Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce

"Mandriva Spring", czyli Mandriva 2007.1 to najnowsze wydanie jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych z rodziny Linux. Jest to dystrybucja, która za cel główny stawia sobie funkcjonalność, prostą obsługę i szeroki dostęp do multimediów. "Bardziej wydajna, innowacyjna, jeszcze łatwiejsza w obsłudze, bardziej intuicyjna i bardziej przyjazna dla użytkownika" - takimi oto słowami twórcy systemu wychwalają nową wersję. Na ile są one prawdziwe, każdy użytkownik przekona się sam. Ten artykuł przedstawia najważniejsze zmiany "wiosennego Linuksa", w porównaniu do poprzedniego wydania.

Mandriva Linux 2007 to jak dotąd najbardziej rozwinięta dystrybucja Mandriva. System został zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom nawet zaawansowanych użytkowników, mimo iż znany jest jako "linuksowa platforma multimedialna". Producenci od samego początku rozwijali wsparcie dla najróżniejszego rodzaju urządzeń i programów, które mają za zadanie dostarczyć użytkownikowi rozrywki. Obsługa pulpitów 3D (AIGLX i Xgl) wraz z narzędziem konfiguracyjnym drak3D dają ogromne możliwości w optymalizacji i kreowaniu interfejsu, a menedżer pakietów RPMDrake szybko zainstaluje każdą potrzebną aplikację. Dla fanów kina domowego przygotowano InterVideo LinDVD, a dla graczy komputerowych platformę TransGaming Cedega, dzięki której można zagrać w takie gry jak World of Warcraft, Battlefield 2, Civilization IV, czy Counter-Strike. Gdy użytkownik do woli korzysta z ogromu możliwości, jakie daje mu system, dane zapisane na twardym dysku są chronione przez Kaspersky Anti-virus.

Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce

Mandriva Linux jest dostępny w pięciu wydaniach. Edycja o nazwie "One" to dość skromna wersja systemu w postaci LiveCD. Wydanie "Free", jak sama nazwa wskazuje jest bezpłatną edycją, która zawiera wszystkie składniki dostępne jako free/open source. Edycje o nazwach "Discovery", "Powerpack" i "Powerpack+" to komercyjne pakiety systemowe, w których skład wchodzi płatne oprogramowanie programistyczne i serwerowe.

Co nowego?

Jak to zwykle bywa w nowych wydaniach Linuksa, Spring Mandriva posiada zaktualizowane oprogramowanie i nowe zestawienie pakietów. Możemy w niej odnaleźć większość najnowszych aplikacji open source, takich jak KDE 3.5.6, Gnome 2.18, OpenOffice.org 2.1, Mozilla Firefox i Thunderbird w wersji 2.0, czy X.org 7.2. Warto nadmienić, iż KDE uzyskało od Mandrivy całkowicie nową szatę graficzną i panel z boku ekranu, który zawiera najczęściej używane narzędzia systemowe. Jeżeli innowacja ta nie przypadnie komuś do gustu, użytkownik ma możliwość powrotu do domyślnego wyglądu środowiska.

Wiosenna Mandriva, czyli multimedia w pigułce