Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Nvidia odświeża swoje karty graficzne. Czy pojawią się nowe funkcje? Na jaki wzrost wydajności możemy liczyć?


Nvidia idzie za ciosem. Po wiosennej aktualizacji sterowników do kart graficznych ze wsparciem dla DirectX 12 Ultimate, nowymi narzędziami RTX Dev Tools oraz wsparciem dla DLSS 2.0 nadszedł czas na nowości dla przenośnych komputerów do gier.

Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Od dłuższego czasu oczekujemy aktualizacji laptopów gamingowych. Na rynku debiutują nowe procesory Intel'a, które wraz z ulepszonymi kartami graficznymi od Nvidii pozwolą na zwiększenie wydajności przy jednoczesnym obniżeniu cen.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [24-03-2023]
  • Nvidia RTX 4070 Ti – wszystko, co wiemy, data premiery, cena, gdzie kupić

Nvidia podczas ostatnich briefingów prasowych wielokrotnie podkreślała, że jest w trakcie budowania ekosystemu dla graczy opartego o ray tracing. Nie inaczej jest tym razem. Na wstępie zieloni pochwalili się, że na rynek dostarczono już 15 milionów RTX'ów kompatybilnych z ray tracingiem. Dodatkowo ponad 30 gier posiada ulepszenia zaprojektowane specjalnie dla kart graficznych Nvidii.

Po krótkim przypomnieniu nowości, jakie pojawiły się w wiosennej aktualizacji sterowników dla kart graficznych zieloni płynnie przeszli do prezentacji nowych rozwiązań.

Laptopy z kartami GeForce podzielone na podkategorie

Nvidia postanowiła podzielić laptopy korzystające z procesorów graficznych na trzy główne podkategorie w zależności od sposobu wykorzystania:

  • Dla twórców - mobilne studia robocze
  • Dla graczy - do pracy, zabawy i streamowania
  • Dla studentów - do obliczeń związanych z AI i Data Science
Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Nowe układy graficzne Super w jeszcze niższej cenie

Producent zdecydował się na taki sam krok jak w desktopowych układach graficznych. Ich mobilne odpowiedniki zyskały właśnie wydajniejsze wersje z dopiskiem Super.

Nowe układy graficzne zaoferują technologię Max-Q oraz większą wydajność przy zachowaniu niskich cen. Najtańsze odświeżone konstrukcje pojawią się jeszcze w kwietniu w cenie detalicznej od 699 dolarów. Producent przewiduje, że na rynku pojawi się ponad 100 różnych laptopów z nowymi układami graficznymi od największych producentów sprzętu komputerowego.

RTX za 999 dolarów

Cena detaliczna komputerów z doskonale znanymi nam kartami graficznymi RTX 2060 spadała właśnie do 999 dolarów (około 4150 zł netto przy aktualnym, zawyżonym przez niestabilnością gospodarczą kursie). Za tyle kupimy takie laptopy, jak Acer Nitro 5, Asus ROG G512, HP Omen 15, Lenovo Y540 czy MSI GF65 Thin.

Nvidia informuje, że obecnie przeciętny gracz wymienia swojego laptopa co cztery lata. Według zielonych wymieniając przykładowego laptopa gamingowego z 2016 roku, na model z RTX'em 2060 uzyskamy pięciokrotnie wyższą wydajność graficzną.

Komputery przenośne z układem graficznym RTX 2060 mają zapewnić ponad 60 klatek na sekundę z ray tracingiem w następujących grach: Control, Deliver Us The Moon, Wolfenstein Youngblood Metro Exodus czy Battlefield V.

300 Hz wyświetlacze w topowych modelach

Droższe konstrukcje zostaną wyposażone w ekrany o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Rekordziści zaoferują nawet 300 Hz panele. Nvidia informuje, że na premierę przygotowano ponad 25 modeli z wyświetlaczami o zwiększonej częstotliwości taktowania. Wśród nich znajdziemy Razera Blade z układem GeForce RTX 2080 Super.

Odświeżona technologia Max-Q wchodzi na salony

Laptopy na 2020 rok z Max-Q zaoferują Dynamic Boost, niskonapięciową pamięć GDDR6, zaawansowane rozwiązanie Nvidia Optimus pozwalające przełączyć się na zintegrowany układ graficzny w celu oszczędzania energii oraz obsługę DLSS.

Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Do zaprezentowania możliwość Max-Q na 2020 rok, Nvidia posłużyła się Gigabyte'm Aorus x5 z 2017 roku z kartą graficzną GTX 1080 oraz najnowszym modelem Aero 15 z RTX'em 2080 Super. Aktualny model o podobnej konfiguracji sprzętowej i cenie oferuje ponad 2x więcej klatek w grze Control.

Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Statyczne TDP = wyższa wydajność

Komputery z technologią Max-Q na 2020 rok zapewnią stałe TDP na poziomie 115 W dla układu graficznego oraz procesora. Karta graficzna pobierać będzie 80 W, a procesor 35 W. Rozwiązanie to ma pomóc ograniczyć zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio wysokiej wydajności. Dodatkowo dzięki stałemu ustaleniu maksymalnego poboru prądu producenci sprzętu komputerowego będą w stanie zaprojektować lepsze układy chłodzenia.

Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

Dynamic Boost

Statyczne TDP połączone zostało z funkcją Dynamic Boost, która w razie potrzeby zwiększy chwilo TDP układu graficznego o 15 W (do 95 W) ograniczając TDP procesora do 20 W.

Nvidia Optimus

Nvidia ulepszyła również technologię Optimus, która odpowiada za przełączanie się pomiędzy zintegrowanym układem graficznym wbudowanym w procesor, a dedykowaną kartą graficzną Nvidia. Optimus ma umożliwić zapewnienie odpowiedniej wydajności przy jednoczesnym zoptymalizowaniu zużycia energii. Zieloni informują, że nowe rozwiązania Max-Q, DLSS oraz Optimus zapewnią czas pracy na baterii dłuższy nawet o 20 procent.

Nowe komputery RTX Studio dla profesjonalistów

Na wiosennym briefingu zaprezentowano także 10 nowych komputerów z certyfikacją RTX Studio, które zawierać będą nowe układy graficzne oraz procesory Intel 10 generacji. Mowa o laptopach Acer, Gigabyte, MSI oraz Razer.

Komputerami RTX Studio Nvidia ma zamiar konkurować z MacBook'iem Pro 16. Według zielonych nowe laptopy dla twórców są nawet kilkanaście razy szybsze.

Specyfikacja techniczna

Poniżej umieszczamy specyfikację techniczną mobilnych układów graficznych Nvidia na 2020 rok.

Wiosenna premiera kart graficznych Nvidia GeForce dla komputerów przenośnych

W porównaniu do zeszłorocznej lini produktowej karta graficzna GTX 1650 zostanie zastąpiona kartami GTX 1650 Ti oraz GTX 1660 Ti. Model GTX 1660 Ti zostanie zastąpiony RTX'em 2060. Zamiast RTX'a 2060 zobaczymy RTX'a 2070, a zamiast RTX 2070 i 2080 ich odpowiedniki z dopiskiem Super.