Winglet - transporter osobisty od Toyoty i Sony

Powitajmy Wingleta. To największy gadżet partnera Toyoty wdrażającego program robotyki. Według prognoz urządzenia takie będą wykorzystywane do poruszania się po mieście za 20, a możne nawet za 10 lat.

Zaprezentowany dziś w Tokio Winglet częściowo bazowany jest na technologii Sony. Połowa dziesięcioosobowego zespołu pracującego nad tym urządzeniem wynajęta została z Sony, a dwóch z pięciu pracowników Toyoty kiedyś tam pracowało. To coś jakby pomniejszona wersja zbudowanego w Ameryce Segway'a. Jeździ się w niej na stojąco. Według Toyoty kierowca o przeciętnej budowie ciała może przejechać tym 10 km ze średnią prędkością 6km/h. Pozwolono mi się nim przejechać.

Opracowano trzy wersje Wingletów. Różnią się głównie wielkością uchwytu. W dużej wersji sięga on do pasa i pozwala kierowcy na przytrzymanie się. Oparcie najmniejszego jest dużo niższe i znajduje się wzdłuż łydek. Model najmniejszy waży 10 kg i ma zasięg ok. 5 km. Średni i duży model ważą nieco ponad 12 kg, a ich zasięg jest dwa razy taki. Szybkość poruszania się u wszystkich wynosi 6 km/h. Przy porównaniu Segway i2 waży ok. 4 razy tyle lecz ma zasięg do 38 km i podróżuje z prędkością 20 km/h.

Zobacz również:

  • Jaki robot sprzątający wybrać? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć
  • 5G niebezpieczne dla lotnictwa ! Boeing i Airbus ostrzegają

Toyota prorokuje, że urządzenia takie będą kiedyś używane do poruszania się po w mieście. Dzięki małemu rozmiarowi posiadacz będzie mógł je przewozić w pociągu czy bagażniku samochodu. Obecnie Toyota nie ma planów na uruchomienie sprzedaży. Okres próbny Wingleta rozpocznie się pod koniec tego roku na lotnisku Chubu w Nagoya. Następnie trafią do centrum handlowego Tressa Yokohama nieopodal Tokio.

Dział robotyki Toyoty prezentował poprzednio humanoidalnego robota mogącego grać na instrumentach muzycznych, a także inną formę transportera osobistego. Program robotyki jest obszarem testów wielu technologii, które mają szansę zaistnieć jako roboty przemysłowe w montażu samochodów. W tym przypadku Winglet jest projektem mogącym uzupełniać lub kiedyś całkowicie zastąpić tradycyjne samochody. Urządzenie powinno trafić do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych lat lecz nie prędzej niż w roku 2010.

Obejrzyj materiał wideo o Winglet Toyoty.