału poświęcamy zabawom i igraszkom. Opisujemy nieudokumentowane sztuczki dotyczące bezpłatnych gier wchodzących w skład systemu Windows.

Zapomniane narzędzia

Czy pamiętasz, że w dawnych wersjach Windows dodatków było jak na lekarstwo? Sławetne wyjątki to np. SysEdit czy Dr. Watson. Te czasy należą do przeszłości. Windows 2000 i XP obfituje w miniaturowe programy, przeoczone przez wielu użytkowników. Niektórym rzeczywiście nie warto poświęcać wielkiej uwagi, jednak obok nich znajdują się dość przydatne narzędzia.

Windows 2000, XP

1. Własne znaki i ikony

Windows za kulisami - Ukryte funkcje systemu operacyjnego

Program EUDCEDIT.EXE pozwala tworzyć własne znaki, ikony i logo w systemach Windows 2000 i XP. Można je przenosić do innych komputerów za pomocą wiersza poleceń (porada 1).

<font color="#FF0000">Ukryta funkcja Za pomocą programu Edytor znaków prywatnych (plik EUDCEDIT.EXE) możesz tworzyć w środowiskach Windows 2000 i XP litery, ikony i logo, aby wykorzystywać je w dowolnych aplikacjach. Uruchom go, wpisując eudcedit w menu Start | Uruchom. Kliknij prostokąt w lewym górnym narożniku okna Wybieranie kodu i potwierdź przyciskiem OK. Teraz możesz narysować żądany znak w oknie Edytuj. Użyj do tego narzędzi (np. ołówka czy pędzla) umieszczonych na pionowym pasku z lewej strony obszaru roboczego. Korzystając z menu Edycja | Kopiuj znak, możesz przejąć znak z istniejącej czcionki do okna edytora. W ten sposób łatwo zmodyfikujesz poszczególne znaki. Gotowy znak zapisz, klikając menu Edycja | Zapisz znak. Zauważ, że edytor nie tworzy plików czcionek skalowalnych TTF, a tylko zbiory EUDC.EUF i EUDC.TTE w katalogu \WINDOWS\FONTS. Można ich używać wyłącznie w środowiskach Windows 2000 i XP.

Korzyści Znaki tworzone programem Eudcedit są dostępne zasadniczo we wszystkich aplikacjach.

Można je również drukować. Jednak przywołuje się je inaczej niż pozostałe. Zamiast zmieniać bieżącą czcionkę, trzeba przywołać menu Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Tablica znaków lub wpisać charmap po kliknięciu menu Start | Uruchom. Przejdź do pola listy Czcionka i wybierz pozycję Wszystkie czcionki (znaki prywatne). Potem wybierz dwukrotnym kliknięciem utworzony uprzednio znak i kliknij przycisk Kopiuj. Aby wkleić go w dokumencie Worda lub innej aplikacji, naciśnij klawisze [Ctrl V].

Gdy zechcesz otworzyć swój dokument w innym komputerze, w miejscu twoich znaków pojawią się prostokąty. Aby zobaczyć właściwe znaki, musisz zainstalować w danym komputerze pliki EUDC.EUF i EUDC.TTE. Skopiuj je z poziomu wiersza poleceń do katalogu \WINDOWS\FONTS. Potem uruchom i ponownie zamknij Edytor znaków prywatnych. W rezultacie program przygotuje czcionkę do użytkowania w tym komputerze. Nie próbuj kopiować wspomnianych plików za pomocą Eksploratora. W przeciwnym razie zobaczysz komunikat alarmowy. Od tej pory Edytor znaków prywatnych będzie odmawiał posłuszeństwa. Aby przywrócić możliwość jego uruchamiania, trzeba usunąć pliki EUDC.EUF i EUDC.TTE.

Windows 98, Me, 2000, XP

2. Automatyczne archiwa instalacyjne

<font color="#FF0000"> Ukryta funkcja Microsoft udostępnia nieodpłatnie narzędzie IEXPRESS.EXE do tworzenia samorozpakowujących i samoinstalujących się archiwów instalacyjnych. Program, o którym mowa, wchodzi w skład pakietu IE Administration Kit. W edycjach 2000 i XP jest instalowany domyślnie wraz z systemem operacyjnym. W pozostałych wersjach Windows wymaga oddzielnego doinstalowania. Stosowny plik znajdziesz pod adresem (http://microsoft.com/windows/ieak/downloads/ieak6/download.asp ) (rozmiar pliku: 2,6 MB). Plik IEXPRESS.EXE znajduje się w katalogu \WINDOWS\SYSTEM32 (dotyczy Windows 2000 i XP) lub w podfolderze TOOLS katalogu z zainstalowanym IE Administration Kit (dotyczy pozostałych edycji Windows).