Wiosenne porządki

Nowe procesory, panoramiczne monitory LCD, najnowsze cyfrówki i kamery wideo Full HD - przygotowaliśmy masę ciekawych testów, które odpowiedzą na pytanie, czy warto zainteresować się najnowszymi modelami, trafiającymi właśnie na rynek.


Nowe procesory, panoramiczne monitory LCD, najnowsze cyfrówki i kamery wideo Full HD – przygotowaliśmy masę ciekawych testów, które odpowiedzą na pytanie, czy warto zainteresować się najnowszymi modelami, trafiającymi właśnie na rynek

Wybór procesora to coraz częstszy problem osób zamierzających zmodernizować komputer. Nadal jest w użyciu sporo procesorów jednordzeniowych, podczas gdy rynek oferuje ogromny wybór modeli dwurdzeniowych, a i 4-rdzeniowce są licznie reprezentowane przez Quady Intela i Phenomy AMD. Właśnie procesory tej ostatniej firmy narobiły sporo zamieszania.

Choć nie są tak wydajne, jak nowe Intele, oferują bardzo dobry stosunek wydajności do ceny, a to może przekonać do nich niejedną. W podobnej cenie można kupić 2-rdzeniowe procesory Intela najnowszej generacji, wykonane w technologii 45 nm. Mają swoje zalety, które aktualnie uwidaczniają się m.in. w grach, bo 4-rdzeniowe procesory wciąż nie są w nich dostatecznie wykorzystywane. Wybór modeli jest tak ogromny, utrudnia zorientowanie się w ofercie rynkowej. W naszych testach udział wzięło aż 35 modeli AMD i Intela, więc na pewno każdy wśród nich znajdzie procesor spełniający jego oczekiwania w kwestii wydajności i ceny. Sporo nowości jest także wśród panoramicznych monitorów LCD. Producenci zauważyli, że klienci niechętnie kupują panele 20-calowe, za to są skłonni dorzucić parę groszy i nabyć monitor 22-calowy. Atrakcyjne cenowo stają się także panele 24-calowe, do niedawna towar bardzo luksusowy. Obecnie taki monitor, wyposażony w nowoczesne gniazda audio-wideo HDMI, można podłączyć do dekodera telewizji satelitarnej HD czy odtwarzacza Blu-ray.

Ekran jest już na tyle duży, że monitor może z powodzeniem zastąpić mniejszy telewizor. Pozwala to upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i kupując monitor, zaoszczędzić na wymianie telewizora. Ponad 20 modeli panoramicznych o ekranu 20-24-calowych przekątnych zostało gruntownie przebadanych w redakcyjnym laboratorium. Wrażenia z testów mamy mieszane, bo spadek cen wyświetlaczy często wiąże się ze spadkiem jakości obrazu. Tym ważniejsza staje się odpowiedni wybór monitora, który zazwyczaj będzie nam służył przez długie lata. Do modelu panoramicznego pasują jak ulał nowoczesne kamery cyfrowe, zapisujące filmy w trybie Full HD. Dotychczas nie pisaliśmy o nich, lecz wobec spadku cen i ścisłej symbiozy z komputerami (obróbka materiału dokonywana jest przecież prawie zawsze na komputerze) wzięliśmy je pod lupę. Wnioski są zatrważające.

Okazało się, że nie zawsze zapewnienia producentów o obrazie wspaniałej jakości znajdują potwierdzenie w praktyce. Słabsze modele kamer HD zapisują obraz z jakością słabszą niż dobre kamery o standardowej rozdzielczości. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich modeli, o czym świadczą wyniki naszych testów. Warto wiedzieć, która kamera jest rzeczywiście dobra, bo rodzinne filmy zapisane w wysokiej rozdzielczości mogą stać się jedną z fajniejszych pamiątek, które za kilka lat obejrzymy z przyjemnością.

Najlepsze w testach

AMD Phenom 9600

Wiosenne porządki

AMD Phenom 9600

Informacje AMD,http://www.amd.pl , Cena 737 zł

Nie jest najszybszy wśród 4-rdzeniowców, lecz najtańszy z nich, co sprawia, że oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Dodatkowo, zaletą jest dostępność tanich i dobrych płyt głównych, które pozwalają złożyć komputer szybki i w dobrej cenie.

LG Flatron L207WT

Wiosenne porządki

LG Flatron L207WT

Informacje LG, tel. 022 6061450,http://www.lge.pl , Cena 959 zł

Dobry monitor LCD o 20-calowej przekątnej, wyposażony w nowoczesne podświetlenie matrycy poszerzające spektrum wyświetlanych barw. Oferuje doskonale równomierne podświetlenie ekranu, które sprawia, że obraz w narożnikach jest praktycznie tak samo jasny, jak w centrum panelu.

Panasonic HDC-SX5

Wiosenne porządki

Panasonic HDC-SX5

Informacje: Panasonic, tel. 0801351903,http://www.panasonic.pl , Cena 1570 zł

Bardzo atrakcyjna cena HD Panasonica nie wpływa negatywnie na jego jakość. Kamera opiera się na systemie trzech matryc CCD, o rozdzielczości 0,56 MP każda. Dzięki niewielkiemu przesunięciu ich względem siebie możliwa jest rejestracja obrazu o rozdzielczości niewiele ponad 2 miliony pikseli, co pozwala na nagrywanie filmów o pełnej jakości HD (1920x1080 pikseli).