Winien brak dyscypliny

Beztroska użytkowników jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informatycznego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Evans Data wśród developerów oprogramowania.

Co czwarty developer oprogramowania uważa, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa komputerów jest niestosowanie się końcowych użytkowników do zaleceń polityki bezpieczeństwa. Dalsze 15% ankietowanych uznało, że największe zagrożenie stwarza brak kwalifikacji u pracowników. Tylko 11% ma wrażenie, że to rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa mogą być problemem, i że poziom ich skomplikowania stanowi zbyt wielką trudność dla użytkowników.

Wbrew powszechnej opinii, developerzy uważają, że wdrażanie bezpieczeństwa nie ma negatywnego wpływu na wydajność informatyki w firmach. O ile często opinię taką wyrażają użytkownicy, o tyle podobne wrażenie miało tylko 1,3% ankietowanych developerów.

Inne dane z letniego sondażu Evans data dowodzą ponadto, że:

@ developerzy dzielą się po połowie pod względem wyboru bibliotek i API przy budowie aplikacji zabezpieczających: 17% wykorzystuje API Java, a 17% Microsoft Web Services Enhancement (WSE); 15% wykorzystuje OpenSSL.

@ 25% developerów uważa, że Linux jest w naturalny sposób najlepiej zabezpieczonym systemem operacyjnym; drugie miejsce zajmuje Windows 2003 (19%).

@ IBM postrzegany jest jako lider w zakresie narzędzi i infrastruktury bezpieczeństwa IT.