Wine dojrzało

Najpoważniejszym argumentem na rzecz Windows jest bardzo szeroki wybór oprogramowania. Począwszy od pakietów biurowych, przez programy do obróbki grafiki aż do specjalizowanego oprogramowania, na przykład inżynierskiego lub podatkowego, wszystko jest przygotowywane głównie do Windows. Niekiedy aplikacje są jedynym elementem, który sprawia, że jednak korzystamy z Windows.


Najpoważniejszym argumentem na rzecz Windows jest bardzo szeroki wybór oprogramowania. Począwszy od pakietów biurowych, przez programy do obróbki grafiki aż do specjalizowanego oprogramowania, na przykład inżynierskiego lub podatkowego, wszystko jest przygotowywane głównie do Windows. Niekiedy aplikacje są jedynym elementem, który sprawia, że jednak korzystamy z Windows.

Wine umożliwi uruchomienie niektórych programów bez użycia Windows i nie jest wymagana licencja na system Microsoftu. API jest coraz lepiej dopracowane, działa Microsoft Office (2000, XP, 2003, 2007, przy czym stopień zgodności jest różny, najwyższy w wypadku najstarszej wersji), Photoshop CS2, można nawet uruchomić starsze wersje AutoCAD-a (R13, R14, 2000). Rozwój nie był łatwy, gdyż API Win32 jest bardzo skomplikowane i stale ewoluuje. Skutkiem tego jest przywiązanie użytkownika wielu programów do platformy Windows.

Dojrzewanie wina

Wine dojrzało

Aplikacje zainstalowane za pomocą Wine w systemie Ubuntu Linux mają skróty w odpowiednim miejscu systemowego menu w GNOME - uruchamia się je tak samo, jak inne programy w Linuksie.

Historia rozwoju Wine jest długa i bogata. Pierwsze próby uruchomienia aplikacji do DOS-u i Windows, jeszcze w roku 1993, dotyczyły 16-bitowego kodu. Razem z nakładką Win32 na Windows 3.x rozpoczął się rozwój aplikacji 32-bitowych, co wymagało znacznie lepszej integracji środowiska. W roku 1996 było ono na tyle rozwinięte, że udało się uruchomić Worda i Excela. W roku 1998 firma Corel zaczęła wspierać Linuksa, a część prac zaowocowała rozwojem technologii, którą wykorzystano później w firmie CodeWeavers.

Ważnym etapem rozwoju, oprócz obsługi API Windows 2000 i XP, było opracowanie komercyjnego wydania Wine, przeznaczonego m.in. dla korporacji. Firma CodeWeavers przygotowała zestaw oprogramowania o nazwie CrossOver Office, przeznaczonego do uruchomienia Office'a w środowisku linuksowym. CrossOver Games jest komercyjnym wydaniem pakietu, które koncentruje się na możliwie najwydajniejszego funkcjonowania gier przeznaczonych do Windows. Różni się ono od CrossOver Office'a, w którym podstawowym kryterium jest stabilność pracy aplikacji, także biurowych.

Jedną z przyczyn opóźniania rozwoju Wine są ustawiczne zmiany API Windows przy braku szczegółowej dokumentacji. Wraz z rozwojem aplikacji oraz systemów Windows pojawiają się problemy ze zgodnością. Dotyczy to także systemów Microsoftu i wielu programów, co bardzo wyraźnie widać przy każdej nowej wersji systemu operacyjnego, a nawet dodatku Service Pack.

Instalacja

Niemal każda większa dystrybucja Linuksa zawiera w swoich repozytoriach gotowy do pobrania pakiet Wine. W wypadku najpopularniejszych (Ubuntu, Fedora, Debian) instalacja odbywa się standardowo, tak jak innych programów w tym systemie. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze repozytoria zawierają najnowszą wersję Wine, dlatego aby uzyskać najlepsze efekty, trzeba skorzystać z pakietów dostępnych na stronach projektu (www.winehq.org/site/download). Instrukcja dotycząca dystrybucji Ubuntu oraz Debian jest dostępna pod adresem www.winehq.org/site/download-deb. Po ustawieniu i odświeżeniu repozytoriów wystarczy posłużyć się programem Synaptic albo apt-get, żeby zainstalować najnowszą wersję pakietu.

Gdy to się uda, należy z terminala uruchomić Wine po raz pierwszy:

<KOD>

sudo wine

</KOD>

Pomocne dodatki

Wiele programów wymaga pakietu, który zastępuje funkcje Internet Explorera. Aby go zainstalować, należy (np. wybierając Uruchom lub naciskając [Alt F2]) wykonać następujące polecenie:

<KOD>

wine iexplorehttp://www.google.pl

</KOD>

a następnie wyrazić zgodę na pobranie i instalację narzędzia, które zastępuje funkcje Internet Explorera w podsystemie Wine. Nie są to biblioteki Windows, ale program oparty na motorze Gecko, który uzupełnia brakującą funkcjonalność wywoływaną poleceniem iexplore. Gdy strona zostanie wyświetlona, okno można zamknąć.

Gdy tego typu narzędzia nie pomagają, należy skorzystać z oryginalnych bibliotek IE - dobry opis i narzędzia znajdziesz na stronie www.tatanka.com.br/ies4linux/. Następnie należy pobrać IE 6.0 ze strony Microsoftu albo z płyty Microsoft Office 2000. Dotyczy to pakietu Microsoft Office 2000 (aplikacji Access i FrontPage), a najmniej kłopotliwa jest późniejsza instalacja Office'a przy użyciu pliku transforms.mst, tak samo jak w czasie instalowania w środowisku serwera terminalowego Windows (office.microsoft.com/en-us/ork2000/CH011492601033.aspx). Warto dodać, że w pakiecie Office 2000 zainstalowanym nawet z domyślnymi ustawieniami bardzo dobrze działają Word i Excel.

Programy korzystające ze standardowych czcionek Windows Tahoma lub Times, mogą wymagać określonego kroju fontu. Jeśli trzeba doinstalować czcionkę, należy plik tahoma.ttf skopiować do katalogu /home/nazwa_uzytkownika/.wine/drive_c/windows/fonts, gdzie nazwa_uzytkownika jest twoim loginem w systemie. Aby użyć do tego okna przeglądarki plików, trzeba włączyć opcję pokazywania ukrytych obiektów - w przeciwnym nie katalog .wine nie będzie widoczny (nazwa zaczyna się od kropki, a w systemie uniksowym jest to katalog ukryty).

Czy Wine to emulator Windows?

Wine nie jest emulatorem, gdyż nie tworzy kompletnego środowiska, nie symuluje pracy mikroprocesora, nie wymaga instalacji systemu Microsoftu. Jego zadanie polega na utworzeniu warstwy zgodności Win32API, która umożliwia uruchomienie aplikacji przeznaczonej do Windows w innym systemie operacyjnym. Warstwa ta tłumaczy odwołania systemowe Win32, które aplikacja wykonuje, na odwołania w środowisku graficznym X11, w uniksowym systemie operacyjnym, np. Linuksie. Umożliwia to uruchomienie bardzo wielu programów tak, jakby pracowały w swoim zwykłym środowisku, czyli w Windows. Bardzo wiele odwołań systemowych zostało oprogramowanych w Wine, ale niektórych nie można obsłużyć. Pakiet umożliwia także skorzystanie z oryginalnych bibliotek DLL, jeśli są dostępne.